Hemoroidy – kiedy konieczna jest interwencja lekarska? Powikłania

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Hemoroidy – leczenie żylaków odbytu musi być dostoswane do stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjenta. Operacyjne leczenie hemoroidów przeprowadza się najczęściej wtedy, gdy inne metody terapii nie są wystarczająco skuteczne lub hemoroidy są duże, nieodprowadzalne bądź powikłane. Czym grozi nieleczenie hemoroidów? Jakie powikłania mogą rozwinąć się u pacjentów z żylakami odbytu?

Hemoroidy – kiedy konieczna jest interwencja lekarska? Powikłania
źródło: freepik
Spis treści

Nieleczone hemoroidy – skutki

Nieleczone hemoroidy, o ile są to niewielkie hemoroidy I stopnia (o stopniach hemoroidów, ich objawach i przyczynach można przeczytać w artykule: Co to są hemoroidy? – objawy, rodzaje, diagnostyka, czynniki ryzyka) mogą ustąpić samoistnie. Szczególnie jeśli ich pojawienie jest związane z czynnikiem, który trwał jedynie przez pewien czas. Przykładowo, choroba hemoroidalna u kobiet ciężarnych w większości przypadków zanika w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po porodzie.

 

W innych przypadkach, nieleczone hemoroidy najczęściej znacząco pogarszają jakość życia pacjenta, a po drugie mogą prowadzić do rozwoju powikłań. Należy jednak zaznaczyć, że powikłania te nie zdarzają się często. Jednym z nich jest niedokrwistość. Objawem żylaków odbytu jest m.in. krwawienie. Powtarzająca się utrata krwi może prowadzić do rozwoju niedokrwistości. Ryzyko jej wystąpienia jest na pewno wyższe u chorych, u których dochodzi do częstych, nasilonych krwawień. Objawami niedokrwistości mogą być osłabienie, zawroty głowy, problemy ze skupieniem uwagi, kołatanie serca oraz bladość skóry i błon śluzowych.

 

Zaawansowane, nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do zakrzepicy w uwięźniętych guzkach, a także zakrzepicy brzeżnej odbytu. Zakrzepica objawia się nagłym, rwącym bólem o dużym nasileniu. Pojawia się też duża tkliwość wyczuwalnego guzka. W przypadku rozwoju zakrzepicy, najczęściej wprowadza się leczenie zabiegowe.

 

 

Wyleczyłam żylaki odbytu – czy jest to możliwe?

W Internecie można spotkać się z deklaracjami „wyleczyłam żylaki odbytu” lub „w ciągu tygodnia hemoroidy wyleczyłam bez leków”.  Czy jest to możliwe? Tak jak zostało już wspomniane, niewielkie hemoroidy mogą ustąpić same, nawet bez wprowadzania leczenia. Jeśli żylaki odbytu są jednak bardziej zaawansowane, istnieje raczej niewielkie prawdopodobieństwo, że ustąpią one samoistnie. Z drugiej strony, choroba hemoroidalna to schorzenie które u części pacjentów nawraca. Bez wprowadzenia odpowiednich zmian w stylu życia, które mają na celu zapobieganie zaparciom i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, dolegliwości mogą powrócić.

 

Hemoroidy zewnętrzne – czy znikną? Co zrobić żeby hemoroidy się schowały? Żylaki odbytu mogą wydostawać się poza kanał odbytu. Początkowo, same się cofają po wypróżnieniu. Z czasem konieczne może być ich ręczne odprowadzanie, a w zaawansowanych przypadkach – nie można ich odprowadzić do kanału odbytu. W tym przypadku, bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia, hemoroidy pozostaną na zewnątrz.

 

 

Preparaty wspomagające leczenie hemoroidów

     

     

    Hemoroidy – leczenie chirurgiczne

    Hemoroidy – leczenie chirurgiczne wprowadzane jest najczęściej wtedy, gdy żylaki odbytu są w stadium zaawansowanym lub leczenie zachowawcze (nieinwazyjne) nie przynosi oczekiwanych efektów. W pierwszej kolejności, u większości pacjentów sięga się bowiem po leki na hemoroidy miejscowe lub doustne, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają krwawienie. Więcej informacji o środkach na żylaki odbytu można znaleźć w artykule: Jak wybrać preparat na hemoroidy? – czopki, tabletki, maści i zioła na hemoroidy. Istotne jest stosowanie tych leków zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką. Część dostępnych bez recepty preparatów ma ograniczenia czasowe dotyczące ich aplikacji. Przykładowo, lek ze sterydem i antybiotykiem Proktosedon nie powinien być stosowany dłużej niż 6 dni, ponieważ może doprowadzić do ścieńczenia błony śluzowej.

