Jaki ciśnieniomierz kupić (na co zwrócić uwagę)?

Posiadanie w domu dobrego aparatu do mierzenia ciśnienia ma wiele zalet. Modeli ciśnieniomierzy jest obecne tak dużo, że wybór jednego z nich może sprawiać spore trudności. Jaki ciśnieniomierz do domu będzie dokładny i wygodny w użytkowaniu? Lepszy jest ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy? Czym jeszcze różnią się dostępne aparaty do mierzenia ciśnienia?

Jaki ciśnieniomierz kupić (na co zwrócić uwagę)?
źródło: freepik
Spis treści

Dobry aparat do mierzenia ciśnienia – dlaczego warto mieć go w domu?

Zanim przejdziemy do części dotyczącej tego, jaki ciśnieniomierz kupić, zastanówmy się dlaczego w ogóle warto mieć go w domu. Nadciśnienie tętnicze to główny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie, jest to czynnik modyfikowalny, na którego rozwój w istotnym stopniu wpływa tryb życia samego pacjenta. Częstość występowania nadciśnienia tętniczego w Polsce rośnie. Szacuje się, że obecnie choroba ta dotyczy ok. 11 milionów Polaków, a do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć nawet o połowę. Co więcej, około 30% pacjentów nie jest świadomych nadciśnienia. Samodzielna, regularna kontrola ciśnienia tętniczego może w istotnym stopniu przyczynić się do wczesnego wykrywania choroby. W początkowym okresie jej rozwoju może ona bowiem przebiegać bezobjawowo. U części chorych, nadciśnienie wykrywane jest dopiero przy ujawnieniu powikłań. Skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego mogą być groźne dla zdrowia i życia.

 

Posiadanie w domu dobrego aparatu do mierzenia ciśnienia daje możliwość lepszego kontrolowania stanu zdrowia. Pozwala w większym stopniu przejąć odpowiedzialność za własne zdrowie. Jednocześnie, samodzielne przeprowadzenie badania jest zazwyczaj bardziej komfortowe dla pacjenta w porównaniu z pomiarem wykonywanym przez personel medyczny. Pomiaru można dokonać w dogodnym momencie. Posiadanie dobrego aparatu do mierzenia ciśnienia umożliwia wykonanie badania bez konieczności udawania się do placówki medycznej. Dla wielu osób wiąże się to nie tylko z większym komfortem, ale i mniejszym stresem.

 

 

Jaki ciśnieniomierz jest najdokładniejszy?

Ciśnieniomierz – jaki kupić? Jak sprawdzić czy ciśnieniomierz dobrze mierzy? W pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na walidację. Aby dany aparat uzyskał walidację musi przejść badania kliniczne, w których wykazano, że uzyskiwane na nim wyniki są dokładne i wiarygodne. Jeśli więc zależy nam na dokładnym pomiarze, na pewno warto kupić ciśnieniomierz który posiada walidację. Takie aparaty są zalecane przez towarzystwa naukowe i specjalistów zajmujących się tematem nadciśnienia. Skąd jednak wiedzieć, czy dany aparat posiada walidację? Kupując ciśnieniomierz w aptece lub sklepie medycznym, można zapytać farmaceutę. Inną możliwością jest samodzielnie sprawdzenie takiej informacji. Na stronie Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego udostępniony jest adres internetowy witryny, na której znajduje się lista wszystkich ciśnieniomierzy posiadających walidację. Posiadając aparat z walidacją możemy być przekonani, że prawidłowo przeprowadza on pomiar ciśnienia.

 

Druga istotną kwestią wpływającą na dokładność uzyskanego wyniku jest odpowiedni dobór mankietu. Rozmiar mankietu musi być dopasowany do obwodu ramienia pacjenta. Obecnie wiele dobrej jakości ciśnieniomierzy posiada szeroki zakres wartości – od 22 cm do 42 cm. Taki mankiet sprawdzi się u większości pacjentów, również pacjentów z otyłością. Przykładem zwalidowanego ciśnieniomierza z mankietem dla osób o obwodzie ramienia mieszczącym się w zakresie 22-42 cm jest Microlife BP B1 Classic.

