Inhalator na astmę
magister farmacji
Dobry inhalator dla astmatyka zapewnia wysoką efektywność inhalacji i jest wygodny w użytkowaniu. Dostępne inhalatory na astmę różnią się pod wieloma względami. Jak wybrać inhalator na astmę dla dziecka, a jak dla osoby dorosłej? Na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu? Z czego korzystać podczas inhalacji przy astmie – z ustnika czy maseczki?
Dobry inhalator dla astmatyka zapewnia wysoką efektywność inhalacji i jest wygodny w użytkowaniu. Dostępne inhalatory na astmę różnią się pod wieloma względami. Jak wybrać inhalator na astmę dla dziecka, a jak dla osoby dorosłej? Na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu? Z czego korzystać podczas inhalacji przy astmie – z ustnika czy maseczki?
Inhalator dla astmatyka – na jakie parametry zwracać uwagę?
Inhalator – astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, której podstawową metodą leczenia jest aerozoloterapia. Inhalacje umożliwiają dostanie się leku bezpośrednio do dolnych dróg oddechowych, gdzie oczekiwane jest ich działanie. Aby jednak aerozoloterapia była skuteczna, konieczny jest wybór odpowiedniego sprzętu, a także prawidłowe wykonywanie inhalacji. Oto parametry na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu inhalatora dla astmatyka:
- MMAD – wartość ta w pewnym uproszczeniu mówi o tym, jaka jest średnia wielkość cząstek powstałego aerozolu. Przykładowo, jeśli MMAD = 2 μm, przynajmniej połowa wytworzonych cząsteczek ma średnicę 2 μm lub mniejszą. Wartość MMAD jest kluczowa dla astmatyków. Jeśli wytworzone w inhalatorze cząsteczki będą miały bowiem zbyt dużą średnicę, nie ma szans by lek dostał się do oskrzeli i płuc. Zaleca się, aby MMAD w inhalatorach na astmę miało wartość 2-3 μm,
- FPF – procent frakcji respirabilnej – informuje nas, jaki procent leku osiąga oczekiwany rozmiar. Im wskaźnik FPF jest wyższy, tym lepiej,
- objętość martwa – objętość leku, która nie zostanie wykorzystana podczas inhalacji. Im wartość ta jest mniejsza, tym oczywiście lepiej,
- tempo i czas nebulizacji - im większą prędkość osiąga gaz nośny, tym szybciej powstaje aerozol i tym krócej trwa sama inhalacja. Czas trwania inhalacji powinien mieścić się w zakresie 3-10 minut.
Inhalator na astmę – dla dziecka czy dorosłego?
Wybierając inhalator do astmy należy rozważyć kilka aspektów. Jednym z nich jest pacjent, przez którego sprzęt ten będzie używany. Dostępne są różne rodzaje inhalatorów. Każdy z nich ma pewne wady i zalety. Wykonując inhalacje na astmę trzeba wziąć pod uwagę, że do inhalatora będą wprowadzane różne leki, nie tylko sól fizjologiczna czy preparaty mukolityczne. I już na wstępie można odrzucić inhalatory ultradźwiękowe, do których nie zaleca się wprowadzać zawiesin, często zalecanych w leczeniu astmy.
Inhalator na astmę oskrzelową dla dziecka lub osoby dorosłej musi mieć możliwość wprowadzania różnych leków, również w postaci zawiesin. Taki warunek spełniają inhalatory pneumatyczno-tłokowe i inhalatory membranowe. Zaletą tych pierwszych jest na pewno niższa cena, choć wadą jest dość głośna praca i spory rozmiar sprzętu. Szukając inhalatora na astmę dla dzieci warto wziąć pod uwagę też jego kształt lub kolor. Obecnie dostępne są modele, które zachęcają dziecko do wykonania inhalacji. Przykładowym inhalatorem tłokowym jest inhalator Intec Panda lub inhalator kompresorowy Sanity dla dzieci. Mają one odpowiednie parametry i mogą z powodzeniem służyć jako inhalator do astmy dla dzieci.
