Jak wybrać nawilżające krople do oczu?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Nawilżających kropli do oczu jest obecnie tak dużo, że wybór jednego preparatu może stanowić wyzwanie. Czym kierować się wybierając krople nawilżające? Jak leczyć zespół suchego oka? Jakie krople wybrać przy soczewkach, a jakie po operacji zaćmy?

Jak wybrać nawilżające krople do oczu?
źródło: freepik
Spis treści

Co zawierają krople na suche oczy?

 

Nawilżające krople do oka zawierają różne substancje. W ich składzie znaleźć można alkohol poliwinylowy, powidon, karboksymetylocelulozę, trehalozę, hypromelozę, dekspantenol, a także hialuronian sodu. Dawniej, przy łagodnych objawach zespołu suchego oka zalecano krople z alkoholem poliwinylowym lub powidonem. Jeśli dolegliwości były bardziej uciążliwe, za lepszy wybór uznawano krople na zespół suchego oka o większej gęstości, w których znajduje się np. hypromeloza. Przy nasilonych objawach, rekomendowano krople do oczu z hialuronianem sodu. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, nawilżające krople do oczu wykazują zbliżoną skuteczność, niezależnie od zawartych w nich składników aktywnych.

 

Wśród najczęstszych składników kropli na suche oko znajduje się hialuronian sodu. Kwas hialuronowy jest jednym z naturalnych składników łez. Posiada on właściwości nawilżające. Stabilizuje film łzowy na powierzchni oka. Wspiera procesy regeneracji zachodzące w obrębie zewnętrznej warstwy gałki ocznej. Nawilżające krople do oczu zmniejszają osmolarność łez. W zespole suchego oka dochodzi do rozwoju hiperosmolarności, która prowadzi do wielu niekorzystnych zmian, ostatecznie zaburzając stabilność nabłonka rogówki. Więcej informacji o zespole suchego oka znaleźć można w artykule: Zespół suchego oka - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania. Korzystnym efektem, jaki wywołują nawilżające krople do oczu jest też zmniejszenie stężenia substancji prozapalnych, które znajdują się w filmie łzowym.

 

Jak wybrać nawilżające krople do oczu?

 

Wiemy już, że wybierając krople na zespół suchego oka niekoniecznie powinniśmy kierować się rodzajem zawartej w nich substancji nawilżającej. Co na suche oczy w takim razie stosować? Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru? Przede wszystkim na indywidualne potrzeby pacjenta, a także na postać preparatu, czas przez który może być on stosowany po otwarciu oraz na obecność konserwantów.

 

Jakie krople do oczu przy soczewkach? Dobrym wyborem dla osób noszących soczewki kontaktowe są krople nawilżające do oczu bez konserwantów. Stosując takie preparaty nie ma konieczności ściągania soczewek i zachowywania odstępu czasowego przed ich ponownym założeniem. Nawilżające krople do oczu bez konserwantów to m.in. Hialeye Free 0,2%. Mogą być one stosowane przez 6 miesięcy po otwarciu. Innym przykładem są krople Droptiva Plus, które zaleca się wkraplać do oka przez okres 2 miesięcy od otwarcia. Przeznaczone są one do uśmierzania łagodnych i umiarkowanych objawów zespołu suchego oka. Nawilżające krople do oczu bez konserwantów to również Hial-Drop Ultra 4S, Hyabak i Biolan Max.

 

Krople do oczu - praca przy komputerze, a także spędzanie kilku godzin dziennie przed telefonem może powodować suchość oka i pieczenie. W tym przypadku również dobrze sprawdzą się krople bez konserwantów. Szczególnie, jeśli problem suchości oczu jest częsty. Stosowanie bowiem kropli z konserwantami przez dłuższy okres czasu może prowadzić do podrażnienia oka, nasilenia suchości, a także uszkodzenia elementów oka. Krople zawierające konserwanty (np. Lacrimal Natura) mogą być wkraplane do oczu, o ile problem z ich suchością pojawia się sporadycznie i nie jest bardzo nasilony. Te preparaty są tańsze, ale mają też krótszy okres przydatności do użycia. Można je stosować zazwyczaj przez 28 dni od otwarcia butelki.