     

    Skleroterapia lub gumkowanie hemoroidów to metody zabiegowe, najczęściej wykorzystywane w leczeniu żylaków odbytu I i II stopnia. Skleroterapia hemoroidów polega na wstrzyknięciu do zmienionego naczynia krwionośnego substancji, która blokuje połączenia nerwowe i powoduje obkurczenie ścian naczyń. Gumkowanie hemoroidów to natomiast podwiązanie żylaków odbytu specjalnym gumowym pierścieniem, co prowadzi do niedokrwienia i martwicy tkanek. Po około kilkunastu dniach – guzek odpada. W leczeniu hemoroidów wykorzystuje się też inne metody, np. laseroterapię i koagulację. Wybór konkretnej z nich jest kwestią indywidualną. Każda z tych metod ma pewne przeciwwskazania i wiąże się z określonymi ograniczeniami pozabiegowymi. Możliwe jest też wystąpienie powikłań, z których najczęściej pojawiają się ból, dyskomfort i krwawienie. Rzadko rozwijają się poważniejsze powikłania po tych zabiegach.

     

    Hemoroidy – klasyczne leczenie operacyjne przeprowadzane jest u niewielkiego odsetka pacjentów z żylakami odbytu. Dotyczy to głównie dużych żylaków odbytu III i IV stopnia, żylaków powikłanych lub żylaków które nie poddają się innym metodom leczenia i jednocześnie znacząco obniżają jakość życia pacjenta. Operacyjne leczenie żylaków polega na ich wycięciu. Korzysta się z różnych technik operacyjnych. Różnią się one odsetkiem powikłań oraz nawrotów. Odmienna jest też długość okresu rekonwalescencji. Po operacji pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarskich, co wpływa na zapobieganie powikłaniom i prawidłowe gojenie się rany. U większości pacjentów z zaawansowanymi hemoroidami, które powodowały silny ból, świąd i dyskomfort, dolegliwości ustępują w krótkim czasie po operacji. Bez wprowadzenia zasad profilaktyki, choroba hemoroidalna może jednak w przyszłości powrócić.

     

    Nieleczone hemoroidy jedynie w łagodnych przypadkach mogą ustąpić samoistnie. Warto mieć na uwadze, że podejrzewając chorobę hemoroidalną zawsze należy udać się do lekarza. Objawy występujące przy żylakach odbytu, takie jak ból, świąd lub krwawienie, mogą być oznaką również innych chorób. Zadaniem lekarza jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz zalecenie najlepszego dla danego pacjenta sposobu leczenia. U zdecydowanej większości chorych wystarczy leczenie zachowawcze, które polega na wprowadzeniu zmian w stylu życia (m.in. dieta zapobiegająca zaparciom, aktywność fizyczna, higiena odbytu) i stosowaniu miejscowych lub doustnych leków łagodzących pojawiające się dolegliwości oraz uszczelniających naczynia krwionośne. Znacznie rzadziej konieczne jest przeprowadzenie zabiegu takiego jak skleroterapia, czy gumkowanie hemoroidów, a jeszcze rzadziej podejmowana jest decyzja o konieczności wykonania klasycznej operacji wycięcia hemoroidów.

    Bibliografia

    1.       Obcowska A., Kołodziejczyk M. Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa. Nowa Med. 2016; 23 (2); 61-67, doi: 10.5604/17312485.1209445

    2.       InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Enlarged hemorrhoids: Overview. 2014 Jan 29 [Updated 2017 Nov 2], available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279467/

    3.       Ciesielski P., Kołodziejczyk M., Kucharczyk A., Diuwe P. Standardy leczenia chooby hemoroidalnej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nowa Med. 2021; 28 (2): 67-79, doi: https://doi.org/10.25121/NM.2021.28.2.67

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • hemoroidy
      hemoroidy
      Jak wybrać preparat na hemoroidy? - czopki, tabletki, maści i zioła na hemoroidy

      Hemoroidy to dolegliwość, która kojarzy się z bólem, pieczeniem, krwawieniem. Powoduje wiele dyskomfortu przy siedzeniu na twardej powierzchni, a ze względu na ból podczas oddawania stolca budzi strach. Wiele osób kojarzy żylaki odbytu w formie następującej metafory - człowieka siedzącego na kaktusie. Zatem, jeśli padłaś/eś ofiarą hemoroidów i chcesz się od nich uwolnić to mamy dla Ciebie kilka skutecznych metod i leków na pozbycie się hemoroidów.

    • hemoroidy - leczenie
      hemoroidy
      Co to są hemoroidy? - objawy, rodzaje, diagnostyka, czynniki ryzyka

      Choroba hemoroidalna najczęściej dotyka osób po 45. roku życia, choć ze względu na siedzący tryb życia i inne czynniki, coraz częściej rozwija się też u młodszych osób. Jak wyglądają hemoroidy? Czym jest hemoroidy zewnętrzny, a czym hemoroid wewnętrzny? Kto jest bardziej narażony na pojawienie się tego schorzenia?

    • Hemoroidy w ciąży i po ciąży – jak zwalczyć dokuczliwy problem?
      hemoroidy
      Hemoroidy w ciąży i po ciąży – jak zwalczyć dokuczliwy problem?

      Hemoroidy w ciąży najczęściej nie są groźne, choć powiększone guzki krwawnicze mogą powodować silny dyskomfort i ból. Co na hemoroidy w ciąży i po porodzie można stosować? Jakie domowe sposoby na żylaki odbytu w ciąży powinny przynieść kobiecie ulgę?