Co na wodnisty katar?

Wodnisty katar bywa uciążliwy. Utrudnia skupienie się na codziennych aktywnościach. Wpływa negatywnie na samopoczucie. O czym może świadczyć wyciek wodnistej wydzieliny z nosa? Jak łagodzić wodnisty katar u dorosłych?

Co na wodnisty katar?
źródło: Freepik
Spis treści

Co oznacza wodnisty katar?

Szukając skutecznych leków na katar warto wziąć pod uwagę rodzaj kataru, obecność innych objawów, czas ich utrzymywania się oraz możliwą przyczynę dolegliwości. Wodnisty katar może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest on wynikiem niegroźnej infekcji wirusowej lub alergii. W przebiegu przeziębienia początkowo pojawia się wodnisty, obfity wyciek z nosa, który po kilku dniach gęstnieje i zmienia kolor. Wydzielina staje się ropna, żółtawa lub zielonkawa. Pacjenci zmagający się z wodnistym katarem skarżą się też na uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Mogą odczuwać także pogorszenie węchu i częściową utratę drożności nosa.

 

Katar, woda z nosa to typowe objawy początkowej fazy przeziębienia. W przebiegu choroby przeziębieniowej zazwyczaj dochodzi do zapalenia zatok. Błona śluzowa nosa nie jest bowiem ściśle odgraniczona od śluzówki wyścielającej zatoki przynosowe. Tworzą one jedną całość. Dlatego też, stan zapalny toczący się w obrębie nosa najczęściej występuje jednocześnie z zapaleniem zatok przynosowych. Zapalenie zatok często wiąże się z uczuciem rozpierania twarzy i bólem nasilającym się podczas schylania.

 

Wodnista wydzielina może wystąpić jednak również w przebiegu choroby alergicznej. Początkowo, nie zawsze łatwo jest odróżnić od siebie te dwie choroby. Ułatwieniem mogą być objawy dodatkowe, o ile występują. Za przeziębieniem przemawiają: kaszel, osłabienie, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, zaczerwienienie i ból gardła. Przy alergicznym nieżycie nosa te dolegliwości raczej nie występują. Czasami jednak zdarza się, że pacjent z alergią zmaga się z uciążliwym bólem głowy i odczuwa silne osłabienie wywołane intensywnymi objawami alergii. Przy alergicznym nieżycie nosa typowymi symptomami są kichanie, swędzenie nosa i obfity, bezbarwny katar. Często występują jednocześnie również dolegliwości ze strony oczu – zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie.

 

Przezroczysty gęsty katar , opisywany też czasami jako bezbarwny gęsty katar najczęściej pojawia się podczas niegroźnej infekcji górnych dróg oddechowych. Wydzielina, która początkowo jest wodnista, po kilku dniach gęstnieje, a następnie zmienia zabarwienie.

 

 

Produkty wspomagające wodnisty katar

     

     

    Co na wodnisty katar stosować?

    Zmieniające się fazy kataru u dorosłych i dzieci czasami wymagają nieco innego leczenia. Warto też podkreślić, że katar pojawiający się w przebiegu infekcji wirusowej ma charakter samoograniczający się. Ustępuje więc on samoistnie, nawet przy braku leczenia. Objaw ten często jednak jest bardzo uciążliwy dla pacjentów i znacząco zaburza wykonywanie codziennych aktywności. Stąd też poszukiwanie skutecznych leków na katar, które pomogą szybko zahamować wyciek wodnistej wydzieliny i udrożnić nos.

     

    Co na wodnisty katar u dorosłego stosować? Dużą popularnością cieszą się krople i aerozole z ksylometazoliną (np. Sudafed Xylospray HA, Otrivin Katar i Zatoki) lub oksymetazoliną (np. Nasivin, Acatar Control). Substancje te zwężają naczynia krwionośne i tym samym zmniejszają przekrwienie błony śluzowej. W konsekwencji, ilość wyciekającej z nosa wydzieliny ulega ograniczeniu, podobnie jak obrzęk śluzówki. Pacjent w dość krótkim czasie po aplikacji tych leków może zauważyć poprawę drożności nosa. Krople i spray’e do nosa działają głównie miejscowo. W nieznacznym stopniu mogą przenikać do krążenia ogólnego. Wiąże się to ze stosunkowo wysokim bezpieczeństwem ich stosowania. W przypadku tych leków zagrożenie dotyczy jednak zbyt długiego ich stosowania. Może skutkować ono rozwojem polekowego nieżytu nosa. Aby temu zapobiegać, zaleca się korzystanie z nich maksymalnie przez 5-7 dni.

     

    Jak leczyć katar  wodnisty? Przy tym rodzaju kataru dobrze sprawdzają się też tabletki z pseudoefedryną. Ona również obkurcza naczynia krwionośne i przywraca drożność nosa. Ze względu na podanie doustne, lek ten wywołuje działanie ogólnoustrojowe. Dobre efekty może przynieść także lek zawierający bromek ipratropium (Otrivin ipra Max). Substancja ta zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. W aerozolu Otrivin ipra Max obecna jest również ksylometazolina, dzięki której lek ten jednocześnie udrażnia nos. Preparat ten zalecany jest do stosowania jedynie u osób dorosłych.

