Zapalenie zatok u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie zatok przynosowych u dzieci często objawia się nie tylko zatkanym nosem i wyciekiem wydzieliny, ale też kaszlem, pocieraniem oczu, nieprzyjemnym zapachem z ust i rozdrażnieniem. Dlaczego zapalenie zatok sitowych i szczękowych występuje u dzieci znacznie częściej niż zapalenie zatok czołowych? Jak leczyć zapalenie zatok przynosowych u dzieci?

Zapalenie zatok u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
źródło: freepik
Spis treści

Zapalenie zatok u dzieci – przyczyny

Zapalenie zatok u dzieci jest tak naprawdę zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, ponieważ ze względu na budowę anatomiczną nosa i zatok, niemalże zawsze stan zapalny obejmujący śluzówkę nosa rozprzestrzenia się również na śluzówkę zatok. Choć u zdecydowanej większości dzieci zapalenie zatok ma łagodny przebieg i nie zagraża ich życiu, może w znacznym stopniu wpływać negatywnie na ich komfort życia, codzienne aktywności, efektywny sen oraz zdolność do koncentracji w szkole.

 

Zapalenie zatok przynosowych u dzieci najczęściej dotyczy zatok sitowych i szczękowych. Te zatoki najwcześniej osiągają bowiem pełną dojrzałość. Najpóźniej rozwijają się zatoki czołowe, dlatego stan zapalny obejmujący te struktury częściej występuje u osób dorosłych niż młodszych pacjentów.

 

Zapalenie zatok przynosowych u dziecka może być powodowane przez wirusy, bakterie lub grzyby. Najczęstszą przyczyną infekcji są wirusy. Rzadko rozwija się grzybicze zapalenie zatok u dzieci. Dotyczy ono głównie osób z zaburzeniami odporności i cukrzycą. Choroba ta może mieć też podłoże alergiczne. Alergiczne zapalenie zatok u dzieci dotyczy ok. 10-40% pacjentów pediatrycznych. Częstość jego występowania na świecie rośnie, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Choć wielu badaczy uważa, że alergiczne zapalenie zatok sprzyja rozwojowi przewlekłego zapalenia zatok, na obecną chwilę nie zostało to jednoznacznie potwierdzone.

 

Zapalenie zatok sitowych u dzieci oraz zapalenie zatok szczękowych występują najczęściej, ponieważ to właśnie zatoki sitowe i szczękowe rozwijają się najwcześniej.

 

 

Zapalenie zatok u dzieci – objawy

Ostre zapalenie zatok u dzieci objawia się:

 

  • zatkanym nosem – nos przestaje być drożny, dziecko nie jest w stanie swobodnie oddychać przez nos,
  • wyciekiem wydzieliny z nosa lub spływaniem jej w stronę gardła,
  • kaszlem – bardziej typowy jest kaszel w nocy, choć u części dzieci występuje też kaszel w ciągu dnia.

 

Czasami występują też dodatkowe objawy zapalenia zatok przynosowych u dzieci, takie jak swędzenie okolicy nosa i oczu, nieprzyjemny zapach z ust, podwyższona temperatura ciała czy też inne dolegliwości typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych.

 

Zapalenie zatok sitowych u dzieci – objawy są takie jak wymienione wyżej. Przy objęciu przez stan zapalny zatok sitowych częściej pojawiają się dolegliwości między nosem a oczami. Może więc wystąpić ból lub swędzenie u nasady nosa, swędzenie oczu czy też łzawienie. Zapalenie zatok szczękowych u dziecka może natomiast przebiegać z bólem zębów.

 

Alergiczne zapalenie zatok u dzieci objawia się wyciekiem wydzieliny z nosa lub jej spływaniem do gardła, niedrożnością nosa, swędzeniem nosa i kichaniem. Jak widać, objawy infekcyjnego oraz alergicznego zapalenia zatok u dzieci w dużej mierze się pokrywają. Nie zawsze łatwo jest więc odróżnić od siebie te dwie choroby.

