Udar cieplny u dziecka. Objawy i jak się przed nim uchronić?

Dzieci, ze względu na niewykształcone jeszcze w pełni mechanizmy regulowania temperatury ciała, należą do grupy osób w większym stopniu narażonych na wystąpienie porażenia słonecznego. Jakie objawy udaru cieplnego powinny zaniepokoić opiekunów? Jak odpowiednio leczyć udar słoneczny u dzieci i jak mu zapobiegać?

Udar cieplny u dziecka. Objawy i jak się przed nim uchronić?
źródło: freepik
Spis treści

Udar cieplny i jego rodzaje

W prawidłowych warunkach, dzięki mechanizmom termoregulacji organizm utrzymuje równowagę miedzy wytwarzaniem a oddawaniem ciepła. Kiedy ciepłota ciała zaczyna rosnąć, organizm stara się pozbyć nadmiaru ciepła głównie poprzez promieniowanie i pocenie się. Podczas upałów, mechanizmy utrzymujące stałą temperaturę ciała przestają jednak funkcjonować efektywnie. Mogą pojawić się wówczas objawy przegrzania. Niepodjęcie odpowiedniego działania grozi wystąpieniem udaru cieplnego u dziecka, określanego również jako porażenie cieplne.

 

Udar słoneczny u dzieci to najczęściej występujący rodzaj udaru cieplnego. Jest on też opisywany jako udar klasyczny. Rozwija się w wyniku ekspozycji dziecka na działanie słońca. Innym rodzajem jest udar wysiłkowy. Dochodzi do niego w wyniku narażenia organizmu na intensywny wysiłek fizyczny, niekoniecznie przy wysokiej temperaturze otoczenia.

 

 

Przyczyny udaru słonecznego u dziecka

Dzieci należą do grupy pacjentów, która jest w większym stopniu narażona na udar cieplny. Mechanizmy termoregulacji nie działają u nich jeszcze tak efektywnie jak u osób dorosłych. Im mniejsze dziecko, tym łatwiej może dojść do rozwoju udaru cieplnego. Warto mieć na uwadze również fakt, że kilkuletnie dzieci są zazwyczaj bardzo aktywne i ruchliwe. Intensywny ruch na zewnątrz przy wysokiej temperaturze  otoczenia i wysokiej wilgotności dość szybko może prowadzić do przegrzania organizmu.

 

Maluchy zajęte zabawą często zapominają o piciu wody. Nie zawsze też ich ciało jest odpowiednio zabezpieczone przed słońcem (czapka, osłona karku, przewiewne ubranie zakrywające jak największą powierzchnię skóry). Wszystkie te czynniki powodują, że dzieci są bardziej narażone na udar cieplny. Dodatkowo, udar częściej pojawia się u dzieci otyłych, chorujących na cukrzycę lub choroby serca oraz dzieci przyjmujące takie leki jak diuretyki, neuroleptyki czy niektóre leki przeciwdepresyjne.

 

 

Jak rozpoznać udar słoneczny u dziecka?

Udar u dziecka – objawy które mogą świadczyć o udarze cieplnym u dziecka to:

  • ciepła, zaczerwieniona i sucha skóra,
  • brak pocenia się,
  • silne osłabienie,
  • przyspieszony oddech i przyspieszone bicie serca,
  • bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • dezorientacja, splątanie,
  • omdlenie,
  • drgawki.

 

Zanim dojdzie do udaru cieplnego u dziecka, zazwyczaj wcześniej pojawiają się objawy wyczerpania cieplnego, które poprzedzają wystąpienie porażenia cieplnego. Kiedy organizm dziecka zaczyna się przegrzewać, skóra może być chłodna i spocona. Czasami pojawia się gęsia skórka mimo upału. Dziecko może być zmęczone i osłabione. Najmłodsze maluchy mogą sygnalizować odczuwany dyskomfort zwiększoną płaczliwością i rozdrażnieniem. Starsze dzieci mogą natomiast skarżyć się na ból głowy i skurcze mięśni.

