Arytmia na ciśnieniomierzu (Co oznacza symbol serca na ciśnieniomierzu?)

Jednym z symboli pojawiających się na ciśnieniomierzu może być właśnie symbol arytmii. Jak jest on zazwyczaj przedstawiany? Czy pojawienie się ikonki sygnalizującej arytmię jest równoznaczne z rozpoznaniem zaburzeń pracy serca? O czym świadczy migające serce na wyświetlaczu ciśnieniomierza?

Arytmia na ciśnieniomierzu (Co oznacza symbol serca na ciśnieniomierzu?)
źródło: freepik
Spis treści

Co oznacza symbol serca na ciśnieniomierzu?

Co oznacza migające serce na ciśnieniomierzu? Ciśnieniomierz to sprzęt medyczny obecny w wielu domach. Umożliwia w szybki, łatwy i wygodny sposób kontrolowanie stanu zdrowia, Jest szczególnie zalecany osobom zmagającym się z nadciśnieniem i innymi chorobami układu krążenia w celu monitorowania przebiegu choroby oraz efektywności leczenia. Z ciśnieniomierza regularnie powinny korzystać również osoby zdrowe. Nadciśnienie jest bowiem dość podstępną chorobą. Przez długi czas jej objawem może być jedynie podwyższona wartość ciśnienia, którą wykryć można właśnie podczas kontrolnego przeprowadzania pomiaru.

 

Symbole na ciśnieniomierzu pomagają określić kilka podstawowych parametrów:

 

  • SYS – wartość ciśnienia skurczowego (systolicznego),
  • DYS – wartość ciśnienia rozkurczowego (diastolicznego),
  • PUL, PULSE lub migające serce na ciśnieniomierzu – tętno (puls).

 

Każdy model ciśnieniomierza może się nieco różnić w zakresie pojawiających się symboli. Często obecny jest również wskaźnik poziomu ciśnienia krwi, który daje ogólną informację na temat tego, czy uzyskana wartość mieści się w granicach normy. Widoczne mogą być też dodatkowe symbole na ciśnieniomierzu, takie jak symbol poziomu baterii, data i godzina, symbol wyboru użytkownika, wskaźnik pamięci czy chociażby numer pomiaru.

 

Co oznacza więc serduszko na ciśnieniomierzu? Zazwyczaj świadczy ono o wykryciu pulsu. Jest symbolem uderzeń serca. Podczas pomiaru najczęściej miga. Aby upewnić się, że migające serce na ciśnieniomierzu informuje o wykryciu tętna warto oczywiście poszukać takiej informacji w instrukcji obsługi posiadanego modelu. Każdy z nich ma objaśnione symbole na ciśnieniomierzu. Zazwyczaj jednak, migające serce na ciśnieniomierzu informuje właśnie o wykryciu pulsu.

 

 

Arytmia serca na ciśnieniomierzu

Jak jest więc znak arytmii na ciśnieniomierzu? Obecnie wiele ciśnieniomierzy wyposażonych jest we wskaźnik wykrywania arytmii. Jest to cenna funkcja, ponieważ arytmia, czyli zaburzenia pracy serca, nie zawsze jest odczuwana przez pacjenta. Bezobjawowa arytmia może jednak zostać wcześnie wykryta właśnie podczas kontrolnego badania. Ikona arytmii na ciśnieniomierzu może mieć różną postać. Częstą są to charakterystyczne linie przypominające te uzyskiwane podczas zapisu badania EKG. Czasami, są to 2 lub więcej nałożonych na siebie serc. Nakładające się serca są symbolem arytmii na jednym z modeli ciśnieniomierzy Omron. Symbolem arytmii może być też serce na którym widoczne są wspomniane charakterystyczne linie. Każdy sprzęt może mieć nieco inne oznaczenie arytmii. Najczęściej nie jest nim jednak migające serce, które informuje o wykryciu pulsu. Wskaźnik arytmii zazwyczaj znajduje się obok wskaźnika tętna, choć dostępne są też modele, w których jest on umieszczony w innym miejscu na wyświetlaczu.

 

Nie wszystkie ciśnieniomierze wyposażone są we wskaźnik wykrywania arytmii. Przykładowe modele które go posiadają to Novama Comfort +AF i Microlife BP A2 Basic.

 

 

Ciśnieniomierze

     

     

    Arytmia na ciśnieniomierzu – co robić?

    Ciśnieniomierz pokazuje arytmię – co robić? Jeśli na wyświetlaczu ukazał się symbol świadczący o arytmii, powinno to oczywiście zwrócić uwagę pacjenta. W takiej sytuacji warto powtórzyć badanie, a w razie ponownego pojawienia się symbolu arytmii, przeprowadzać regularne badanie ciśnienia i tętna przez kilka kolejnych dni. Istotne jest zapisywanie uzyskiwanych wartości i oznaczanie tych z nich, przy których ciśnieniomierz wykrył nieprawidłową pracę serca. Z takim zapisem należy udać się do lekarza. Na podstawie badania przeprowadzonego nawet przy pomocy bardzo dobrej jakości ciśnieniomierza w warunkach domowych, nie diagnozujemy arytmii. Taka diagnoza może być postawiona jedynie przez lekarza. Typowym badaniem wykorzystywanym w procesie diagnostyki arytmii jest badanie EKG. Lekarz może zlecić również wykonanie innych badań, które mogą być pomocne w znalezieniu przyczyny zaburzeń rytmu serca.

