Zespół suchego oka - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Suche oko to drażliwa i niekomfortowa przypadłość, która uderza coraz częściej w osoby pracujące przy komputerze oraz wielbicieli smartfonów. Jakie są główne objawy suchego oka? To uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienieni oczu, ich podrażnienie, zmęczenie oraz nadmierne łzawienie co ma związek z niewłaściwym składem bądź nadmiarem łez. Zatem jak przebiega leczenie? Rozwiązaniem są krople na zespół suchego oka. Oprócz tego można posiłkować się domowymi sposobami na suche oczy.

Zespół suchego oka
źródło: Obraz autorstwa Freepik
Spis treści

Czym jest zespół suchego oka (ZSO)?

 

Zespół suchego oka to dolegliwość oczu w trakcie której pacjent odczuwa m.in. przesuszenie i podrażnienie oczu. Podstawą tej choroby jest problem w produkcji płynu łzowego - jego ilość jest niewystarczająca, a efektem tego jest suchość oka. Zdarza się także, że produkowane są łzy o niewłaściwym składzie jakościowym i ilościowym, co wiąże się z ich szybszym parowaniem z powierzchni oka. Dlatego też ZSO jest niejako zespołem dysfunkcji łez. Obecnie wyróżnia się 3 podtypy zespołu suchego oka. Są to:

 

  • ZSO z niedostateczną produkcją łez
  • ze wzmożonym odparowywaniem łez
  • postać mieszana.
     

Czy choroba suchych oczu występuje często? To jedna z najczęściej występujących chorób oczu, która statystycznie obejmuje od 5 do ponad 30% populacji. Nie bez znaczenia dla ZSO jest wiek pacjenta. Dlatego wśród osób z ZSO stanowią seniorzy. Czynniki środowiskowe jak m.in. praca przed monitorem, przebywanie w klimatyzowanym bądź ogrzewanym pomieszczeniu, częste patrzenie na ekran smartfonu  narażają coraz to młodsze osoby na zmaganie się z suchymi oczami. Kluczem w tej chorobie jest właściwa diagnostyka, stosowanie sztucznych łez, właściwa higiena powiek (m.in. przy tendencji do zapalenia brzegu powiek, gdzie znajdują się gruczoły łojowe - gruczoły Meiboma) i aspekt dietetyczny.

 

Czynniki ryzyka dla choroby suchych oczu

 

Jak się okazuje wiek nie jest jedynym czynnikiem, który predysponuje do zespołu suchego oka. W grupie ryzyka ZSO są kobiety, cukrzycy, osoby z niedoborem w diecie witaminy A i/lub kwasów omega-3. Są to również takie czynniki jak:

 

  • stosowanie leków na trądzik (izotretinoina), przeciwdepresyjnych (SSRI, TLPD), przeciwlękowych i niektórych leków kardiologicznych (beta-blokery),
  • suche powietrze w pomieszczeniach (klimatyzacja, okres grzewczy),
  • palenie papierosów, dym, pył, kurz,
  • laserowa operacja oka,
  • spadek stężenia androgenów,
  • choroby oczu o podłożu alergicznym,
  • RZS, autoimmunologiczna choroba tarczycy.

 

Suche oko - diagnostyka w ZSO

 

Dla rozpoznania ZSO istotny jest opis objawów z uwzględnieniem częstości oraz początku ich występowania. Wiele z symptomów jest mało typowych dla ZSO i powiela się z innymi chorobami oczu np. alergią czy też infekcją. Oprócz tego istotne w diagnostyce zespołu suchego oka jest badanie z użyciem lampy szczelinowej. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie gałki ocznej w celu poszukiwań owrzodzeń / nadżerek rogówki, zmian w spojówce (np. fałdy), a także włóknień.