 

Objawy udaru słonecznego u dziecka są podobne do symptomów które występują u osób dorosłych. Im jednak młodsze jest dziecko doświadczające przegrzania organizmu, tym pojawiające się symptomy mogą być trudniejsze do zaobserwowania i prawidłowego rozpoznania. Starsze dzieci są najczęściej bardziej świadome swojego ciała i odczuwanych objawów. Łatwiej więc komunikują dorosłym złe samopoczucie. U młodszych, szczególnie w pierwszych latach życia, trudniej jest powiązać rozdrażnienie i płaczliwość z udarem cieplnym. Uważna obserwacja malucha i uchwycenie objawów, takich jak chłodna i spocona lub sucha i zaczerwieniona skóra, przyspieszony oddech i bicie serca, daje możliwość szybszego zareagowania na przegrzanie ciała dziecka.

 

U dzieci narażonych na działanie wysokiej temperatury mogą pojawić się też objawy odwodnienia: zapadnięte gałki oczne, suche śluzówki, brak łez podczas płaczu czy też zapadnięte ciemiączko u najmłodszych.

 

 

Co zrobić gdy dziecko ma udar cieplny?

Udar słoneczny – leczenie należy rozpocząć od przeniesienia dziecka do chłodnego miejsca, w którym nie będzie dłużej narażone na działanie wysokiej temperatury. Jeśli jest możliwość, należy zdjąć część ubrań. Kluczowe jest szybkie ochładzanie ciała przy pomocy chłodnych ręczników, kompresów żelowych lub innych dostępnych metod. Jeśli w pomieszczeniu jest wentylator, należy go włączyć, kierując chłodny nawiew na dziecko. Zaraz po rozpoczęciu ochładzania ciała dziecka, niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej.

Jeśli dziecko jest przytomne, można podać mu do picia chłodne elektrolity. Podawanie napoju jest zdecydowanie przeciwwskazane, jeśli dziecko nie jest w pełni świadome i zachodzi ryzyko zachłyśnięcia.

 

 

Ile trwa udar słoneczny u dziecka?

Udar słoneczny u dziecka może trwać od kilku minut do kilku godzin. Zależy to od wieku dziecka, ogólnego stanu zdrowia oraz warunków otoczenia w jakim przebywa. Udar cieplny u dziecka pozostawionego w aucie w czasie upałów może trwać zaledwie kilka lub kilkanaście minut i zakończyć się śmiercią, jeśli pomoc nie nadejdzie odpowiednio szybko. Wnętrze w samochodzie nagrzewa się bardzo szybko, nawet jeśli okno będzie częściowo uchylone. U dzieci, temperatura ciała zaczyna wówczas rosnąć znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Ryzyko szybkiego wystąpienia udaru słonecznego u dzieci jest więc w tym przypadku dużo większe.

 

 

Skutki udaru słonecznego

Udar słoneczny u dziecka, podobnie jak zresztą u osoby dorosłej, jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu. Jeśli udar cieplny nie będzie szybko i w prawidłowy sposób leczony, szanse na powrót do pełnego zdrowia maleją. Skutkiem udaru słonecznego u dziecka mogą być ciężkie powikłania neurologiczne, a także nieodwracalna niewydolność narządów wewnętrznych, takich jak nerki czy serce. Często pojawia się niewydolność oddechowa, która na szczęście ma charakter przemijający. Rzadziej natomiast, skutkiem udaru cieplnego u dziecka jest niewydolność wątroby. Miejmy na uwadze, że udar słoneczny u dzieci może zakończyć się ich śmiercią, jeśli pomoc nie zostanie udzielona wystarczająco szybko.

 

 

Jak zapobiegać wystąpieniu udaru słonecznego u dziecka?

