Nadciśnienie płucne – objawy, przyczyny i leczenie

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Choć tętnicze nadciśnienie płucne jest chorobą rzadką, jednocześnie jest też chorobą przewlekłą, postępującą i najczęściej nieuleczalną. Jakie są objawy nadciśnienia płucnego? Jakie mogą być jej przyczyny i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Nadciśnienie płucne – objawy, przyczyny i leczenie
źródło: freepik
Spis treści

Nadciśnienie płucne – co to za choroba?

Co to jest nadciśnienie płucne? Jest to choroba, w której przebiegu dochodzi do podwyższenia średniego ciśnienia płucnego powyżej 20 mm Hg. Aby lepiej zrozumieć tą definicję warto przypomnieć sobie krwioobieg płucny, zwany też krwioobiegiem małym. Krążenie płucne umożliwia zaopatrywanie krwi w tlen. Taka utlenowana krew może następnie być transportowana (krążeniem dużym) do wszystkich tkanek i narządów. Skupmy się jednak na krążeniu małym. Z prawej komory serca odchodzi pień płucny. Ulega on rozgałęzieniu na prawą tętnicę płucną (uchodzącą do prawego płuca) i lewą tętnicę płucną (uchodzącą do lewego płuca). Tętnice te rozgałęziają się na coraz mniejsze naczynia. Najmniejsze z nich – naczynia włosowate – oplatają pęcherzyki płucne, w których dochodzi do wymiany gazowej. W tym miejscu tlen przedostaje się do krwi i płynie żyłami płucnymi do lewego przedsionka serca.

 

Ciśnienie w tętnicy płucnej musi mieć odpowiednią wartość, aby efektywnie transportować krew do płuc. Średnie ciśnienie w tętnicy płucnej nie powinno jednak przekraczać 20 mm Hg. Jeśli jest ono wyższe, mówimy o tętniczym nadciśnieniu płucnym. Jest to rzadka choroba. Częstość jej występowania w populacji ogólnej szacowana jest na poziomie 1%. Jej przebieg jest jednak przewlekły i postępujący. Nieleczone nadciśnienie płucne może prowadzić do śmierci pacjenta.

 

 

Nadciśnienie płucne – przyczyny

Na rozwój nadciśnienia płucnego w większym stopniu narażone są osoby w podeszłym wieku (>65 lat), choć warto mieć na uwadze, że choroba ta może wystąpić właściwie w każdym wieku. Głównym czynnikiem ryzyka są choroby lewego serca. Przykładami mogą być niewydolność lewej komory serca i wady zastawek, np. wada zastawki mitralnej, która oddziela od siebie lewy przedsionek serca od lewej komory i zapobiega cofaniu się krwi. Wyższe ryzyko rozwoju tętniczego nadciśnienia płucnego występuje również u pacjentów chorujących na:

 

  • ciężką przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • ciężką przewlekłą niewydolność oddechową,
  • zwłóknienie płuc,
  • choroby zakaźne – pacjenci zarażeni wirusem HIV są bardziej narażeni na rozwój nadciśnienia płucnego,
  • choroby tkanki łącznej, np. toczeń,
  • nadciśnienie wrotne.

 

Czynnikiem ryzyka jest też kontakt z wybranymi toksynami, np. metamfetaminą, toksycznym olejem rzepakowym, kokainą i lekami np. fenylpropanolaminą, interferonem alfa i beta oraz niektórymi lekami stosowanymi w terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na rozwój tej choroby w większym stopniu narażone są również osoby, u których wśród najbliższej rodziny zdiagnozowano nadciśnienie płucne.

 

Najczęściej jednak diagnozowane jest idiopatyczne tętnicze nadciśnienie płucne, którego przyczyna nie została określona.