 

Jakie krople na zmęczone oczy od komputera? Można wybrać wymienione wyżej krople nawilżające do oczu bez konserwantów. Jeśli chcemy używać kropli pozbawionych konserwantów, ale jednocześnie rzadko doskwiera nam problem suchego oka, możemy sięgnąć po tzw. minimsy. Są to pojemniki jednodawkowe. Po wprowadzeniu kropli do oka, pojedyncze opakowanie należy wyrzucić. Przykładem takiego preparatu są ampułki Bepanthen Eye. Oprócz hialuronianu sodu zawierają one również dekspantenol, który wspomaga procesy regeneracji zachodzące na powierzchni oka. W postaci minimsów dostępne są też krople Hyabak UD. W ich składzie znajduje się hialuronian sodu i actinoquinol, który działa jak filtr przeciwsłoneczny.

 

Jakie krople nawilżające po operacji zaćmy? W takiej sytuacji również warto zdecydować się na preparat bez konserwantów. Można sięgnąć po krople do oczu nawilżające z długim terminem. Dobre krople do oczu bez konserwantów mogą być wprowadzane do oka zgodnie z potrzebami pacjenta. Długi okres przydatności do użycia pozwala na stosowanie ich nawet przez pół roku. Takie rozwiązanie jest więc bezpieczne dla oka, a do tego ekonomiczne. Krople z których można korzystać 180 dni od otwarcia to m.in Hyaleye Duo, Xedrenio Dex i Hylo Comod.

 

Jakie krople do oczu wybrać przy stanie zapalnym rogówki? Jeśli doszło do rozwoju stanu zapalnego lub uszkodzenia rogówki, szukajmy nawilżających kropli do oczu pozbawionych nie tylko konserwantów, ale również fosforanów. Można sięgnąć po krople Hylo Gel. Ze względu na wysoką lepkość tego preparatu, rzadziej zachodzi konieczność ich wkraplania do oka. Krople bez fosforanów to również Thealoz Duo. Z tego preparatu można korzystać krócej - 3 miesiące po otwarciu.

 

Nawilżające krople do oczu w postaci żelu lub emulsji dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Często zaleca się je pacjentom, u których objawy zespołu suchego oka są mocno nasilone. U niektórych osób korzystających z tego typu produktów, po wprowadzeniu kropli do worka spojówkowego pojawia się chwilowe zaburzenie widzenia. Jest ono łagodne i po chwili mija.

 

Krople na zespół suchego oka

     

    Jak prawidłowo stosować krople na zespół suchego oka?

     

    Zespół suchego oka - krople wprowadza się nie bezpośrednio na gałkę oczną, ale do worka spojówkowego. Jedną ręką delikatnie odchylamy worek spojówkowy (przestrzeń, znajdująca się pod dolną powieką), a drugą wkraplamy preparat, starając się nie dotknąć oka jego końcówką. Pamiętajmy, aby wprowadzać do oka tylko 1 kroplę. Większa ilość zostanie odprowadzona do kanalika łzowego. Dobrze byłoby zaraz do zakropleniu oka delikatnie ucisnąć wewnętrzny kącik, aby roztwór pozostał na powierzchni oka. Zaleca się też zamknięcie powieki i wykonywanie spokojnych ruchów gałki ocznej, które  umożliwiają rozprowadzenie kropli po jej zewnętrznej warstwie.

     

    Zanim sięgniemy po nawilżające krople do oczu powinniśmy dokładnie umyć ręce, aby nie wprowadzać do oka niepotrzebnych drobnoustrojów. Głowę podczas zakraplania odchylmy lekko do tyłu. Aplikacja kropli w takiej pozycji będzie wygodniejsza. Wzrok warto skierować do góry. Czego nie robić zakraplając oczy? Nie wprowadzajmy roztworu na powierzchnię oka, ani do wewnętrznego kącika. Krople do oczu zawsze aplikujmy do worka spojówkowego. Unikajmy też mrugania powiekami po zastosowaniu kropli. Mruganie przyspiesza odprowadzenie kropli do woreczka łzowego, przez co ich skuteczność w łagodzeniu objawów suchego oka zmniejsza się. Nie wprowadzajmy też do oka więcej niż 1 kropli. Worek spojówkowy nie pomieści większej objętości roztworu. Nadmiar zostanie szybko odprowadzony z powierzchnia oka.