     

    Wodnisty katar u dziecka oraz dorosłych wynikający z alergii leczy się inaczej. Podstawową grupą leków są glikokortykosteroidy donosowe. Działają one miejscowo przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Skutecznie łagodzą objawy alergii, choć początek ich działania nie jest tak szybki jak ma to miejsce w przypadku leków obkurczających śluzówkę. Przykładowe leki z glikokortykosteroidami donosowymi dostępne bez recepty to: Hitaxa Metmin-Spray, Nasometin Control i Momester Nasal.

     

     

    Wodnisty katar – jak pozbyć się go domowymi sposobami?

     

    Wodnisty katar można łagodzić też domowymi sposobami. Wśród nich znajdują się:

    • płukanie nosa przy pomocy specjalnej butelki i roztworu soli fizjologicznej,
    • picie ciepłej herbaty malinowej,
    • inhalacje z olejkami eterycznymi (pamiętaj, że nie do każdego inhalatora można wprowadzać olejki eteryczne!) lub wdychanie ich podczas aromatycznej kąpieli,

     

    Płukanie nosa może pomóc ograniczyć wodnisty katar. Zabieg ten daje dobre efekty szczególnie przy zapaleniu zatok. Duża objętość roztworu soli pod odpowiednim ciśnieniem skutecznie oczyszcza nos i poprawia jego drożność. Przy wodnistym katarze warto korzystać z izotonicznego roztworu soli. Pomocne mogą być też spray’e z wodą morską, choć w tym przypadku efekt może nie być aż tak zadowalający. Woda morska może być natomiast z powodzeniem wykorzystywana do podtrzymania efektów płukania.

     

    Picie ciepłych napojów, takich jak np. herbata malinowa, często poprawia samopoczucie pacjenta. Może też nieco łagodzić katar i inne objawy przeziębienia. Poprawę komfortu może przynieść też wdychanie olejków eterycznych. Przy wodnistym katarze szczególnie pomocne mogą być: olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy i olejek anyżowy. Zmagając się z przeziębieniem warto również pamiętać o odpoczynku i odpowiedniej ilości snu.

     

    Wodnisty katar często pojawia się na początkowym etapie przeziębienia. Jest też jednym z charakterystycznych objawów alergicznego nieżytu nosa. Choć początkowo trudno może być odróżnić od siebie te choroby, po pojawieniu się dodatkowych objawów staje się to łatwiejsze. Na alergię wskazuje też dłuższy czas utrzymywania się wodnistego wycieku z nosa. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby zleci odpowiednią diagnostykę. Niepokojący może być wodnisty katar z jednej dziurki. Wskazana jest wówczas konsultacja lekarska.

    Bibliografia

    1. Fokkens W.J., Lund V.J., Hopkins C., et al., Europejskie Wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 (EPOS 2020), Magazyn Otolaryngologiczny, 2020, tom XIX, zeszyt 3 i 4.
    2. Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A. i inni. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Warszawa, 2016, 81-92.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • zapalenie zatok
      zapalenie zatok
      Skuteczny lek na zatoki- jak wybrać preparat na katar i ból zatok bez recepty?

      Ból zatok, zatkany nos, nieprzyjemny ucisk podczas schylania się. Każdy chociaż raz miał wątpliwą przyjemność walczyć z zaflegmionymi zatokami i zalegającym katarem. Opcji leczenia jest oczywiście kilka - są leki na ból zatok, osobne środki na katar, a także produkty wieloskładnikowe, które mają pomóc w obu dolegliwościach. Co zatem wybrać, czym się kierować szukając środka idealnego na zatkany nos i zatoki? Może warto podejść do tego strategicznie i zastosować terapię łączoną np. tabletki i spray czy saszetki i irygacja nosa oraz zatok? Czy antybiotyk jest zawsze koniecznością w leczeniu zatok?

    • Chore zatoki
      zapalenie zatok
      Domowe sposoby na zatoki - jak szybko zwalczyć katar?

      Katar jest częstym i uciążliwym objawem infekcji dróg oddechowych, który zaburza komfort pacjenta i utrudnia codzienne aktywności. Jak skutecznie i bezpiecznie oczyścić zatoki? Jakie domowe sposoby na cieknący katar mogą wspomóc leczenie?

    • Wodnisty czy ropny katar u dziecka - podpowiadamy jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do lekarza!
      katar
      Wodnisty czy ropny katar u dziecka - podpowiadamy jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do lekarza!

      Żółty katar i ropiejące oczy u dziecka często budzą niepokój opiekuna. Czy świadczą o infekcji bakteryjnej i wymagają zastosowania antybiotyku? Jak szybko wyleczyć katar u dziecka i po jakie leki warto sięgnąć?

    • Zapalenie zatok w ciąży - jak łagodzić katar i ból zatok?
      zatoki
      Zapalenie zatok w ciąży - jak łagodzić katar i ból zatok?

      Zatkane zatoki w ciąży mogą znacząco pogarszać samopoczucie przyszłej mamy. Ból zatok, zatkany nos i spływający katar utrudniają wykonywanie codziennych aktywności i zaburzają nocny odpoczynek. Jak leczyć zatoki w ciąży? Które domowe sposoby na katar w ciąży są skuteczne?

    • Żółty katar – co oznacza i jak go leczyć?
      katar
      Żółty katar – co oznacza i jak go leczyć?

      Żółty katar u dorosłego lub dziecka najczęściej pojawia się przy infekcji. Czasami może wystąpić też w przebiegu choroby alergicznej. Jak łagodzić ten objaw? Co stosować na żółty, gęsty katar u dorosłego, a co można podać dziecku?