Udar słoneczny u dziecka to stan, któremu można zapobiegać. Oto sposoby, które pozwalają zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia:

  • przygotować dziecku wodę, po którą może samodzielnie sięgać i zachęcać malucha do jej picia – podczas upałów częste nawadnianie organizmu jest bardzo istotne, a małe dzieci pochłonięte zabawą mogą zapominać o potrzebie picia,
  • zakładać dziecku przewiewne ubrania,
  • pilnować, aby dziecko miało nakrycie głowy podczas przebywania poza domem w okresie letnim – nie tylko głowa, ale również skóra powinna być w jak największym stopniu chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Można starać się założyć dziecku przewiewne ubranie zakrywające duży obszar ciała, a miejsca odkryte pokryć preparatem przeciwsłonecznym z wysokim wskaźnikiem SPF,
  • unikać przebywania dziecka na zewnątrz podczas upalnych okresów – w okresach największego nasłonecznienia bezpieczniejsza jest zabawa w pomieszczeniu, w którym panuje niższa temperatura,
  • nigdy nie zostawiać dziecka w aucie w okresie letnim,
  • maluchy karmione mlekiem matki, w czasie upałów warto częściej przystawiać do piersi.

 

Udar słoneczny u dziecka wymaga szybkiego udzielenia pomocy, która sprowadza się głównie do odcięcia go od kontaktu ze źródłem ciepła, ochładzania ciała i wezwania pomocy medycznej. Edukacja opiekunów dzieci jest niezwykle istotna w budowaniu świadomości w społeczeństwie na temat objawów udaru cieplnego u dzieci i możliwych konsekwencji. Dzieci, szczególnie do 5. roku życia, są w większym stopniu narażone na wystąpienie udaru. To na rodzicach oraz innych opiekunach spoczywa odpowiedzialność nad opiekowaniem się dzieckiem podczas upałów, dbanie o regularne picie wody przez dziecko, ochronę przed słońcem i unikanie zabaw na zewnątrz w okresach największego nasłonecznienia. Udarowi cieplnemu u dziecka można zapobiegać.

Bibliografia

1.       Zideman D.A., Singletary E.M., Borra V. et al. European Resuscitation Council Guidelines 2021: First Aid. Resuscitation 2021, 161, 270-290.

2.       Jardine D.S. Choroba z przegrzania i udar cieplny. Pediatria po Dyplomie 2009, 13, 1, 44-53.

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:
Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • Udar słoneczny – przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić?
    udar słoneczny
    Udar słoneczny – przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić?

    Nieleczony udar słoneczny stanowi zagrożenia zdrowia i życia. Czy wiesz, jak rozpoznać wczesne objawy udaru cieplnego? Po jakim czasie występuje udar słoneczny, a jak szybko rozwija się udar cieplny wysiłkowy? 

  • Odwodnienie u dzieci i niemowląt – jak rozpoznać?
    odwodnienie
    Odwodnienie u dzieci i niemowląt – jak rozpoznać?

    Małe dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie. Najczęściej występuje ono jako konsekwencja biegunki lub wymiotów. Ryzyko odwodnienia rośnie też w czasie upałów. Jakie są objawy odwodnienia u dziecka? Jak opiekun może rozpoznać odwodnienie u malucha? W jaki sposób zapobiegać nadmiernej utracie wody z małego organizmu?

  • Odwodnienie u osób starszych - jakie elektrolity najlepiej wybrać?
    odwodnienie
    Odwodnienie u osób starszych - jakie elektrolity najlepiej wybrać?

    O odwodnieniu mówimy gdy w organizmie spada ilość wody oraz elektrolitów. Seniorzy są szczególnie narażenie na odwodnienie wynikające zarówno ze stanu chorobowego czy też wyższych temperatur panujących latem. Po jakie elektrolity dla seniora warto sięgać i jak zapobiegać odwodnieniu u osób starszych?

  • Elektrolity – dlaczego są tak ważne i jak uzupełnić je w organizmie?
    elektrolity
    Elektrolity – dlaczego są tak ważne i jak uzupełnić je w organizmie?

    Utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Kiedy pić elektrolity? Jak zbadać ich poziom oraz jak skutecznie uzupełnić ich niedobór?

  • Czy można stosować elektrolity w ciąży?
    elektrolity
    Czy można stosować elektrolity w ciąży?

    Elektrolity biorą udział niemal we wszystkich procesach metabolicznych zachodzących w organizmie i regulują pracę układów oraz mięśni. Nic więc dziwnego, że ich odpowiedni poziom jest ważny również w ciąży. Jak właściwie uzupełniać elektrolity w ciąży? Jakie objawy pojawiają się w przypadku niedoboru elektrolitów u ciężarnej?