W przypadku osób dorosłych sam wygląd inhalatora na astmę nie ma zazwyczaj takiego znaczenia. Ważniejszy jest komfort użytkowania sprzętu i wydajność inhalacji. Przykładem inhalatora tłokowego o wartości MMAD 2,83 μm jest inhalator Microlife NEB 200. Warto rozważyć też inhalatory membranowe. Zapewniają one większą efektywność inhalacji, mają niewielką objętość martwą, a do tego ich praca jest zazwyczaj znacznie cichsza. Wadą nowoczesnych inhalatorów membranowych jest jednak dość wysoka cena. Przykładem dobrego inhalatora membranowego na astmę jest iXellence NEB Mesh. Może być on stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Inhalator na astmę – dodatkowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu
Wybierając inhalator do astmy warto wziąć pod uwagę też dodatkowe czynniki, takie jak:
- głośność pracy – przy częstym korzystaniu z inhalatora, głośność pracy urządzenia dla wielu osób jest istotna. Zdecydowanie ciszej pracują inhalatory membranowe, a także inhalatory ultradźwiękowe. Głośniejsze są natomiast inhalatory pneumatyczno-tłokowe,
- wielkość urządzenia – jeśli z inhalatora do astmy korzystamy jedynie w domu, wielkość sprzętu może nie mieć tak dużego znaczenia. Jeśli jednak chcielibyśmy móc bez problemu zabrać ze sobą inhalator na astmę podczas pobytu poza domem, warto wziąć pod uwagę inhalatory membranowe, które są poręczne i mają stosunkowo niewielki rozmiar,
- możliwość pracy na baterie – odnosi się to do poprzedniego punktu. Jeśli inhalator dla astmatyka ma być użytkowany poza domem, przydatny będzie sprzęt który nie wymaga podłączenia do prądu.
Inhalator na astmę może być stosowany przez kilku członków rodziny, jeśli zachodzi taka potrzeba. Należy jednak pamiętać, aby każdy pacjent korzystał z oddzielnego ustnika lub maseczki.
Inhalacje na astmę – maseczka czy ustnik?
U większości osób wykonujących inhalacje na astmę zaleca się korzystanie z ustnika. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ustnik umożliwia bezpośrednie przedostanie się leku jamą ustną do dróg oddechowych. W przypadku maseczki, lek w postaci aerozolu ma kontakt ze skórą twarzy. Im mniejsze jest dziecko, tym większa stosunkowo powierzchnia skóry ma kontakt z lekiem. Zachodzi wówczas ryzyko działań niepożądanych, które trzeba wziąć pod uwagę, ponieważ przy astmie leki wziewne stosuje się regularnie i przewlekle. Dodatkowo, straty leku są znacznie większe przy korzystaniu z maseczki niż z ustnika. Nie wspominając o tym, że jeśli maseczka nie przylega ściśle do skóry lub ma boczne otwory, lek wydostaje się poza jej obszar. Dlatego zdecydowanie zalecane jest wykonywanie inhalacji na astmę przy pomocy ustnika. Jednak w przypadku małych dzieci, do 3. roku życia, a także osób o ograniczonej sprawności ruchowej, zazwyczaj lepiej sprawdzają się maseczki. Dlatego w tej grupie chorych można z nich korzystać, ale u pozostałych pacjentów lepiej stosować ustniki.
Inhalator dla astmatyka musi spełniać określone wymogi, aby efektywność inhalacji była możliwie wysoka. Jeśli wytwarzane w inhalatorze cząstki będą zbyt duże, lek nie dostanie się w wystarczającej ilości do dolnych dróg oddechowych. Inhalacja powinna być też możliwie krótka. Warto wybierać inhalatory, w których odpowiednia prędkość gazu nośnego zapewnia kilkuminutową inhalację. Podczas wyboru dobrego inhalatora przy astmie trzeba zwrócić uwagę również na potrzeby konkretnego pacjenta. Inny inhalator wybierze osoba, dla której kluczowa jest cena inhalatora, a inny osoba, dla której nawet wysoka cena nie jest problemem, a znacznie bardziej istotna jest możliwość podróżowania z inhalatorem i jego cicha praca. Obecnie wybór inhalatorów dla astmatyków jest na tyle duży, że każdy pacjent może znaleźć odpowiedni dla siebie sprzęt.
Bibliografia
- Książkiewicz A., Kwilosz E., Fornal R., Dworzańska E. Astma oskrzelowa – zasady rozpoznawania i leczenia choroby u pacjentów dorosłych i małych dzieci w oparciu o najnowsze wytyczne. Postępy Hig Med. Dosw (online) 2020, 74, 283-300.
- Droszcz W. Aerozoloterapia w astmie. Przew Lek 2001, 4, 11, 32-37.
- Karolewicz B., Pluta J., Haznar D. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farm Pol 2009, 65 (4), 291-304.
- Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K. Przepływy wdechowe a chmura aerozolowa z inhalatorów suchego proszku. Alergoprofil 2021, 17, 2, 25-33, doi: 24292/01.AP.172310521.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.