Fluor w organizmie – czym skutkuje jego nadmiar i niedobór?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Fluor wzmacnia szkliwo i zapobiega jego demineralizacji. Chroni przed rozwojem próchnicy. Pierwiastek ten jednocześnie stymuluje proces tworzenia się kości. Jakie mogą być skutki niedoboru fluoru i czym grozi jego nadmierne spożycie? W czym jest fluor i jakie jest wystarczające spożycie tego mikroelementu u dzieci oraz osób dorosłych?

Fluor w organizmie – czym skutkuje jego nadmiar i niedobór?
źródło: Freepik
Spis treści

Fluor – co to za pierwiastek?

Fluor – pierwiastek ten należy do mikroelementów. Obecny jest w większości tkanek, ale największa jego koncentracja znajduje się w kościach i zębach. Fluor w organizmie pełni wiele funkcji, a kojarzony jest głównie z zapobieganiem rozwojowi próchnicy. Po przyjęciu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Około połowa przyswojonej dawki fluoru zostaje zatrzymana w organizmie, a pozostała część ulega wydaleniu z moczem. W przypadku dzieci proporcje te są nieco inne – większa część fluoru pozostaje w organizmie.

Fluor występuje w wielu produktach spożywczych. Jest on powszechnie obecny również w pastach do zębów oraz innych produktach wykorzystywanych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Preparat zawierający witaminy i minerały, mimo bogatego zestawu składników odżywczych, raczej nie ma w składzie fluoru.

Co to jest fluor? Pierwiastek ten jest kluczowy dla zachowania zdrowych kości i zębów. Ilość fluoru, która jest wchłaniana i zatrzymywana w organizmie jest odwrotnie proporcjonalna do wieku – u dzieci dochodzi do zatrzymywania w kościach znacząco większej ilości fluoru niż u osób starszych.

 

 

Fluor – właściwości i zastosowanie

Pierwiastek fluor działa ochronnie na szkliwo. Wbudowuje się w jego powierzchnię i zapobiega jego uszkodzeniu. Fluor skutecznie chroni przed demineralizacją szkliwa. Mikroelement ten (jakie są mikroskładniki ) posiada zdolność do zaburzania metabolizmu i namnażania się bakterii, które w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Fluorki zmniejszają też nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne. Fluor w organizmie wpływa także na utrzymanie zdrowia układu kostnego. Stymuluje proces powstawania kości.

Zastosowanie fluoru ma związek przede wszystkim z korzystnym wpływem tego pierwiastka na stan zębów. Wykorzystuje się go w profilaktyce próchnicy, przy odwapnieniu szkliwa, nadwrażliwości szyjek zębowych, a także w przypadku zaburzenia rozwoju twardych tkanek zębów.

 

 

Fluor – ile go spożywać?

W celu uniknięcia skutków niedoboru fluoru wystarczające dzienne spożycie tego pierwiastka wynosi:

·         0,01 mg dla dzieci od urodzenia do ukończenia 6 miesięcy życia,

·         0,5 mg dla dzieci w drugim półroczu życia,

·         0,7 mg dla dzieci w wieku 1-3 lata,

·         1,0 mg dla dzieci w wieku 4-6 lat,

·         1,2 mg dla dzieci w wieku 7-9 lat,

·         2 mg dla dzieci w wieku 10-12 lat,

·         3 mg dla nastolatków w wieku 13-18 lat,

·         3 mg dla dorosłych kobiet, również w okresie ciąży i laktacji,

·         4 mg dla dorosłych mężczyzn.

Taka ilość fluoru uważana jest za wystarczającą, aby chronić szkliwo i jednocześnie za bezpieczną, aby nie doszło do rozwoju fluorozy. 

