Hemoroidy u dzieci i inne choroby odbytu
magister farmacji
Żylaki odbytu u dzieci występują rzadko. Częściej rozwijają się inne choroby odbytu, takie jak szczelina odbytu czy ropień okołoodbytniczy. Czym są hemoroidy u dzieci i jakie objawy mogą powodować? Jak samodzielnie przygotować nasiadówkę z kory dębu dla dziecka?
Żylaki odbytu u dzieci występują rzadko. Częściej rozwijają się inne choroby odbytu, takie jak szczelina odbytu czy ropień okołoodbytniczy. Czym są hemoroidy u dzieci i jakie objawy mogą powodować? Jak samodzielnie przygotować nasiadówkę z kory dębu dla dziecka?
Hemoroidy u dzieci – przyczyny
Czym są hemoroidy u dzieci? Hemoroidy to w rzeczywistości fizjologiczna, prawidłowa struktura uszczelniająca kanał odbytu. Są to „poduszki” utworzone przez naczynia żylne, których zadaniem jest zapobieganie mimowolnemu oddawaniu gazów oraz stolca. Jeśli hemoroidy funkcjonują prawidłowo, nie pojawiają się żadne objawy. Czasami dochodzi jednak do ich przekrwienia i powiększenia, co może prowadzić do wystąpienia określonych dolegliwości. Mówimy wówczas o chorobie hemoroidalnej lub żylakach odbytu. Potocznie, hemoroidami określa się jednak powiększone guzki krwawnicze, które stają się źródłem nieprzyjemnych dla pacjenta objawów.
Hemoroidy u dziecka występują znacznie rzadziej niż u osób dorosłych. Najczęstsze przyczyny żylaków odbytu u dziecka to nadciśnienie wrotne i przewlekłe zaparcia. Wysokie ciśnienie w układzie wrotnym, którego naczynia transportują krew z różnorodnymi składnikami odżywczymi wchłoniętymi z przewodu pokarmowego, niejako przenosi się na naczynia żylne tworzące hemoroidy. Dochodzi wówczas do ich przekrwienia i powiększenia. Może pojawić się krew w stolcu u dziecka i inne objawy charakterystyczne dla żylaków odbytu. Hemoroidy u nastolatków powodowane są natomiast głównie przez przewlekłe zaparcia. Silne parcie na stolec lub długie przebywanie na toalecie to czynniki, które sprzyjają powiększaniu się guzków krwawniczych i rozwoju hemoroidów. Choć problem zaparć dość powszechnie występuje również u małych dzieci, u tej grupy pacjentów żylaki odbytu pojawiają się bardzo rzadko. Niektórzy uważają, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być powolny rozwój choroby hemoroidalnej.
Krwawienie z odbytu dziecka i inne niepokojące objawy
Hemoroidy u dzieci powodują podobne dolegliwości do tych, które występują u osób dorosłych. W początkowym okresie guzki krwawnicze pozostają wewnątrz kanału odbytu (hemoroidy 1 stopnia). W późniejszym stadium choroby, mogą one zacząć wypadać poza kanał odbytu. O stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej i dolegliwościach typowych dla tego schorzenia można przeczytać w artykule: Co to są hemoroidy? – objawy, rodzaje, diagnostyka, czynniki ryzyka.
Hemoroidy u dzieci – objawy które mogą pojawić się w wyniku przekrwienia i powiększenia guzków krwawniczych to:
- krwawienie z odbytu u dziecka – do krwawienia najczęściej dochodzi bezpośrednio po wypróżnieniu lub podczas podcierania. Zauważyć można jasnoczerwoną, świeżą krew na papierze toaletowym, stolcu lub muszli toaletowej;
- tkliwość okolic odbytu lub ból,
- swędzenie okolicy odbytu,
- nadmierne wyciekanie śluzu po oddaniu stolca – dziecko może zgłaszać uczucie mokrego odbytu po wypróżnieniu.
Krew w stolcu u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?
Krew z odbytu u dziecka to objaw, który zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Krwawienie z odbytu u dziecka może mieć bowiem różne przyczyny, wśród których są zarówno te mniej jak i bardziej poważne. Świeża, jasnoczerwona krew na papierze toaletowym lub na stolcu może pojawić się przy szczelinie odbytu, która u dzieci występuje znacznie częściej niż żylaki odbytu. Przy zaparciach, przesuwające się w kierunku odbytu twarde, zbite masy kałowe mogą bezpośrednio uszkadzać błonę śluzową w okolicy odbytu i skutkować powstaniem szczeliny. Pęknięcie jest widoczne gołym okiem. Dziecko może skarżyć się też na silny ból podczas oddawania stolca oraz jeszcze przez pewien czas po wypróżnieniu. Czasami pojawia się też pieczenie i duży dyskomfort. Jak widać, objawy te są bardzo zbliżone do tych, które powoduje powiększony hemoroid u dziecka. Charakterystyczne dla szczeliny odbytu jest jednak widoczne pęknięcie w okolicy kanału odbytu.
