Hemoroidy w ciąży i po ciąży – jak zwalczyć dokuczliwy problem?

Hemoroidy w ciąży najczęściej nie są groźne, choć powiększone guzki krwawnicze mogą powodować silny dyskomfort i ból. Co na hemoroidy w ciąży i po porodzie można stosować? Jakie domowe sposoby na żylaki odbytu w ciąży powinny przynieść kobiecie ulgę?

Hemoroidy w ciąży i po ciąży – jak zwalczyć dokuczliwy problem?
źródło: freepik
Spis treści

Skąd się biorą hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy w ciąży to dość częsty problem, dotykający 25-35% kobiet ciężarnych. Inne określenia to powiększone guzki krwawnicze, żylaki odbytu i choroba hemoroidalna. Schorzenie to rozwija się, gdy dochodzi do przekrwienia i nadmiernego powiększenia naczyń żylnych tworzących hemoroidy. Skąd się biorą hemoroidy w ciąży? Żylaki odbytu w ciąży rozwijają się pod wpływem kilku czynników:

 

  • ucisk macicy na naczynia krwionośne w obrębie jamy brzusznej i odbytnicę – jest to główna przyczyna choroby hemoroidalnej w ciąży. Ucisk macicy stopniowo rośnie wraz z rozwojem ciąży, w związku z czym, żylaki odbytu w ciąży pojawiają się głównie w II i III trymestrze,
  • zaparcia – problemy z wypróżnianiem w ciąży to kolejny powszechny problem, dotyczący wielu przyszłych mam. Zaparcia zwiększają ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej w ciąży, a hemoroidy mogą nasilać zaparcia,
  • zmiany hormonalne – progesteron rozluźnia mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i zmniejsza napięcie mięśni jelit (sprzyja to rozwojowi zaparć).

 

Za czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się hemoroidów w ciąży, uznawane są również zaparcia i choroby odbytu, z którymi kobieta zmagała się jeszcze przed zajściem w ciążę.

 

Żylaki odbytu w ciąży u większości kobiet zanikają samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po porodzie. Zmniejsza się bowiem ucisk wywierany na naczynia żylne i spada poziom progesteronu, które to czynniki sprzyjały występowaniu choroby hemoroidalnej w ciąży.

 

 

Hemoroidy w ciąży – objawy

Hemoroidy w ciąży – objawy które mogą wystąpić to:

 

  • pieczenie, swędzenie, ból odbytu w ciąży,
  • narastanie bólu w okolicy odbytu podczas oddawania stolca,
  • wypływ śluzu po wypróżnieniu,
  • krwawienie z odbytu – świeża, jasnoczerwona krew widoczna na powierzchni stolca lub na muszli toaletowej.

 

Hemoroidy mogą znajdować się wewnątrz kanału odbytu (mówimy wtedy o hemoroidach wewnętrznych) lub wydostawać się poza kanał odbytu (hemoroidy zewnętrzne). Hemoroidy w ciąży na zewnątrz widoczne są jako sine poduszeczki. O chorobie hemoroidalnej i jej podziale na stopnie można przeczytać w artykule: Co to są hemoroidy? – objawy, rodzaje, diagnostyka i czynniki ryzyka.

 

 

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży – jak leczyć?

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć? U zdecydowanej większości kobiet zalecane są domowe sposoby na hemoroidy w ciąży i ewentualnie odpowiednie leki, uśmierzające dokuczliwe obawy. Zazwyczaj, nawet przy bardziej zaawansowanej postaci choroby, decyzja o leczeniu operacyjnym jest odwlekana z uwagi na fakt, że po porodzie, powiększone guzki krwawnicze całkowicie lub choć częściowo ustępują. W ciężkich przypadkach, np. w celu zapobiegania groźnym powikłaniom hemoroidów, lekarz może zadecydować o konieczności przeprowadzenia operacji jeszcze w trakcie ciąży.

