Jak wybrać lek na wątrobę i drogi żółciowe?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Leki na wątrobę, drogi żółciowe i wsparcie pęcherzyka żółciowego to jedne z częściej wybieranych produktów w aptece i sklepach zielarskich. Schorzeń wątroby jest mnóstwo i mogą one dotyczyć produkcji żółci, ale również uszkodzeń wątroby związanych z alkoholem i lekami lub ich połączeniem. Jak zatem wybrać lek regenerujący wątrobę i jednocześnie wspierający drogi żółciowe? Jakie składniki preparatów na wątrobę wzmacniają komórki wątrobowe (hepatocyty)?

Jak wybrać lek na wątrobę i drogi żółciowe?
źródło: freepik
Spis treści

Kto powinien stosować leki na wątrobę i drogi żółciowe?

Wątroba odpowiada za wiele funkcji fizjologicznych całego ustroju. Zajmuje się ona m.in. detoksykacją i metabolizmem leków oraz alkoholu, produkują żółci, zawierającej enzymy trawienne oraz wytwarzaniem składników biorących udział w procesie krzepnięcia. Oprócz tego stanowi magazyn dla niektórych witamin, a oprócz tego filtruje całą krew i wychwytuje z niej toksyny. 

 

Szczególną uwagę na stan wątroby powinny zwrócić uwagę pacjenci stosujący leki przewlekle. Chodzi głównie o farmaceutyki działające niekorzystnie na wątrobę (m.in. leki przeciwpadaczkowe, doustne środki antykoncepcyjne). W przypadku tych pacjentów pojawia się często pytanie - jak można leczyć wątrobę? Wspomagająco na wątrobę działają zioła i zawarte w nich fitoskładniki. 

 

Zatem oprócz pacjentów w długotrwałej farmakoterapii, komu warto polecić leki na wątrobę i kto powinien wspomóc jej pracę? Są to m.in.:

 

  • osoby zmagające się z chorobami wątroby, np. stłuszczenie, zwłóknienie prowadzące do marskości, infekcje wirusowe (np. WZW A, B, C) i bakteryjne (np. ropień wątroby),
  • pacjenci z osłabioną produkcją żółci z objawami dyspepsji i zaparć, a także osoby produkujące żółć o nieprawidłowym składzie np. w kamicy pęcherzyka żółciowego,
  • osoby uzależnione od alkoholu lub które zerwały z długoletnim spożywaniem alkoholu,
  • ludzie przewlekle narażeni na inne czynniki hepatotoksyczne niż alkohol (np. środki chemiczne),
  • pacjenci po zatruciu, np. lekami (najczęściej paracetamol) lub grzybami.


Co zawierają leki na wątrobę i drogi żółciowe?

Typowe produkty na wątrobę, drogi i pęcherzyk żółciowy opierają się na ziołowym składzie. Zależnie od potrzeb można spotkać jednoskładnikowe tabletki na wątrobę np. na bazie ostropestu plamistego z sylimaryną lub karczocha z cynaryną. Zdecydowanie częściej dostępne są mieszanki ziołowe (np. ostropest i kurkuma), których skład uzupełniony jest o witaminy i minerały. Ogromną popularnością cieszą się fosfolipidy sojowe, które biorą udział w odbudowie hepatocytów (komórek wątroby). Preparaty na wątrobę często zawierają również składniki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, np. witaminy E i C lub ekstrakt z zielonej herbaty. 

 

Czym najlepiej wspomagać, a nawet leczyć wątrobę? Jakie leki na wątrobę powinnam / powinienem stosować? Znając właściwości składników działających korzystnie na wątrobę ten wybór powinien być znacznie prostszy. Te najpopularniejsze to:

 

Ostropest plamisty

Ostropest to jedno z typowych ziół stosowanych w chorobach wątroby o potencjale hepatoprotekcyjnym. Za działanie ochronne na wątrobę odpowiada kompleks składników znanych jako sylimaryna. Grupa flawonolignanów, w skład której wchodzi sylibina, sylikrystyna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów, co uniemożliwia reakcje toksyczne z udziałem m.in. wolnych rodników. Oprócz tego ostropest przyspiesza procesy regeneracji komórek, ponieważ wpływa na produkcję protein w hepatocytach. Jak pokazuje wiele badań działanie ostropestu plamistego sprawdza się w przypadku wielu zatruć, nie jednak tych o  charakterze ostrym. Warto pomyśleć o ostropeście w profilaktyce uszkodzeń związanych np. z alkoholem.