Jednymi z częściej występujących chorób odbytu u dzieci są również przetoki i ropnie odbytu. W tym przypadku, krew z odbytu u dziecka najczęściej nie jest obserwowana, ale pojawia się ból i zaczerwienienie skóry w okolicy ropnia. Sam ropień zazwyczaj ma postać widocznego, wyczuwalnego guzka, któremu może towarzyszyć ucieplenie skóry w jego okolicy.
Krwawienie z odbytu u dziecka może pojawić się również w przebiegu innych schorzeń, takich jak np. wypadanie odbytnicy, choroby zapalne jelit, a także choroby nowotworowe (bardzo rzadka przyczyna krwawienia z odbytu u dzieci).
Nasiadówki z kory dębu i inne sposoby na krwawienie z odbytu u najmłodszych
Jeśli przyczyną krwawienia rzeczywiście są żylaki odbytu u dziecka, konieczne jest leczenie ich przyczyny. Hemoroidy rozwijające się w wyniku nadciśnienia wrotnego wymagają wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Żylak odbytu u dziecka, spowodowany przez zaparcia, wymaga natomiast wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania się, które przywracają prawidłowy rytm i konsystencję wypróżnień. Pomocne mogą być też łagodne środki na zaparcia, np. na bazie makrogoli. Istotne jest także wypracowanie prawidłowych nawyków związanych z wypróżnianiem. Dziecko powinno korzystać z toalety wtedy, gdy odczuwa potrzebę wypróżnienia. Sama wizyta w toalecie nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Nie zaleca się też oglądanie książeczek czy korzystania z tabletu podczas siedzenia na toalecie.
Na powiększony, krwawiący guzek przy odbycie u dziecka pomóc mogą też ziołowe nasiadówki. Można przygotować nasiadówki z kory dębu, oczaru wirginijskiego lub rumianku. Potrzebne są 2 łyżki stołowe wybranego surowca, które zaleca się zalać litrem zimnej wody, a następnie gotować przez 5 minut. Tak przygotowany roztwór należy odstawić na 15 minut, po czym przecedzić. Aby łagodzić pojawiające się objawy choroby hemoroidalnej i zapobiegać ich nasileniu, warto również zamienić zwykły papier toaletowy na miękki i bezzapachowy. Alternatywą są też specjalne chusteczki nawilżane, które mogą zastąpić tradycyjny papier toaletowy (Procto-Glyvenol Soft).
Jeśli domowe sposoby na hemoroidy u dzieci nie są wystarczająco skuteczne, warto zgłosić to lekarzowi. Może ona zalecić maść lub czopki na hemoroidy u dzieci, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Większość leków na hemoroidy zalecana jest osobom dorosłym. W przypadku dzieci, o ich zastosowaniu w leczeniu żylaków odbytu powinien więc zadecydować lekarz.
Hemoroidy u dzieci rzadko wymagają leczenia zabiegowego. Czasami jednak lekarz decyduje się na taki właśnie sposób leczenia. Dotyczy to głównie tych przypadków, w których żylaki odbytu u dzieci są bardzo zaawansowane, powodują częste krwawienie z odbytu, są przyczyną dużego dyskomfortu i obniżenia jakości życia pacjenta, a inne – mniej inwazyjne sposoby leczenia nie przynoszą wystarczającej poprawy.
Krew w stolcu u dziecka najczęściej pojawia się w wyniku pęknięcia błony śluzowej odbytu (szczeliny odbytu). Choroba hemoroidalna u dzieci jest znacznie mniej powszechna. Częściej rozwija się wśród nastolatków na skutek przewlekłych zaparć. W większości przypadków, w leczeniu żylaków odbytu u dziecka wystarczą metody nieinwazyjne. Złagodzić dolegliwości mogą nasiadówki z kory dębu lub innych ziół o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Należy jednak pamiętać, że krwawienie z odbytu u dziecka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Bibliografia
- Jamshidi R. Anorectal Complaints: Hemorrhoids, Fissures, Abscesses, Fistulae. Clin Colon Rectal Surg. 2018 Mar; 31 (2): 117-120, doi: 10.1055/s-0037-1609026
- Yildiz T., Aydin D.B., Ilce Z., Yucak A., Karaaslan E. External hemorrhoidal disease in child and teenage: Clinical presentations and risk factors. Pak J Med Sci. 2019; 35 (3): 696-700, doi: 10.12669/pjms.35.3.442
- Bałaż K., Trypens A., Polnik D., Pankowska-Woźniak K., Kaliciński P. Ropnie i przetoki odbytu u dzieci – ocena skuteczności leczenia. Czy można uniknąć nawrotów? Pol Przegl Chir 2020, 92 (2), 29-33
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.