 

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży to przede wszystkim zapobieganie i leczenie zaparć, które zwiększają ryzyko pojawienia się choroby hemoroidalnej u kobiety ciężarnej. Zaleca się pić odpowiednią ilość płynów (min. 2,5 na dobę), wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik oraz regularnie się ruszać. Ważne jest też nieodwlekanie wizyty w toalecie gdy pojawia się uczucie parcia oraz unikanie silnego parcia na stolec podczas wypróżniania. Do pielęgnacji okolic odbytu można wykorzystać specjalną piankę ginekologiczną Ginexid lub inny, delikatny preparat myjący. Do podcierania zalecany jest bezzapachowy, miękki papier, który nie podrażnia wrażliwej okolicy odbytu.

 

Pomocne mogą być też regularne nasiadówki z kory dębu w ciąży. Do tego celu należy 5 g surowca (około 2 łyżek stołowych) zalać 1 litrem zimnej wody i gotować przez 5 minut. Po tym czasie, roztwór należy odstawić na kwadrans, a następnie przecedzić. Przeprowadzenie nasiadówki z kory dębu w ciąży może być dość problematyczne w ostatnim trymestrze. Wówczas, zamiast nasiadówek można zastosować okłady, wykorzystując w ten sam sposób przygotowany odwar. Na hemoroidy w ciąży można stosować też inne zioła, np. rumianek czy oczar wirginijski.

 

Hemoroidy w ciąży – leczenie domowe nie zawsze przynosi zadowalające efekty. W takiej sytuacji, lekarz może zalecić maść lub czopki na hemoroidy w ciąży, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości i poprawią komfort kobiety. Przeciwzapalny, przeciwbólowy i ograniczający świąd lek na hemoroidy w ciąży, który może być stosowany od 4. miesiąca to Procto-Glyvenol. Dostępne są też inne czopki i maści na hemoroidy, jednak w ciąży o zastosowaniu każdego leku powinien zadecydować lekarz, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

 

 

Preparaty zwalczające hemoroidy w ciąży i po ciąży

     

     

    Problem z wypróżnianiem w ciąży

    Problem z wypróżnianiem w ciąży to częsta przypadłość, dotycząca co 3-4. kobiety ciężarnej. Wynika ze zmian hormonalnych, wolniejszej pracy układu pokarmowego oraz stylu życia. Częstość występowania zaparć jest większa również u tych kobiet, które suplementują w ciąży żelazo. Pojawiające się problemy z wypróżnianiem w ciąży można łagodzić wprowadzając w pierwszej kolejności odpowiednie zmiany w trybie życia. Istotna jest regularna, umiarkowana, dostosowana do możliwości i przebiegu ciąży aktywność fizyczna, picie odpowiedniej ilości płynów oraz uzupełnienie diety o błonnik. Decydując się na zakup środków pęczniejących, takich jak len mielony czy nasiona babki jajowatej (zawarte np. w proszku Colon C) należy koniecznie pamiętać o przyjmowaniu dodatkowej porcji płynu na każdą porcję błonnika.

     

    Na problemy z wypróżnieniem w ciąży można zastosować też makrogole i laktulozę. Rozluźniają one masę kałową, ułatwiając wypróżnienie. Makrogole, zawarte w takich preparatach na zaparcia jak DulcoSoft czy Xenna Balance, najczęściej są lepiej tolerowane przez pacjentów niż laktuloza i przynoszą szybszy efekt. Jeśli te środki nie dają wystarczającego rezultatu, lekarz może zalecić inny lek, który ułatwi szybkie pozbycie się nagromadzonych w jelicie mas kałowych.

     

     

    Hemoroidy po porodzie

    Hemoroidy po porodzie dają o sobie znać najczęściej 1-2 doby po urodzeniu dziecka. Na pojawienie się żylaków odbytu po porodzie wpływają takie czynniki jak:

     

    • problemy z wypróżnianiem w ciąży,
    • choroby odbytu w przeszłości,
    • długi okres ciąży (>40 tygodni),
    • poród naturalny (pochwowy),
    • przedłużający się poród (szczególnie jego 2. faza, podczas której pojawiają się regularne skurcze parte),
    • poród kleszczowy (obecnie rzadko jest przeprowadzany w Polsce),
    • masa ciała dziecka przekraczająca 3800 g.

