Nadmiar wapnia we krwi (hiperkalcemia): przyczyny, symptomy i metody leczenia

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Wapń to jeden z najistotniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Chociaż w przeważającej ilości zdeponowany jest w kościach, to mniejsze ilości wapnia krążą po całym organizmie. Nadmiar wapnia we krwi nie zdarza się często, jednak może przysporzyć wiele zmartwień. Jakie są przyczyny hiperkalcemii? Co powoduje nadmiar wapnia w organizmie? W jaki sposób leczyć hiperkalcemię?

Nadmiar wapnia we krwi (hiperkalcemia): przyczyny, symptomy i metody leczenia
źródło: Freepik
Spis treści

Hiperkalcemia – co to jest? 


Hiperkalcemia to stan, w którym stężenie wapnia (łac. calcium) w organizmie jest za duże. Pierwsze parametry, które bada się przy podejrzeniu nadmiaru wapnia to stężenie wapnia całkowitego w surowicy krwi lub stężenie wapnia zjonizowanego. O hiperkalcemii mówimy, kiedy:

●        stężenie wapnia całkowitego w surowicy przekracza 2,6 mmol/l (10,5 mg/dl),

●        stężenie wapnia zjonizowanego przekracza 1,25 mmol/l (5 mg/dl).

Warto zapamiętać, że hiperkalcemia sama w sobie nie jest chorobą. To objaw wywołany przez różne schorzenia, stan pacjenta lub stosowane przez niego leki. 

 

 

Przyczyny nadmiaru wapnia (hiperkalcemii)


Przyczyn hiperkalcemii jest wiele, ponieważ wapń wpływa na działanie licznych struktur i narządów organizmu. Zazwyczaj zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi jest spowodowane przez chorobę nowotworową, nadczynność przytarczyc oraz stosowanie niektórych leków. Skąd w wymienionych sytuacjach podwyższony wapń?

●     Nowotwory – są najczęstszą przyczyną hiperkalcemii. Zwiększenie ilości wapnia we krwi przy nowotworach przebiega na drodze różnych mechanizmów m.in. przez niszczenie i odwapnianie kości, zwiększone pobieranie wapnia z przewodu pokarmowego czy podwyższenie stężenia parathormonu. Jakie guzy najczęściej powodują hiperkalcemię? Są to nowotwory sutka, nerek, oskrzeli oraz szpiczak mnogi.

●     Nadczynność przytarczyc – to druga najczęstsza przyczyna nadmiaru wapnia w organizmie. Tak jak w przypadku niektórych nowotworów, nadczynność przytarczyc powoduje zwiększenie wydzielania parathormonu. Związek ten nasila uwalnianie wapnia z kości i hamuje wydalanie go z moczem, w efekcie czego rozwija się hiperkalcemia.

●     Stosowanie leków – do najważniejszych leków, które mogą w niektórych przypadkach wywołać hiperkalcemię, należą: tamoksyfen, czyli lek na nowotwór piersi oraz diuretyki tiazydowe zażywane m.in. w niewydolności serca, nadciśnieniu, w przewlekłej chorobie nerek. Wymienić należy także witaminę D, węglan litu stosowany w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz teofilinę używaną w chorobach płuc.

 

Inne przyczyny zwiększenia poziomu wapnia we krwi to:

●        nadczynność tarczycy,

●        niedoczynność kory nadnerczy,

●        sarkoidoza,

●        zespół mleczno-alkaliczny,

●        niewydolność nadnerczy,

●        długotrwałe unieruchomienie,

●        choroba genetyczna, m.in. rodzinna hiperkalcemia hipokalciuryczna czy złośliwa hiperkalcemia noworodków,

●        nadmierne spożycie wapnia z dietą, w tym zbyt duża suplementacja wapnia.

 

 

Nadmiar wapnia – objawy


Co powoduje nadmiar wapnia w organizmie? Jeżeli normy wapnia we krwi są przekroczone nieznacznie, to pacjent może mieć zaledwie niewielkie objawy lub nie odczuwać żadnych symptomów. Taki stan bezobjawowy jest charakterystyczny w sytuacji, gdy stężenie wapnia wzrasta powoli. Dopiero przy znacznej hiperkalcemii lub przy nagłym zwiększeniu poziomu wapnia w osoczu, pojawiają się pierwsze symptomy.

Im wyższe stężenie wapnia, tym więcej negatywnych objawów można zaobserwować.

Hiperkalcemia dotyka licznych układów i narządów w organizmie. Stąd też objawy mogą dotyczyć zarówno żołądka, serca, nerek, mięśni, jak i nerwów, czy nastroju. Należy pamiętać, że pojawienie się konkretnych symptomów w dużej mierze zależy od rodzaju choroby podstawowej, która wywołała hiperkalcemię.

Jakie objawy pojawiają się przy nadmiarze wapnia w organizmie?

●     Układ pokarmowy – pacjenci skarżą się na wymioty, ciągłe nudności i zaparcia. Zdarzają się także nadżerki (wrzody) żołądka oraz dwunastnicy, a czasem zapalenie trzustki.