 

Warto mieć też na uwadze, że im młodsze dziecko, tym objawy mogą być mniej specyficzne. O chorobie może świadczyć obecność wydzieliny, zauważenie trudności z oddychaniem przez nos, a także rozdrażnienie i niepokój malucha.

 

 

 

 

Zapalenie zatok u dzieci – ile trwa?

Ostre zapalenie zatok u dzieci trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście dni. Po 3-5 dniach u większości chorych zauważalna jest stopniowa poprawa stanu zdrowia. Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci jest natomiast rozpoznawane, gdy objawy trwają ponad 12 tygodni. Szacuje się, ze przewlekłe zapalenie zatok dotyczy ok. 4% populacji dziecięcej. Dolegliwości związane z alergicznym zapaleniem zatok u dzieci utrzymują się natomiast tak długo, jak długo trwa kontakt z alergenem. Jeśli dziecko uczulone jest np. na pyłki roślin, mówimy o alergii sezonowej. Jeśli natomiast alergen jest stale obecny w otoczeniu dziecka (np. alergia na roztocze kurzu domowego) mamy do czynienia z alergią całoroczną.

 

 

Jak leczyć zapalenie zatok u dzieci?

Zapalenie zatok przynosowych u dzieci to choroba o samoograniczającym się przebiegu. Rzadko zachodzi potrzeba podania antybiotyku, który w tym przypadku jest akurat bardzo często nadużywany. Wystarczające jest zazwyczaj leczenie objawowe, którego celem jest uśmierzenie objawów zapalenia zatok u dziecka i poprawa jego samopoczucia. Szczególnie istotne jest leczenie zapalenia zatok przynosowych u niemowlaka, ponieważ dzieci w ciągu pierwszych miesięcy życia oddychają jedynie przez nos. Należy więc dbać o przywrócenie i utrzymanie jego drożności.

 

Zapalenie zatok sitowych u dziecka czy też zapalenie zatok szczękowych leczy się głównie objawowo. Przywrócenie drożności nosa, zmniejszenie bólu, gorączki oraz łagodzenie innych pojawiających się u małego pacjenta objawów wpływa korzystnie na jego samopoczucie.

 

Jednocześnie warto pamiętać, że małe dzieci, do ukończenia 2. roku życia powinny być leczone pod kontrolą lekarza. U najmłodszych, objawy choroby są bowiem mało specyficzne i czasami pozornie niegroźne dolegliwości mogą mieć poważniejszą przyczynę niż zapalenie zatok.

 

Co na zapalenie zatok u dzieci stosować? Aby przywrócić drożność nosa zalecane jest jego płukanie. Dostępne są zestawy do płukania nosa (np. Irigasin Junior), jednak przeznaczone są one dla dzieci powyżej 4. roku życia. O płukaniu nosa u młodszych pacjentów powinien zadecydować lekarz. Płukanie nosa jest skuteczną metodą leczenia zapalenia zatok u dzieci i warto je praktykować. Aby podtrzymać drożność nosa należy regularnie stosować wodę morską w apray’u (np. Marimer Baby, Woda morska APTEO). Krótkotrwale (np. przed snem) można aplikować do noska dziecka spray o działaniu obkurczającym, który zmniejszy obrzęk śluzówki i udrożni nos (np. Nasivin Baby, Xylogel 0,05%). Jeśli pojawia się też gorączka czy ból, można zastosować syrop z paracetamolem lub ibuprofenem.

 

Wspomagająco można też sięgnąć po ziołowe leki na zatoki. Przykładowym preparatem są krople Sinupret, które można podawać dziecku powyżej 6. roku życia.

 

Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci – leczenie choroby o charakterze przewlekłym w dużym stopniu opiera się na stosowaniu glikokortykosteroidów donosowych. Dzięki podaniu donosowemu wykazują one miejscowe działanie przeciwzapalne. Jeśli zachodzi więc potrzeba, sterydy donosowe ze względu na wysokie bezpieczeństwo i skuteczność można stosować długotrwale. Istotna jest też regularna higiena nosa dziecka. Czasami konieczne jest chirurgiczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok u dziecka.