     

    Kobieta może odczuwać ból odbytu po porodzie, swędzenie, pieczenie, dyskomfort i inne, wymienione wcześniej objawy choroby hemoroidalnej. Preferowane jest leczenie nieinwazyjne – domowe sposoby na hemoroidy oraz leki. W przypadku kobiet karmiących piersią, przed zastosowaniem czopków lub maści na hemoroidy należy skonsultować się z lekarzem. Wspomniany już Procto-Glyvenol może być stosowany w okresie laktacji. Decyzja o leczeniu operacyjnym hemoroidów po porodzie jest najczęściej przekładana do momentu zakończenia karmienia piersią.

     

    Żylaki odbytu w ciąży najczęściej nie są groźne. Mogą jednak być przyczyną silnego dyskomfortu u kobiety. Wymagają obserwacji i wprowadzenia odpowiedniego leczenia (w większości przypadków – leczenia nieinwazyjnego). Silny, nagły, rwący ból w okolicy odbytu może świadczyć o rozwoju zakrzepicy, która  u kobiet ciężarnych często wymaga leczenia zabiegowego. Dolegliwości pojawiające się w związku z występowaniem żylaków odbytu zawsze warto zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę. Sprawdzi on, czy przyczyną objawów rzeczywiście są hemoroidy czy może inna choroba odbytu, a także doradzi najlepszy dla danej pacjentki sposób leczenia i będzie kontrolował przebieg choroby.

    Bibliografia

    1.       Staroselsky A., Nava-Ocampo A.A., Vohra S., Koren G. Hemorrhoids in pregnancy. Can Fam Physician. 2008; 54 (2): 189-90, PMID: 18272631; PMCID: PMC2278306

    2.       Poskus T., Sabonyte-Balsaitiene Z., Jakubauskiene L., Jakubauskas M., Stundiene I., Barkauskaite G., Smigelskaite M., Jasiunas E., Ramasauskaite D., Strupas K., Drasutiene G. Preventing hemorrhoids during pregnancy: a multicenter, randomized clinical trial. BMC Pregnancy Childbirth. 2022; 22 (1): 374, doi: 10.1186/s12884-022-04688-x

    3.       Bužinskienė D., Sabonytė-Balšaitienė Ž., Poškus T. Perianal Diseases in Pregnancy and After Childbirth: Frequency, Risk Factors, Impact on Women's Quality of Life and Treatment Methods. Front Surg. 2022; 9: 788823, doi: 10.3389/fsurg.2022.788823

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • hemoroidy - leczenie
      hemoroidy
      Co to są hemoroidy? - objawy, rodzaje, diagnostyka, czynniki ryzyka

      Choroba hemoroidalna najczęściej dotyka osób po 45. roku życia, choć ze względu na siedzący tryb życia i inne czynniki, coraz częściej rozwija się też u młodszych osób. Jak wyglądają hemoroidy? Czym jest hemoroidy zewnętrzny, a czym hemoroid wewnętrzny? Kto jest bardziej narażony na pojawienie się tego schorzenia?

    • hemoroidy
      hemoroidy
      Jak wybrać preparat na hemoroidy? - czopki, tabletki, maści i zioła na hemoroidy

      Hemoroidy to dolegliwość, która kojarzy się z bólem, pieczeniem, krwawieniem. Powoduje wiele dyskomfortu przy siedzeniu na twardej powierzchni, a ze względu na ból podczas oddawania stolca budzi strach. Wiele osób kojarzy żylaki odbytu w formie następującej metafory - człowieka siedzącego na kaktusie. Zatem, jeśli padłaś/eś ofiarą hemoroidów i chcesz się od nich uwolnić to mamy dla Ciebie kilka skutecznych metod i leków na pozbycie się hemoroidów.

    • Hemoroidy – kiedy konieczna jest interwencja lekarska? Powikłania
      hemoroidy
      Hemoroidy – kiedy konieczna jest interwencja lekarska? Powikłania

      Hemoroidy – leczenie żylaków odbytu musi być dostoswane do stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjenta. Operacyjne leczenie hemoroidów przeprowadza się najczęściej wtedy, gdy inne metody terapii nie są wystarczająco skuteczne lub hemoroidy są duże, nieodprowadzalne bądź powikłane. Czym grozi nieleczenie hemoroidów? Jakie powikłania mogą rozwinąć się u pacjentów z żylakami odbytu?