 

Co jeszcze podlega badaniu w zespole suchego oka? Jedną z takich wartości jest częstość mrugania. Dla zdrowej osoby zwykle jest to 15 mrugnięć na minutę. W ZSO częstotliwość mrugnięć spada, czemu może towarzyszyć “niepełne” mrugnięcie. Niekiedy obserwuje się niedopasowanie górnej i dolnej powieki, co stwarza ryzyko dla szybszego odparowywania wody z powierzchni gałki ocznej. Poza lampą szczelinową w diagnostyce ZSO bada się pomiar wydzielania łez w mm/5 minut i  czas przerwania filmu łzowego. Dodatkowo stosuje się testy barwnikowe, gdzie wybarwieniu ulegają nadżerki i owrzodzenia.

 

Suche oczy - przyczyny

 

Zespół suchego oka to nie tylko suche oczy. Jakie są zatem przyczyny suchych oczu? ZSO to choroba wieloczynnikowa, produkcja łez przebiega nieprawidłowo. Istotna jest również niestabilność łez związana z ich złym składem (wada jakościowa), a także ilością. Coraz częściej mówi się, że zespół suchego oka ma podłoże autoimmunologiczne. Zespołowi suchego oka towarzyszy zaburzona homeostaza między czynnikami prozapalnymi (czynniki środowiskowe / stres oksydacyjny endogenny nasilają produkcję prozapalnych substancji) i immunoregulacyjnymi (wzmożony naciek limfocytów T pomocniczych CD4+ w obrębie powierzchni oka i gruczołów łzowych).

 

Sięgając do podziału ZSO możemy wyróżnić również inne przyczyny:

 

  • ZSO z niedostateczną produkcją łez - wada gruczołów łzowych, obkurczenie przewodów łzowych, leki antyhistaminowe, zespół Sjogrena
  • ZSO ze wzmożonym odparowywaniem łez - wada gruczołów Meiboma, niedobór witaminy A / NNKT, rzadkie mruganie w niektórych chorobach np. Parkinsona
  • postać mieszana - czynniki środowiskowe, wzmożona wrażliwość na czynniki zewnętrzne. 

 

(Nie)właściwy skład płynu łzowego

 

Film łzowy wytwarza funkcjonalna jednostka łzowa. Nieco inny skład mogą mieć łzy produkowane z przyczyn emocjonalnych. W ZSO znaczenie ma płyn łzowy podstawny. Składa się na niego:

 

  • faza lipidowa (najbardziej na zewnątrz) - produkują ją gruczoły Meiboma; jest to warstwa hydrofobowa chroniąca przed odparowywaniem wody, pomaga utrzymać łzy na miejscu
  • wodna - produkowana przez gruczoł łzowy, podstawowy jej skład to woda, elektrolity oraz laktoferyna, przeciwciała, lizozym, defensyny,
  • mucynowa (najbliżej oka) - pomaga równomiernie rozprowadzić film łzowy.
     

Zaburzenie w obrębie którejkolwiek fazy sprawia trudność w utrzymaniu stabilnego 3-warstwowego płynu łzowego. W efekcie nie spełnia on podstawowej funkcji ochronnej.

 

Zespół suchego oka - objawy

 

Objawy ze strony ZSO dotyczą nie tylko powierzchni oka i ogólnych odczuć związanych z suchością i podrażnieniami. Istotny jest ostateczny wpływ na właściwy komfort widzenia i związane z tym ryzyko zaburzeń widzenia. 

 

Co jednak odczuwa pacjent cierpiący na zespół suchego oka? Są to ból głowy, opuchnięte i suche powieki, a także:

 

  • zaczerwienienie oczu np. spojówek,
  • uczucie piasku w oku (oczach), palenia, kłucia, ciała obcego,
  • światłowstręt, dyskomfort, ograniczona ostrość, swędzenie,
  • pogrubione brzegi powiek i teleangiektazja,
  • zmiany zapalne brzegu powiek z zapaleniem gruczołów Meiboma (np. żółte grudki na końcach powiek).

 

W wielu przypadkach krople na zespół suchego oka pomogą załagodzić powyższe objawy. Jak wybrać te najlepsze, co jest dobre na suche oczy?