 

Karczoch zwyczajny

Liście karczocha dostarczają szereg cennych składników o właściwościach hepatoprotekcyjnych. Przede wszystkim największe znaczenie ma cynaryna, która powstaje w procesie suszenia i produkcji wyciągu. Karczoch wspiera i wzmacnia produkcję żółci oraz jej wydzielanie. Pomaga również utrzymać właściwą gospodarkę lipidową. Jest wskazany w wielu chorobach wątroby, ale również w hiperlipidemii np. podwyższonym poziomie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL. Dodatkowo chroni wątrobę przed procesami utleniania LDL, dlatego mówi się o nim jako o surowcu przeciwmiażdżycowym.

 

Ostryż długi

Ostryż długi to inaczej kurkuma, czyli kłącze o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze. Zawiera wiele cennych składników o potencjale przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Podstawowe właściwości tej rośliny opierają się na zawartych w kurkumie kurkuminoidach. Kurkuma wykazuje właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Oprócz tego to kolejny surowiec hepatoprotekcyjny, który wykazuje plejotropowe działanie w kierunku ochrony układu nerwowego (neuroprotekcyjne). Ponadto kurkumie przypisuje się działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego też znajduje ona zastosowanie w wielu chorobach wątroby i dróg żółciowych.

 

L-asparaginian L-ornityny

Ornityna to jeden z aminokwasów występujący w postaci połączenia z kwasem asparaginowym. Jest to istotny związek dla detoksykacji amoniaku, którego poziom wzrasta w wielu chorobach wątroby. Ornityna wspiera tzw. cykl mocznikowy, który pozwala pozbyć się amoniaku promując jego przekształcenie do mocznika. Związek ten znajduje zastosowanie w ciężkich chorobach wątroby przebiegających z encefalopatią nie tylko ze względu na detoksykację amoniaku, ale również przemiany białek, tłuszczów oraz wsparcie w regeneracji hepatocytów.

 

Fosfolipidy

Fosfolipidy to grupa związków, które przyspieszają regenerację wątroby - są wbudowywane w błonę hepatocytów również tych uszkodzonych. Stabilizują one błonę komórkową hepatocytów, a także ograniczają utlenianie lipidów podobnie jak karczoch. Oprócz tego hamuje syntezę kolagenu, zatem proces włóknienia wątroby. W badaniach fosfolipidy wykazały właściwości ochronne przed uszkodzeniami wątroby związanymi z alkoholem i paracetamolem. 

 

Hymekromon

Pod względem chemicznym to pochodna kumaryny, która znalazła zastosowanie jako środek wspierający wydzielanie żółci na drodze zwiększonego uwalniania z pęcherzyka żółciowego. Proces przeciwdziała krystalizacji cholesterolu i tworzenia się złogów, które są główną przyczyną dolegliwości związanej z kamicą pęcherzykową. Oprócz tego wspiera mięśniówkę układu pokarmowego, ponieważ działa rozkurczowo w obrębie pęcherzyka i dróg żółciowych.

 

Kwas dehydrocholowy i ursodeoksycholowy

Oba związki są pochodnymi kwasów żółciowych. Są składnikami, które zwiększają produkcję i objętość wydzielanej żółci. Dlatego znajdują zastosowanie w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego. Kwas dehydrocholowy nie stanowi samodzielnego preparatu, ale jest jednym ze składników leku na wątrobę tj. Raphacholin C. Z kolei kwas ursodeoksycholowy może być samodzielnym lekiem (dostępny na receptę). Wyróżnia się nie tylko silniejszym działaniem żółciopędnym, ale również hepatoprotekcyjnym. Przeciwdziała procesowi apoptozy, czyli śmierci komórki. Znajduje zastosowanie w chorobach związanych z cholestazą wewnątrzwątrobową (zaburzonym odpływem żółci).

 

 

Preparaty wspomagające pracę wątroby

     

    Czym leczyć wątrobę i jak wybrać lek na regenerację wątroby?

    Leki i preparaty wspierające wątrobę wykazują szeroki zakres właściwości. Dlatego też odpowiedź na pytanie jakie tabletki na wątrobę najlepiej wybrać, zależna jest od jednostki chorobowej i wskazań. Dostępne bez recepty leki na wątrobę działać żółciopędnie i żółciotwórczo, chronić komórki wątroby przed działaniem różnego rodzaju toksyn, a oprócz tego wspierać regenerację uszkodzonych komórek wątroby. Jednak mimo, że środki te mają wiele wspólnych właściwości, to ich siła działania może się znacząco różnić. Dodatkowo część nie jest dedykowana w przypadku uczuleń np. na rośliny z rodziny Asteraceae (chodzi o ostropest plamisty i karczoch). Inne przeciwwskazania do sięgania po niektóre preparaty na wątrobę to niewydolność nerek (dla ornityny), ale również ciężka niewydolność wątroby i niedrożność dróg żółciowych (dla hymekromonu).

     

    Jak wybrać lek na regenerację wątroby?