 

 

Najlepszy ciśnieniomierz

     

     

    Jaki ciśnieniomierz wybrać – naramienny czy nadgarstkowy?

    Jaki kupić ciśnieniomierz – przeznaczony do przeprowadzania pomiaru na ramieniu czy na nadgarstku? Rekomendowane są ciśnieniomierze naramienne. Pozwalają one uzyskać dokładniejszy wynik. Ciśnieniomierze nadgarstkowe mogą wydawać się części osób wygodniejsze. Jeśli jednak priorytetem jest dokładność wyniku, lepszym wyborem będzie ciśnieniomierz naramienny. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że jedynie niewielka część dostępnych na rynku ciśnieniomierzy nadgarstkowych uzyskała walidację.

     

    Ciśnieniomierz naramienny – jaki wybrać? Przykładowe dobre aparaty do mierzenia ciśnienia z walidacją to Novama Comfort +AF i Omron M2 Intelli IT.

     

     

    Dobry aparat do mierzenia ciśnienia – na co jeszcze zwrócić uwagę?

    Ciśnieniomierz – jaki wybrać? Automatyczny czy półautomatyczny? Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze automatyczne. Jak sama nazwa wskazuje, taki aparat pompuje mankiet bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka (po włączeniu sprzętu). Ciśnieniomierz półautomatyczny wymaga natomiast samodzielnego napompowania mankietu przy pomocy dołączonej do aparatu pompki.

     

    Kolejną kwestią do rozważenia jest sposób zasilania ciśnieniomierza. Większość aparatów ma dołączony zasilacz. Część jednak pracuje jedynie na bateriach. Wybór w tym przypadku zależy jedynie od preferencji pacjenta. Przeprowadzając pomiar jedynie w domu, wygodnym rozwiązaniem może być dobry ciśnieniomierz naramienny z zasilaczem. Jeśli jednak zachodzi potrzeba wykonania badania również poza domem, przydatne może być korzystanie z aparatu na baterie. Jest to kwestia indywidualna. Przykładowy zwalidowany ciśnieniomierz na baterie to Omron M2. Dobry ciśnieniomierz naramienny z zasilaczem (który posiada opcję zasilania bateriami lub zasilaczem) to Microlife BP A2 Basic.

     

    Dodatkowe aspekty, które warto rozważyć podczas zakupu ciśnieniomierza to:

     

    • wielkość i czytelność wyświetlacza – dla większości pacjentów wygodne są ciśnieniomierze z dużym, czytelnym wyświetlaczem. Taki wyświetlacz jest szczególnie cenny dla osób starszych oraz pacjentów mających problem ze wzrokiem,
    • opcja wykrywania arytmii – arytmia zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, takich jak np. udar mózgu. U części chorych arytmia ma przebieg bezobjawowy, a do jej wykrycia dochodzi przypadkiem. Szacuje się, że migotanie przedsionków (jeden z rodzajów arytmii) dotyczy nie mniej niż 1-2% populacji. Podczas zakupu aparatu do mierzenia ciśnienia warto więc rozważyć ciśnieniomierz, który posiada wskaźnik wykrywania arytmii,
    • zapamiętywanie pomiarów – ciśnieniomierze znacząco różnią się ilością zapamiętywanych wyników (większość aparatów przechowuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset wyników, choć są też takie które zachowują jedynie ostatni pomiar). Niektóre aparaty mogą przechowywać dane dla kilku osób jednocześnie,
    • wskaźnik klasyfikacji ciśnienia – niektóre aparaty do mierzenia ciśnienia posiadają wskaźnik, który przy pomocy kolorów informuje pacjenta, czy uzyskany wynik mieści się w zakresie wartości prawidłowych,
    • łatwość użytkowania – ciśnieniomierz należy dostosować do potrzeb pacjenta. U osób starszych najczęściej dobrze sprawdzają się proste w obsłudze aparaty, które włącza się jednym przyciskiem i automatycznie przeprowadzają pomiar. Dostępne są obecnie również bardziej zaawansowane technologicznie aparaty posiadające dodatkowe funkcje, np. dedykowaną aplikację.