     

    Producenci czasami zalecają konkretną częstość stosowania kropli do oczu. O ile ma to znaczenie przy kroplach z konserwantami, których nie powinno się wprowadzać do oczu zbyt często, o tyle krople nawilżające do oczu bez konserwantów mogą być stosowane w zależności od potrzeb. Dotyczy to szczególnie tych preparatów, które pozbawione są zarówno konserwantów, jak i fosforanów. Można zakraplać nimi oko tak często, jak potrzebuje tego pacjent.

     

    Krople na zespół suchego oka różnią się składem, obecnością konserwantów, gęstością, rodzajem opakowania oraz czasem trwałości po otwarciu butelki. Przy sporadycznie występującej suchości oczu, można sięgnąć po krople z konserwantami lub krople bez konserwantów w pojedynczych minimsach. Jeśli jednak chcemy korzystać z kropli nawilżających częściej lub przez długi okres czasu, lepszym wyborem będzie preparat pozbawiony konserwantów. Skutecznie nawilża on powierzchnię oka, wspiera zachodzące na niej procesy regeneracji i uzupełnia substancje, których brakuje w filmie łzowym. Krople nawilżające do oczu bez konserwantów są bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu.

    Bibliografia

    1. Szaflik J., Misiuk-Hojło M., Mrukwa-Kominek E., i inni, Aktualizacja Wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczących diagnostyki i leczenia Zespołu Suchego Oka, Polskie Towarzystwo Okulistyczne, 2019
    2. Pucker A.D., Ng S.M., Nichols J.J., Over the counter (OTC) artificial tear drops for dry eye syndrome, Cochrane Database Syst Rev., 2016, 2 (2), doi: 10.1002/14651858.CD009729.pub2
    3. Dobrowolski D., Gil L., Grabska-Liberek I., i inni, Zapobieganie i leczenie ciężkiego zapalenia rogówki w przebiegu zespołu suchego oka. Wytyczne postępowania klinicznego, Wytyczne opracowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne przy współpracy Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, 2019
    4. Wolska E., Kupiec A., Rozwiązania zapewniające lepszą tolerancję i skuteczniejszą aplikację kropli do oczu, Farm Pol, 2021, 77 (9), 562-570
    5. Ulotki dołączone do kropli: Hialeye Free 0,2%, Droptiva Plus, Hyabak, Hylo Comod, Hylo Gel, Bepanthen Eye, Thealoz Duo

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Zespół suchego oka
      zespół suchego oka
      Zespół suchego oka - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

      Suche oko to drażliwa i niekomfortowa przypadłość, która uderza coraz częściej w osoby pracujące przy komputerze oraz wielbicieli smartfonów. Jakie są główne objawy suchego oka? To uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienieni oczu, ich podrażnienie, zmęczenie oraz nadmierne łzawienie co ma związek z niewłaściwym składem bądź nadmiarem łez. Zatem jak przebiega leczenie? Rozwiązaniem są krople na zespół suchego oka. Oprócz tego można posiłkować się domowymi sposobami na suche oczy.

    • Ból oka - jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny?
      ból oka
      Ból oka - jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny?

      Ból oczu to jedna z dolegliwości, która jest dotkliwa i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może mu towarzyszyć szereg objawów jak ból głowy, nudności, gorączka, zaburzenia widzenia. Ból oka ma często powiązanie z infekcją zatok, urazem oka czy kontaktem z czynnikiem drażniącym. Warto wiedzieć, że przyczyn bólu oka jest więcej. Istotna jest również wiedza kiedy należy udać się do lekarza z bólem oka, a kiedy wystarczającą opcją są domowe środki.