     

     

    Symbol arytmii na ciśnieniomierzu – o czym świadczy? Czym jest arytmia?

    Pojawienie się symbolu arytmii na ciśnieniomierzu powinno wzbudzić uwagę i czujność pacjenta. Powinno skłaniać go też do częstszych pomiarów oraz zgłoszenia się do lekarza w przypadku pojawiającego się ponownie symbolu informującego o zaburzeniu pracy serca. Zgodnie z szacunkami, arytmia występuje u 1,5-5% populacji. U części pacjentów pojawiają się łagodne zaburzenia rytmu serca, a u innych poważne, zagrażające zdrowiu i życiu. Istotne jest więc wykrycie arytmii, próba znalezienia jej przyczyny, a także określenie jej rodzaju. Zaburzenia pracy serca mogą wymagać wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Nie każda arytmia jest groźna i nie każda wymaga leczenia. Sam pacjent nie jest jednak w stanie określić, czy pojawiający się nieprawidłowy rytm serca jest groźny i może nieść ze sobą niebezpieczne konsekwencje. W części przypadków, utrzymująca się, nieleczona arytmia prowadzi do stopniowej przebudowy mięśnia sercowego. Zaburzenia pracy serca mogą się nasilać i w coraz większym stopniu wpływać na jakość życia pacjenta.

     

    Wiedząc co oznaczają symbole na ciśnieniomierzu, podczas korzystania z tego sprzętu można uzyskać wiele cennych informacji na temat stanu własnego zdrowia. Przed korzystaniem z ciśnieniomierza zawsze warto zapoznać się z instrukcją jego obsługi. Poszczególne modele różnią się wskaźnikami umieszczonymi na wyświetlaczu. Zazwyczaj, o wykryciu arytmii świadczy pojawienie się charakterystycznych linii zbliżonych do zapisu badania EKG. Kilkukrotne wyświetlenie takiego symbolu powinno skłaniać pacjenta do udania się do lekarza, który pokieruje dalszą diagnostyką. Arytmie to często występujące zaburzenia pracy serca, które w wielu przypadkach przebiegają bezobjawowo. Wczesne wykrycie arytmii umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia (jeśli zachodzi taka konieczność) i ogranicza groźne powikłania które mogą wystąpić w przypadku braku terapii. Nie wszystkie dostępne ciśnieniomierze posiadają funkcje wykrywania arytmii. Ze względu na częstość występowania tego zaburzenia warto podczas zakupu zwrócić uwagę na obecność tego wskaźnika.

    Bibliografia

    1.       Wytyczne ESC 2020 dotyczące diagnostyki i leczenia migotania przedsionków opracowane we współpracy z European Association of Cardio-Thoracic Surgery (EACTS), 2020

    2.       Desai D.S., Hajouli S. Arrhythmias. [Updated 2023 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558923/

    3.       Instrukcje obsługi przypadkowo wybranych ciśnieniomierzy 

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?
      ciśnienie
      Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?

      Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne i wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań, takich jak udar czy zawał. A czy niskie ciśnienie zagraża życiu i zdrowiu? Przy jakich wartościach ciśnienia mówimy o niedociśnieniu? Kiedy konieczne jest pilne wezwanie pomocy medycznej?

    • Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej
      nadciśnienie
      Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej

      Nadciśnienie wrotne to jedno z najczęściej spotykanych dysfunkcji w obrębie krążenia wrotnego. Czym jest układ wrotny? Kiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia w krążeniu wrotnym i jak można je leczyć?

    • Jak podnieść ciśnienie krwi?
      ciśnienie
      Jak podnieść ciśnienie krwi?

      Niskie ciśnienie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. U części pacjentów może jednak powodować osłabienie, zwiększoną męczliwość, spadek energii i koncentracji. Jak szybko podnieść ciśnienie krwi? Co na niskie ciśnienie dostępne jest bez recepty?

    • Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych
      ciśnienie
      Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych

      Prawidłowe ciśnienie i puls u osób dorosłych to jedne z parametrów, które pomagają ocenić ogólny stan zdrowia. Zarówno ciśnienie, jak i puls można kontrolować samodzielnie. Jakie są normy ciśnienia krwi dla osób dorosłych? Ile wynosi prawidłowe tętno w spoczynku i jak obliczyć tętno maksymalne dla konkretnej osoby? W jaki sposób dbać o utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia i tętna?

    • Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia
      nadciśnienie
      Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia

      Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ponadto jest ono jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia takich jak zawał serca, niewydolność krążenia i udar mózgu. Czy zmieniając swój styl życia można zapobiec rozwojowi nadciśnienia? Jakie objawy pojawiają się w przebiegu nadciśnienia i jak wygląda jego leczenie?