 

 

Produkty zawierające fluor

     

     

    Nadmiar fluoru – objawy

    Szkodliwość fluoru to temat, który pojawia się głównie w kontekście możliwego przedawkowania tego pierwiastka przez małe dzieci. Długotrwały nadmiar fluoru może prowadzić do rozwoju fluorozy. Objawia się ona występowaniem nieestetycznych przebarwień na powierzchni szkliwa. Mogą mieć one postać białawych lub brązowawych linii/plamek. Objawy zatrucia fluorem to również zaburzenia pracy nerek i mięśni. 

    Przyjmowanie dużych dawek fluoru przez dłuższy okres czasu negatywnie wpływa też na stan kości. Wzrasta gęstość kości i pojawiają się tego określone objawy. Może dojść do zwapnienia więzadeł, rozwoju osteoporozy i zwiększonej łamliwości kości. Przewlekłe zatrucie fluorem może wówczas objawiać się bólami stawów oraz ich zmniejszoną ruchomością. 

    O ile fluoroza zębów jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, o tyle zmiany w szkielecie można błędnie zdiagnozować chociażby jako zwyrodnieniową chorobę stawów. Fluoroza kości najczęściej pojawia się przy dużym nadmiarze fluoru.

    Ostre zatrucie fluorem, do którego dochodzi w wyniku incydentalnego spożycia dużej dawki tego pierwiastka, powoduje pojawienie się nudności, bólu brzucha, wymiotów, bólu głowy, osłabienia  i duszności. Może też dojść do zaburzenia pracy serca. 

    Zatrucie fluorem u dzieci – objawy fluorozy u dziecka zależą od stopnia nadmiaru fluoru. Początkowo można zauważyć zmianę zabarwienia szkliwa. Przy łagodnej fluorozie pojawiają się białe plamki lub linie, które zazwyczaj występują na szczytach guzków zębów lub w obrębie brzegów siecznych zębów. Im bardziej zaawansowana jest fluoroza, tym ząb jest w większym stopniu przebarwiony i nieprzejrzysty. W ciężkich przypadkach dochodzi do demineralizacji szkliwa.

    Jak usunąć fluor z organizmu? Przy ostrym zatruciu fluorem konieczne jest szybkie uzyskanie pomocy medycznej. Przyjmuje się, że śmiertelna dawka fluoru dla dzieci wynosi 15 mg/kg masy ciała, a dla osób dorosłych 32-64 mg/ kg masy ciała. Przy rozpoznaniu łagodnych objawów fluorozy ważne jest przeanalizowanie źródeł fluoru i dawki, która dostarczana jest do organizmu. Konieczne jest wówczas ograniczenie spożycia fluoru.

     

     

    Skutki niedoboru fluoru

    Niedobór fluoru negatywnie wpływa na szkliwo i stan zębów. Zmniejsza twardość szkliwa i zwiększa jego podatność na uszkodzenie. Może być ono bardziej wrażliwe na bodźce chemiczne, termiczne czy biologiczne. Zęby stają się też mniej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych. Niedobór fluoru powoduje także obniżenie wytrzymałości kości.

     

     

    W czym jest fluor?

    Fluor – gdzie występuje? Pierwiastek ten występuje w wielu produktach spożywczych, choć w niewielkiej ilości. Największą zawartością fluoru wyróżnia się woda pitna. Ilość fluoru w wodzie jest jednak bardzo zróżnicowana. Stosunkowo sporą zawartość fluoru ma herbata i inne napoje przygotowywane na bazie wody pitej. Produkty bogate we fluor to również ryby. Ponadto pierwiastek ten znajduje się w produktach zbożowych, serach podpuszczkowych, warzywach i mięsie.