 

Zespół suchego oka - leczenie

 

Suche oczy po przebudzeniu wymagają odpowiedniej troski. Dlatego podstawą leczenia są sztuczne łzy, które są najczęściej wyrobem medycznym dostępnym bez recepty, zawsze jałowym przed otwarciem. Sztuczne łzy stosuje się w celu stabilizacji filmu łzowego i ograniczenia stresu oksydacyjnego na powierzchni oka. Oprócz tego stosowane krople na zespół suchego oka powinny przynosić ulgę, zredukować dyskomfort związany z przesuszeniem i podrażnieniem odczuwanym jako wzmożone napięcie oczu. Wiele spośród kropli i żeli na ZSO wspiera również jakość widzenia np. kontrast, który ulega pogorszeniu przy niedostatecznie nawilżonych spojówkach. Regularne stosowanie sztucznych łez spowalnia progresję objawów związanych z zespołem suchego oka.

 

Krople na zespół suchego oka - skład

 

Podstawą kropli do oczu jest rozpuszczalnik (woda do wstrzykiwań), składnik izotonizujący (zapewnia stężenie fizjologiczne np. chlorek sodu) oraz bufor (zapewnia stabilność pH kropli np. b. fosforanowy). Inne składniki o dużym znaczeniu dla łagodzenia objawów ZSO to m.in.:

 

  • nawilżające (humektanty) np. hialuronian sodu w stężeniu od 0,1 do 0,4% (np. Hialeye 0,4% i Hialeye 0,2%), trehaloza 2-3% (Hialeye DUO krople), karmeloza 1% (Droptiva plus krople)
  • zagęszczające (zwiększają lepkość kropli) np. carbomer (posiada właściwości smarujące), alkohol poliwinylowy 0,7-1,4% (najczęściej z konserwantami),
  • konserwujące np. chlorek benzalkoniowy,

kwasy omega-3, olej lniany lub olej Sacha Inchi (np. 3-składnikowe krople Hialeye DUO EMULSJA).

 

Co jest ważne przy wyborze kropli na zespół suchego oka?

 

Czym kierować się wybierając krople na przesuszone oczy w zespole suchego oka?

 

  • obecność konserwantu np. chlorku benzalkoniowego - nie jest wskazana przy obecności nadżerek na powierzchni oka - dlatego warto rozważyć stosowanie kropli bez konserwantów np. Hialeye Free 0,4% lub Hialeye Free 0,2%, szczególnie gdy będą one stosowane długotrwale,
  • w przypadku szybkiego odparowywania kropli zasadne jest stosowanie takich z “tłustym” dodatkiem jak trójglicerydy, fosfolipidy, olej lniany lub rycynowy,

w przypadku niedostatecznej produkcji cieczy łzowej do rozważenia są wodne krople z wyższą ilością hialuronianu sodu lub innego zagęszczacza rozpuszczalnego w wodzie, który chroni przed jej ucieczką.

 

Preparaty marki Hialeye do oczu

     

    Domowe sposoby na suche oczy
     

    W ramach codziennej rutyny można zadbać o zespół suchego oka przez domowe sposoby, a nie tylko krople. Jedną z opcji jest dieta. Dla narządu wzroku istotna jest obecność w codziennym menu antyoksydantów jak witamina A i E, ale również kwasów omega-3. Jak pokazują badania suplementacja kwasami omega-3 może pomóc w łagodzeniu objawów suchego oka. Posiadają one właściwości przeciwzapalne. Dlatego też suplementy diety na oczy i wzrok jak Lutezan Omega 3 lub Lutezan Premium mogą stanowić źródło NNKT.