 

Zapalenie zatok u dzieci zdecydowanie częściej ma postać ostrą. Objawy utrzymują się zazwyczaj 7-10 dni, choć już po pierwszych kilku dobach widać stopniową poprawę stanu małego pacjenta. Istotnym elementem leczenia jest utrzymywanie drożności nosa, które jest szczególnie ważne u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Łagodzenie pojawiających się w przebiegu infekcji objawów poprawia samopoczucie i komfort dziecka. Stosowanie dostępnych bez recepty preparatów najczęściej wystarcza, aby łagodzić przebieg choroby.

Bibliografia

1.       Fokkens W.J., Lund V.J., Hopkins C., et al., Europejskie Wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 (EPOS 2020), Magazyn Otolaryngologiczny, 2020, tom XIX, zeszyt 3 i 4 

2.       Shahid S.K. Rhinosinusitis in children. ISRN Otolaryngol. 2012 Dec 5;2012:851831. doi: 10.5402/2012/851831

3.       Quintanilla-Dieck L., Lam D.J. Chronic Rhinosinusitis in Children. Curr Treat Options Pediatr. 2018 Dec;4(4):413-424. doi: 10.1007/s40746-018-0142-z. Epub 2018 Sep 25

4.       Zielnik-Jurkiewicz B. Leczenie zapalenia zatok przynosowych u dzieci. Pol. Przegląd Otorynolaryngol 2012, 2 (1): 102-109

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Zobacz więcej artykułów

  • Ból gardła i chrypka
    gardło
    Co na ból gardła dla dzieci i dorosłych, domowe sposoby na gardło.

    Ból gardła to objaw, który daje się we znaki nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Jest wiele sposobów na ból gardła - część z nich opiera się o preparaty z apteki. Inne sposoby na gardło to te często zapomniane, ale skuteczne i łatwo dostępne domowe metody na ból gardła. Zależnie od wieku pacjenta można sięgnąć po różne środki na gardło np. zioła, ale również spray, tabletki, pastylki, a dla młodszych syrop czy lizak na gardło. Co warto wiedzieć wybierając środek na gardło dla dziecka i dorosłego i czym się kierować? Może warto połączyć apteczny i domowy środek na ból i zapalenie gardła i szybko pozbyć się wspomnianych dolegliwości?

  • Chore zatoki
    zapalenie zatok
    Domowe sposoby na zatoki - jak szybko zwalczyć katar?

    Katar jest częstym i uciążliwym objawem infekcji dróg oddechowych, który zaburza komfort pacjenta i utrudnia codzienne aktywności. Jak skutecznie i bezpiecznie oczyścić zatoki? Jakie domowe sposoby na cieknący katar mogą wspomóc leczenie?

  • Witamina D3 dla dzieci - ważny składnik w diecie już na etapie życia płodowego
    witamina D
    Witamina D3 dla dzieci - ważny składnik w diecie już na etapie życia płodowego

     

    Witamina D dla dzieci jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. W trosce o zdrowie malucha warto ją przyjmować już od samego początku ciąży. Jak wybrać witaminę D dla noworodka, a jak dla starszego dziecka? Czym grozi niedobór tego związku w organizmie dziecka?

  • Inhalacje na zatoki
    inhalacje
    Inhalacje na zatoki

    Jednym z domowych sposobów wykorzystywanych w leczeniu zapalenia zatok są inhalacje. Jakich efektów można oczekiwać po inhalacji? Czy oczyszczanie nosa i zatok jest skuteczniejsze od nebulizacji? Jakie inhalacje na zatoki można wykonać?

  • Jak prawidłowo płukać zatoki?
    zatoki
    Jak prawidłowo płukać zatoki?

    Płukanie zatok to bezbolesna, bezpieczna i skuteczna metoda profilaktyki oraz leczenia nieżytu nosa. Irygacja może być przeprowadzana zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jak prawidłowo wykonać taki zabieg? Jak samodzielnie przygotować roztwór soli? O czym koniecznie trzeba pamiętać chcąc przeprowadzić irygację zatok?