 

 

Objawy nadciśnienia płucnego

Nadciśnienie płucne – objawy mogą się nieco różnić między pacjentami, jednak podstawowym, typowym dla tego schorzenia symptomem jest duszność. Doświadczają jej niemal wszyscy chorzy. Na początkowym etapie choroby, duszność pojawia się głównie po większym wysiłku. Stopniowo jednak narasta i występuje również podczas wykonywania aktywności o coraz mniejszej intensywności. Nieleczone nadciśnienie płucne utrudnia, a z czasem wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Inne objawy nadciśnienia płucnego, które mogą wystąpić to:

 

  • duszność podczas schylania się do przodu,
  • obrzęki obwodowe,
  • silne osłabienie, szybkie męczenie się,
  • dyskomfort i ból w klatce piersiowej,
  • stany przedomdleniowe i omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • przyrost masy ciała spowodowany zatrzymaniem płynów w organizmie,

 

 

Preparaty łagodzące objawy choroby wieńcowej

     

     

    Nadciśnienie płucne – leczenie

    Kto leczy nadciśnienie płucne? Choroba ta jest poważna, przewlekła i może szybko postępować bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Proces diagnozowania i leczenia pacjentów powinien odbywać się w specjalnych ośrodkach, w których pracują specjaliści doświadczeni w leczeniu tego typu chorób oraz takich, w których dostępny jest odpowiedni sprzęt i warunki umożliwiające zapewnienie pacjentom wymaganej opieki. Istotne jest więc, aby pacjent u którego lekarz pierwszego kontaktu, pediatra, internista lub inny specjalista podejrzewa nadciśnienie płucne, został szybko skierowany do ośrodka referencyjnego. W Polsce, obecnie jest ponad 20 takich ośrodków.

     

    Leczenie nadciśnienia płucnego obejmuje kompleksowy plan terapii. Każdy pacjent musi mieć indywidualnie opracowany plan leczenia i dawki leków. Przykładowe grupy leków wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia płucnego to antagoniści wapnia (np. amlodypina, nifedypina), inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (sildenafil, tadalafil) i analogi prostacykliny (np. beraprost, iloprost). Czasami stosowana jest też tlenoterapia. Co 3-6 miesięcy konieczna jest kontrola ustalonego sposobu leczenia. Jeśli uzyskane zostaną oczekiwane efekty terapii, badania kontrolne mogą być rzadsze (zazwyczaj co 6-12 miesięcy). Warto pamiętać, że leczenie nie będzie skuteczne, jeśli pacjent nie przestrzega ściśle zaleceń lekarskich. W procesie leczenia nadciśnienia płucnego niezwykle istota jest współpraca na linii pacjent-lekarz. To na chorym w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za proces leczenia.

     

    U chorych z opornym na leczenie nadciśnieniem płucnym rozważane jest przeszczepienie płuc. Zabieg ten, choć wiąże się z określonym ryzykiem, daje pacjentowi szansę na pozbycie się choroby (o ile przeszczep nie zostanie odrzucony). U pacjentów, u których udaje się wskazać przyczynę nadciśnienia płucnego, konieczne jest leczenie i dobre kontrolowanie choroby podstawowej.

     

     

    Dodatkowe zalecenia dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – aktywność fizyczna, szczepienia

    Oprócz farmakologicznego leczenia nadciśnienia płucnego zalecane są również:

     

    • nadzorowana aktywność fizyczna – u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, którzy są w stabilnym stanie klinicznym, korzystna może być umiarkowana aktywność fizyczna. Zalecane są jednak ćwiczenia wykonywane pod kontrolą osoby mającej doświadczenie w pracy z pacjentami zmagającymi się z nadciśnieniem tętniczym,
    • szczepienia ochronne – jako minimum zalecane jest szczepienie przeciwko grypie, przeciwko SARS-CoV-2 oraz szczepienie przeciwko pneumokokom,
    • przyjmowanie żelaza, jeśli doszło do rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza,
    • unikanie przebywania na wysokości przekraczającej 1500 m n.p.m. bez wspomagania tlenem – pacjenci ze stabilną chorobą najczęściej dobrze tolerują krótkotrwałe (<24 h) narażenie na niższe ciśnienie tlenu występujące na dużych wysokościach.