     

    Uszkodzenia wątroby związane z alkoholem, lekami, innymi związkami toksycznymi - ostropest plamisty, fosfolipidy.
    Marskość wątroby i przewlekłe stany zapalne - ostropest, fosfolipidy, asparaginian ornityny.
    Problemy z wydzielaniem żółci połączone ze złym profilem lipidowym - karczoch, pomocniczo kurkuma.
    Łagodne zaburzenia wydzielania żółci - karczoch, kurkuma, hymekromon, a oprócz tego inne nieopisane surowce jak mniszek lekarski, cykoria podróżnik, kocanki.
    Stany skurczowe dróg żółciowych - hymekromon, a także mieszanka składników jak mentol, alfa-pinen, borneol, cyneol.
    Zaparcia związane z niedostatecznym wydzielaniem żółci - kwas dehydrocholowy, cykoria.
     

    Jakie pytania zadają najczęściej pacjenci szukający leku na wątrobę i po jakie preparaty powinni sięgać?

    • Jakie leki warto stosować na stłuszczoną wątrobę? - środki na bazie fosfolipidów;
    • Jakie leki na regenerację wątroby? - regeneracja wątroby to szeroko rozumiany proces, dlatego ponownie warto wymienić leki na wątrobę z fosfolipidami, ale również ostropestem;
    • Jakie leki na wspomaganie wątroby po usunięciu woreczka żółciowego? - to jedno z podstawowych wskazań leku Cholestil Max, który zawiera hymekromon.

     

    Co na drogi żółciowe warto stosować?

    W kwestii dróg żółciowych największe znaczenie mają surowce o potencjale rozkurczającym jak wspomniany hymekromon, ale również i składniki aktywne olejku miętowego jak mentol i menton, które można spotkać w leku Rowachol. Pomocniczo stosuje się również “klasyczne” leki rozkurczające jak hioscyna lub drotaweryna (NO-SPA). Jednym z silniejszych środków, który znajduje zastosowanie w leczeniu dyskinezy dróg żółciowych i kamicy żółciowej jest kwas ursodeoksycholowy. Mimo kluczowego mechanizmu lek ten nie może być stosowany w przypadku częstych kolek żółciowych, ograniczonej kurczliwości pęcherzyka żółciowego, a także ostrego stanu zapalnego dróg żółciowych i pęcherzyka. 

     

    Łagodzenie schorzeń związanych z drogami żółciowymi należy koniecznie prowadzić z odpowiednim jadłospisem jak np. dieta wątrobowa. Niezależnie od substancji czynnej leki na drogi żółciowe są przeciwwskazane w przypadku niedrożności związanej z zaczopowaniem przewodu żółciowego.

     

    Preparat na wątrobę i/lub drogi żółciowe powinien być odpowiednio dobrany, aby mógł on najlepiej odpowiadać na potrzeby pacjenta i spełniać swoją rolę. Zatem co regeneruje wątrobę? Są to zdecydowanie fosfolipidy i zioło numer jeden na uszkodzoną wątrobę, czyli ostropest. Kiedy oprócz wątrobowych problemów trawiennych doskwiera nam wysoki cholesterol lepiej sięgnąć po karczoch w tabletkach. Warto również pamiętać, że podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wątroby i dróg żółciowych ogromne znaczenie ma zbilansowana i różnorodna dieta oraz nasz styl życia.

    Bibliografia

    1. Frohne, D. et al. (2010) Leksykon Roślin Leczniczych: Przewodnik Naukowy. Wrocław: MedPharm Polska.

    2. Hartleb M., Simon K., Lipiński M., Drobnik J., Woroń J., Rydzewska G., Mastalerz-Migas A., (2017) Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 2017, 4: 225-248.

    3. Perumpail, B. et al. (2018) “Potential therapeutic benefits of herbs and supplements in patients with NAFLD,” Diseases, 6(3), p. 80. Available at: https://doi.org/10.3390/diseases6030080.

    4. CHPL Cholestil Max, Rowachol, Proursan, Essentiale Forte, Cynarex, Sylimarol.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • Ból wątroby - najczęstsze przyczyny, domowe sposoby na regenerację wątroby.
      wątroba
      Ból wątroby - najczęstsze przyczyny, domowe sposoby na regenerację wątroby.

      Ból wątroby jest mało charakterystyczny i może mieć wiele przyczyn. Kiedy warto wykonać badania wątrobowe? Jak zregenerować wątrobę domowymi sposobami? Jakie leki działają ochronnie na komórki wątroby?

    • Kamica dróg żółciowych - przyczyny, objawy, leczenie
      kamica
      Kamica dróg żółciowych - przyczyny, objawy, leczenie

      Kamienie w drogach żółciowych mogą przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Częściej dotyczą osób otyłych, płci żeńskiej i osób starszych. Jak leczyć kamicę żółciową? Jak zapobiegać formowaniu się kolejnych kamieni w drogach żółciowych i czy mogą się one same rozpuścić?