    W czym jest fluor? Ważnym źródłem fluoru są też produkty do higieny jamy ustnej. Związki fluoru występują w większości past do zębów. Można znaleźć je także w płynach do płukania ust, niciach dentystycznych i żelach stomatologicznych. Produkty te różnią się zawartością fluoru. W pastach do zębów dla małych dzieci stężenie tego pierwiastka jest niższe niż w pastach przeznaczonych dla starszych pociech, nastolatków czy dorosłych. Miejscowe stosowanie produktów z fluorem umożliwia bezpośrednie wzmacnianie zębów obecnych w jamie ustnej. Fluor z pasty do zębów lub innego preparatu wbudowuje się w szkliwo, zwiększając jego odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

    Fluor znajduje się też w wybranych lekach bez recepty, takich jak żele Elmex i Fluormex. Są one zalecane zarówno do stosowania profilaktycznego, jak i leczniczego. W razie potrzeby, mogą z nich korzystać również dzieci, ale jedynie pod nadzorem dorosłego.

     

    Fluor jest potrzebny dla zachowania zdrowych zębów, a także kości. Wzmacnia szkliwo i ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy, która obecnie występuje powszechnie nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Rozsądne korzystanie z produktów z fluorem pozwala dostarczyć taką ilość tego pierwiastka, która wystarcza do zadbania o zdrowie zębów i kości. Przy racjonalnym stosowaniu produktów z fluorem nie ma obawy o jego toksyczne działanie. 

    Bibliografia

    1.       Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E. Korzystne i szkodliwe działanie fluoru. Farm Pol 2009, 65 (9), 623-626

    2.       Dhar V., Bhatnagar M. Physiology and toxicity of fluoride. Indian J Dent Res. 2009 Jul-Sep;20(3):350-5. doi: 10.4103/0970-9290.57379. PMID: 19884722

    3.       Kanduti D., Sterbenk P., Artnik B. Fluoride: A review of use and effects on health. Mater Sociomed. 2016 Apr;28(2):133-7. doi: 10.5455/msm.2016.28.133-137. Epub 2016 Mar 25. PMID: 27147921; PMCID: PMC4851520

    4.       Drobnik J. Dawne roślinne źródła jodu i naturalne preparaty jodowe. Farm pol, 2010, 66 (6), 488-494

    5.       Charakterystyki Produktów Leczniczych: Elmex i Fluormex

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Selen – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru
      selen
      Selen – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru

      Zróżnicowana dieta może w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na selen. Jakie właściwości posiada ten pierwiastek? Jakie są objawy niedoboru selenu? Poznaj dzienną dawkę selenu oraz dowiedz się, czym może grozić jego nadmierna suplementacja!

    • Źródła selenu w jedzeniu – poznaj produkty bogate w selen
      selen
      Źródła selenu w jedzeniu – poznaj produkty bogate w selen

      Selen występuje w wielu produktach spożywczych. Co zawiera selen? W czym jest ten pierwiastek? Czy dostępne są leki z selenem bez recepty?

    • Cynk w organizmie – właściwości, rola i objawy niedoboru i nadmiaru
      cynk
      Cynk w organizmie – właściwości, rola i objawy niedoboru i nadmiaru

      Rola cynku w organizmie jest złożona i bardzo różnorodna. Pierwiastek ten wpływa na odporność, stan skóry i włosów, funkcje rozrodcze, a także zdolność do koncentracji i zapamiętywania. Jest on istotny również dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jakie inne właściwości posiada cynk? Kto jest narażony na jego niedobór i jak się on może objawiać? Dowiedz się, ile cynku potrzeba do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

    • Produkty bogate w cynk – co jest jego najlepszym źródłem?
      cynk
      Produkty bogate w cynk – co jest jego najlepszym źródłem?

      Cynk – w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej? Czy pokarmy pochodzenia roślinnego są dobrym źródłem cynku? W jakim konkretnym produkcie znajdują się największe ilości tego mikroelementu?

    • Suplementacja cynku – dawkowanie, pora przyjmowania, z czym nie łączyć
      cynk
      Suplementacja cynku – dawkowanie, pora przyjmowania, z czym nie łączyć

      Ile cynku dziennie potrzebujemy? Kiedy brać cynk – rano czy wieczorem, po posiłku czy na pusty żołądek? Dowiedz się też, jaka dawka cynku dziennie jest potrzebna i czym kierować się przy wyborze preparatu z tym mikroelementem!