●     Układ sercowo naczyniowy – chory ma podwyższone ciśnienie tętnicze, często diagnozuje się niewydolność serca i arytmie. 

●     Układ wydalniczy – w nerkach rozwija się kamica moczowa i wapnica nerek.

●     Układ ruchu – spada siła mięśni, poruszanie staje się trudniejsze (szczególnie wchodzenie po schodach).

●     Układ nerwowy – przy hiperkalcemii pacjenci są bardziej narażeni na depresję, pojawienie się epizodów psychotycznych, dezorientację, senność.

 

 

Produkty zawierające wapń

     

     

    Nadmiar wapnia – objawy skórne


    Objawy skórne nie są często obserwowane przy hiperkalcemii. W rzadkich przypadkach nadmiar wapnia może prowadzić to tzw. wapnicy skórnej. Jest to stan, w którym sole wapnia odkładają się w skórze. Najczęściej wyczuć je można w okolicy stawów. Takie zmiany tworzą się stopniowo. Czasem nie dają objawów, innym razem guzki są wyczuwalne pod skórą, a przy dotyku – bolesne. Szereg objawów skórnych wywołuje za to niedobór wapnia– od suchej skóry po łamliwe paznokcie.

     

     

    Czy nadmiar wapnia jest szkodliwy?


    Czy wapno jest szkodliwe? Wapń sam w sobie nie jest szkodliwym makroelementem. Wręcz przeciwnie – rola wapnia w organizmie jest bardzo istotna, bowiem pierwiastek ten wpływa na skurcze serca, odgrywa rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, buduje kości. Sprawdzają się tutaj stare słowa Paracelsusa, że to dawka czyni truciznę. To właśnie niedobór lub nadmiar wapnia w organizmie jest szkodliwy. Hiperkalcemia, choć często przebiega bezobjawowo, to w dłuższej perspektywie upośledza działanie wielu narządów jak nerki, serce, mięśnie. W rzadkich, ciężkich przypadkach, gdy stężenie wapnia we krwi jest większe niż 3,75 mmol/l (15 mg/dl), dojść może do tzw. przełomu hiperkalcemicznego. Stan ten wywołuje wzmożone oddawanie moczu, bardzo duże pragnienie, senność, wysoką temperaturę, zapalenie trzustki, odwodnienie, psychozę. Bywa, że prowadzi do śpiączki i śmierci.

     

     

    Leczenie hiperkalcemii


    Terapia hiperkalcemii to przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny nadmiaru wapnia. Sprowadza się ona głównie do leczenia choroby podstawowej np. nadczynności przytarczyc czy choroby nowotworowej. Czasem należy zmienić pacjentowi leki lub wprowadzić dietę ubogą w wapń. Pacjent z hiperkalcemią powinien również odstawić wszystkie preparaty z wapniem, które ewentualnie zażywa. Takich działań nie powinno się podejmować na własną rękę – konkretne kroki powinien zlecić lekarz.

    Medyk opiekujący się pacjentem z wysoką hiperkalcemią może zdecydować o założeniu kroplówki i dożylnym podaniu roztworu soli fizjologicznej (0,9% NaCl). To pozwala na szybkie nawodnienie, częstsze oddawania moczu i jednoczesne wypłukiwanie nadmiaru wapnia z organizmu. W następnym kroku lekarz często zleca lek o nazwie furosemid, który działa na podobnej zasadzie – zwiększa ilość wydalanego moczu. Innym sposobem leczenia hiperkalcemii jest podawanie bisfosfonianów lub kalcytoniny. Wymienione środki lecznicze hamują uwalnianie wapnia z kości, co redukuje stężenie tego pierwiastka we krwi.

    Rzadziej stosowaną metodą terapii hiperkalcemii jest diureza. Sięga się po nią najczęściej gdy stan pacjenta jest poważny, a stężenie wapnia w osoczu bardzo wysokie. Zabieg polega na odfiltrowaniu wapnia z krwi przy pomocy maszyny, co daje szybkie efekty.

     

     

    Dieta przy nadmiarze wapnia


    Podstawowymi założeniami diety w hiperkalcemii jest spożywanie produktów ubogich w wapń, a bogatych w fosfor oraz zwiększenie ilości płynów przyjmowanych w ciągu dnia. Unikać należy:

    ●     mleka i produktów mlecznych – szczególnie serów: feta, cheddar, parmezan,

    ●     niektórych warzyw i owoców – m.in. fasoli, kapusty, brokułów, jarmużu, fig, nasion, soi (w tym wytwarzanego z niej tofu),

    ●     ryb – takich jak sardynki,

    ●     napojów roślinnych i soków owocowych – są bowiem naturalnie bogate lub sztucznie wzbogacone w wapń,

    ●     wody wysokozmineralizowanej – niektóre butelkowane wody dostarczają znacznej ilości wapnia,

    ●     suplementów z wapniem – odstawić należy wapno musujące, w tabletkach do połykania oraz zestawy witamin i minerałów bogate w wapń,

    ●     suplementów z bardzo wysoką zawartością witaminy D – ponieważ hiperwitaminoza D jest jedną z przyczyn hiperkalcemii.