     

    Istotne jest otoczenie, w którym przebywamy. Warto unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi jak dym, kurz, przesuszone powietrze, bezpośredni nawiewna twarz z klimatyzacji. Oprócz tego można wspomóc się nawilżaczami powietrza, które zapewnią właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

     

    Istotna jest również higiena wokół oczu - do tego celu stosuje się płyny micelarne. Pomagają one na suche powieki (warto aby były przebadane okulistycznie). Dodatkowo warto kilka razy w tygodniu zastosować ciepły okład na oczy w celu upłynnienia wydzieliny z gruczołów łojowych oczu.

     

    Co jeszcze można zastosować na suche oczy? Krótkotrwałą ulgę może przynieść sól fizjologiczna w ampułkach, która pomoże usunąć zanieczyszczenia z oczu jak alergeny czy pył.

     

    Zespół suchego oka - powikłania
     

    Nieodpowiednie leczenie zespołu suchego oka lub jego brak zwiększają ryzyko uszkodzenia oka i jego poszczególnych struktur. Należy liczyć się z częściej występującym stanem zapalnym spojówki, czemu towarzyszy suche oko. Oprócz tego wśród powikłań obserwuje się zmiany ze strony rogówki (np. włókniste zapalenie rogówki), bliznowacenia w warstwie spojówkowej. W przebiegu ZSO obserwuje się powstawanie nadżerek, które mogą przybrać formę owrzodzenia. Najpoważniejszą konsekwencją nieleczonego zespołu suchego oka (podobnie jak innych chorób oczu) jest utrata wzroku.

     

    Uczucie piasku pod powieką, pieczenie i zaczerwienienie oczu po całym dniu mogą oznaczać zespół suchego oka. Oczywiście dla stwierdzenia schorzenia konieczne jest diagnostyka w gabinecie okulistycznym. Nie mniej jednak uczucie dyskomfortu pomogą załagodzić krople na suche oczy dostępne bez recepty. Nadają się ona do długotrwałego stosowania i aplikacji kilka razy w ciągu dnia. Jeśli zakupiony w aptece produkt okaże się mało skuteczny warto zgłosić się z problemem do okulisty. 

     

    Bibliografia

    1. Stern, M.E., Schaumburg, C.S. and Pflugfelder, S.C. (2013) “Dry Eye as a mucosal autoimmune disease,” International Reviews of Immunology, 32(1), pp. 19–41. Available at: https://doi.org/10.3109/08830185.2012.748052.
    2. Messmer, E.M. (2015) “The pathophysiology, diagnosis, and treatment of dry eye disease,” Deutsches Ärzteblatt international [Preprint]. Available at: https://doi.org/10.3238/arztebl.2015.0071.
    3. Mohamed, H.B. et al. (2022) “Current trends in pharmaceutical treatment of Dry Eye Disease: A Review,” European Journal of Pharmaceutical Sciences, 175, p. 106206. Available at: https://doi.org/10.1016/j.ejps.2022.106206. 
    4. Lennecke, K., Hagel, K., Przondziono, K., Filipek, B., Orłowska, A., & Smolińska, M. (2018). Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób. Wrocław: MedPharm Polska.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Jak wybrać nawilżające krople do oczu?
      zespół suchego oka
      Jak wybrać nawilżające krople do oczu?

      Nawilżających kropli do oczu jest obecnie tak dużo, że wybór jednego preparatu może stanowić wyzwanie. Czym kierować się wybierając krople nawilżające? Jak leczyć zespół suchego oka? Jakie krople wybrać przy soczewkach, a jakie po operacji zaćmy?

    • Ból oka - jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny?
      ból oka
      Ból oka - jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny?

      Ból oczu to jedna z dolegliwości, która jest dotkliwa i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może mu towarzyszyć szereg objawów jak ból głowy, nudności, gorączka, zaburzenia widzenia. Ból oka ma często powiązanie z infekcją zatok, urazem oka czy kontaktem z czynnikiem drażniącym. Warto wiedzieć, że przyczyn bólu oka jest więcej. Istotna jest również wiedza kiedy należy udać się do lekarza z bólem oka, a kiedy wystarczającą opcją są domowe środki.