     

    Aparat do mierzenia ciśnienia – jaki wybrać dla kobiety w ciąży, a jaki dla dziecka? Pewne grupy pacjentów, takie jak dzieci do 12. roku życia, kobiety w ciąży, diabetycy (osoby chorujące na cukrzycę), osoby otyłe i pacjenci z przewlekłą chorobą nerek powinny korzystać z ciśnieniomierzy, które uzyskały walidację u tych samych grup pacjentów.  Przykładowo, dobry aparat do mierzenia ciśnienia dla kobiet ciężarnych poddany został badaniom walidacyjnym w grupie kobiet w ciąży.

     

     

    Ciśnieniomierz – jaki kupić? Najlepszy ciśnieniomierz do domu to taki, który jest wiarygodny i dostosowany do potrzeb osoby z niego korzystającej. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że dany model uzyskał walidację, a mankiet ma odpowiedni rozmiar. Podczas zakupu warto zastanowić się, czy potrzebny jest nam aparat do pomiaru ciśnienia jedynie w domu czy również w podróży, czy chcemy móc przechowywać w nim dużą ilość wyników, a także czy oczekujemy dodatkowych funkcji, takich jak np. możliwość połączenia z telefonem. Wybór ciśnieniomierzy jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie dobry aparat do mierzenia ciśnienia.

    Bibliografia

    1.       Tykarski A., Filipiak K.J., Januszewicz A. i inni. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 rok. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2019, tom 5, nr 1, s. 1-86

    2.       Czarnecka D., Pęksa J.W. Pomiary ciśnienia tętniczego – zalecenia ESH z 2021 r. Medycyna po Dyplomie 2022, 05

    3.       Chmielewska-Michalak L. Migotanie przedsionków – wytyczne ESC 2020 w praktyce lekarza rodzinnego w 2021 r. Lekarz POZ 2020, 6, 314-320

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej
      nadciśnienie
      Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej

      Nadciśnienie wrotne to jedno z najczęściej spotykanych dysfunkcji w obrębie krążenia wrotnego. Czym jest układ wrotny? Kiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia w krążeniu wrotnym i jak można je leczyć?

    • Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia
      nadciśnienie
      Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia

      Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ponadto jest ono jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia takich jak zawał serca, niewydolność krążenia i udar mózgu. Czy zmieniając swój styl życia można zapobiec rozwojowi nadciśnienia? Jakie objawy pojawiają się w przebiegu nadciśnienia i jak wygląda jego leczenie?

    • Jak obniżyć ciśnienie krwi? – naturalne i domowe metody
      ciśnienie
      Jak obniżyć ciśnienie krwi? – naturalne i domowe metody

      Zbyt wysokie ciśnienie krwi to problem, który dotyczy wielu Polaków. Jeśli jest ono kontrolowane, np. poprzez leczenie farmakologiczne pacjent ma świadomość jak postępować w przypadku skoków ciśnienia. Co w wypadku gdy dopiero obserwujemy u siebie pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego. Kiedy zatem udać się do lekarza i jak zbić ciśnienie za pomocą naturalnych i domowych metod?

    • Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych
      ciśnienie
      Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych

      Prawidłowe ciśnienie i puls u osób dorosłych to jedne z parametrów, które pomagają ocenić ogólny stan zdrowia. Zarówno ciśnienie, jak i puls można kontrolować samodzielnie. Jakie są normy ciśnienia krwi dla osób dorosłych? Ile wynosi prawidłowe tętno w spoczynku i jak obliczyć tętno maksymalne dla konkretnej osoby? W jaki sposób dbać o utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia i tętna?

    • Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
      ciśnienie
      Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

      Mierzenie ciśnienia krwi w warunkach domowych jest wygodne, komfortowe i szybkie. Aby jednak uzyskany wynik był wiarygodny, należy znać prawidłowe zasady przeprowadzania pomiaru. Jak mierzyć ciśnienie krwi aby uzyskać miarodajny wynik? Jak często przeprowadzać pomiar i czy wybór ramienia ma znaczenie?