    Ponieważ nadmiar wapnia w organizmie najczęściej spowodowany jest różnymi chorobami, warto rozważyć wizytę u dietetyka klinicznego, który indywidualnie dobierze codzienną dietę pod konkretny przypadek. Wapnia nie można też całkiem wyeliminować z jadłospisu – po pierwsze będzie to niezwykle trudne do zrobienia, a po drugie pierwiastek ten jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

    Inna zmiana stylu życia, niezwykle ważna w hiperkalcemii, to zwiększenie aktywności fizycznej. Brak ruchu negatywnie wpływa na szkielet, w którym zachwiana zostaje równowaga wapnia. Nie jest on wtedy tak aktywnie wbudowywany w kości, a wręcz przeciwnie – następuje powolne odwapnianie szkieletu. Codzienne spacery, chodzenie na basen, siłownię lub inna forma aktywności, zapobiega temu zjawisku.

     

    Hiperkalcemia to stan, który nie może zostać zbagatelizowany. Chociaż czasem nie powoduje żadnych objawów, to długotrwałe podwyższone stężenie wapnia może znacząco odbić się na zdrowiu. Stąd też ważne jest ustalenie przyczyny hiperkalcemii i wdrożenie ewentualnego leczenia, które zaleci lekarz.

    Bibliografia

    Błachowicz, A., & Franek, E. (2005). Hiperkalcemia – przyczyny i leczenie. Choroby Serca i Naczyń, 2(1), 51–56.
    Gellert, R. (2011). Hipo- i hiperkalcemia - patogeneza i problemy terapeutyczne. In Renal Disease and Transplantation Forum (Vol. 4, No. 4, pp. 373–382).
    Katzung B, Masters S, Trevor A – Farmakologia ogólna i kliniczna. T 2
    Tuszyński, K (2023). Działania niepożądane leków. Wydawnictwo Farmaceutyczne, Wydanie I, Kraków.
    Le C, Bedocs PM. Calcinosis Cutis. [Updated 2023 Jul 10]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan–. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448127/
    Theobald, H. E. (2005). Dietary calcium and health. Nutrition Bulletin, 30(3), 237–277.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Hemochromatoza (nadmiar żelaza) - objawy, przyczyny, leczenie, skutki
      żelazo
      Hemochromatoza (nadmiar żelaza) - objawy, przyczyny, leczenie, skutki

      Nadmiar żelaza bywa niebezpieczny i niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Predyspozycje genetyczne do kumulowania się pierwiastka w organizmie może mieć nawet 1 na 200 noworodków. Co w przypadku nadmiernej podaży żelaza w diecie niesie za sobą szereg niepokojących objawów. Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny? Czy przedawkowanie żelaza jest możliwe? Jakie są przyczyny zaburzenia? Jak się ono objawia i czy możliwe jest jego leczenie?

    • Chrom – właściwości, rola w organizmie i suplementacja
      chrom
      Chrom – właściwości, rola w organizmie i suplementacja

      Chrom to ważny pierwiastek dla człowieka. Chociaż jego ilość w organizmie jest zaledwie śladowa, zapewnia on prawidłowy metabolizm cukrów i tłuszczy. Jak objawia się niedobór chromu? Dla kogo zalecana jest suplementacja tym pierwiastkiem? Kiedy chrom bywa niebezpieczny?

    • Suplementacja wapnia – z czym go łączyć?
      wapń
      Suplementacja wapnia – z czym go łączyć?

      Suplementacja wapnia może być mniej lub bardziej efektywna, jeśli jednocześnie spożywane są konkretne produkty spożywcze lub inne suplementy. Z czym przyjmować wapń, aby poprawić jego wchłanianie? Z czym nie łączyć wapnia i w jakich przypadkach wskazane jest zachowanie odstępu czasowego, aby nie ograniczać jego przyswajalności?

    • Wapń i jego rola w organizmie człowieka
      wapń
      Wapń i jego rola w organizmie człowieka

      Wapń to składnik mineralny, który odpowiada za wytrzymałość oraz elastyczność kości. Wpływa też na pracę mięśni oraz układu nerwowego. W jakich produktach jest najwięcej wapnia? Jak uzupełnić wapń, jeśli dieta nie dostarcza jego odpowiedniej ilości? Dowiedz się też, co wypłukuje wapń z organizmu oraz jak zwiększyć jego wchłanianie!

    • Niedobór wapnia we krwi (hipokalcemia): przyczyny, symptomy i metody leczenia
      wapń
      Niedobór wapnia we krwi (hipokalcemia): przyczyny, symptomy i metody leczenia

      U zdrowego człowieka przemiany wapnia w organizmie zachodzą nieustannie i znajdują się w równowadze. Pierwiastek wchłaniany jest w jelitach, jego znaczna część wbudowana zostaje w szkielet, a niewielka ilość krąży po organizmie, pełniąc rozmaite funkcje. Jeżeli z jakichś powodów, ilość tego pierwiastka we krwi zacznie spadać, to pacjent doświadczyć może wielu przykrych symptomów. Jakie są najważniejsze przyczyny hipokalcemii? Czym objawia się niedobór wapnia? W jaki sposób leczy się spadek wapnia we krwi?