     

    Nadciśnienie płucne to choroba, która może znacząco obniżać jakość życia pacjenta. Stanowi obciążenie dla życia osobistego, rodzinnego, a także zawodowego. Istotnym elementem leczenia jest więc wsparcie psychospołeczne. Z objawami i skutkami nadciśnienia zmaga się nie tylko sam pacjent, ale również jego najbliżsi. U chorych nierzadko pojawiają się stany depresyjne i zaburzenia lękowe. Niezwykle cenne dla pacjenta jest więc posiadanie w najbliższym otoczeniu empatycznych, wspierających osób. Pomocna może być również pomoc psychologa lub psychiatry.

     

    Czy nadciśnienie płucne jest chorobą wyleczalną? Zdecydowana większość pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym będzie zmagać się z chorobą do końca życia. Właściwie jedynymi sposobami na wyleczenie nadciśnienia płucnego jest przeszczepienie płuc lub wyeliminowanie przyczyny choroby (która najczęściej nie jest określona i zazwyczaj jest nieuleczalna). W pozostałych przypadkach, w celu poprawy jakości życia pacjentów konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i współpracowanie ze specjalistami z ośrodka referencyjnego. Im wcześniej tętnicze nadciśnienie płucne zostanie wykryte i leczenie zostanie wdrożone, tym lepsze efekty terapii można uzyskać, co przekłada się również na komfort życia pacjenta.

    Bibliografia

    1. Humbert M. i wsp.: 2022 ESC/ERS Guidelines for the diagnosis and treatment of pulmonary hypertension. Eur. Heart J. 2022. doi:10.1093/eurheartj/ehac237; Eur Respir J. 2022. doi: 10.1183/13993003.00879-2022
    2. Pęksa J.W. Rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia płucnego – wytyczne ESC z 2022. W pigułce. Lekarz POZ 2023, 1, 7-15
    3. Kondo T., Okumura N., Adachi S,. Murohara T. Pulmonary Hypertension: Diagnosis, Management, and Treatment. Nagoya J Med Sci. 2019 Feb;81(1):19-30. doi: 10.18999/nagjms.81.1.19.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?
      ciśnienie
      Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?

      Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne i wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań, takich jak udar czy zawał. A czy niskie ciśnienie zagraża życiu i zdrowiu? Przy jakich wartościach ciśnienia mówimy o niedociśnieniu? Kiedy konieczne jest pilne wezwanie pomocy medycznej?

    • Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej
      nadciśnienie
      Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej

      Nadciśnienie wrotne to jedno z najczęściej spotykanych dysfunkcji w obrębie krążenia wrotnego. Czym jest układ wrotny? Kiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia w krążeniu wrotnym i jak można je leczyć?

    • Jak podnieść ciśnienie krwi?
      ciśnienie
      Jak podnieść ciśnienie krwi?

      Niskie ciśnienie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. U części pacjentów może jednak powodować osłabienie, zwiększoną męczliwość, spadek energii i koncentracji. Jak szybko podnieść ciśnienie krwi? Co na niskie ciśnienie dostępne jest bez recepty?

    • Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych
      ciśnienie
      Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych

      Prawidłowe ciśnienie i puls u osób dorosłych to jedne z parametrów, które pomagają ocenić ogólny stan zdrowia. Zarówno ciśnienie, jak i puls można kontrolować samodzielnie. Jakie są normy ciśnienia krwi dla osób dorosłych? Ile wynosi prawidłowe tętno w spoczynku i jak obliczyć tętno maksymalne dla konkretnej osoby? W jaki sposób dbać o utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia i tętna?

    • Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia
      nadciśnienie
      Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia

      Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ponadto jest ono jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia takich jak zawał serca, niewydolność krążenia i udar mózgu. Czy zmieniając swój styl życia można zapobiec rozwojowi nadciśnienia? Jakie objawy pojawiają się w przebiegu nadciśnienia i jak wygląda jego leczenie?