Bostonka – objawy, leczenie choroby bostońskiej

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Bostonka to potoczne (i nieprawidłowe) określenie choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Rozwija się ona głównie u dzieci do 5 roku życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Jest bardzo zakaźna, a chorować na nią można wielokrotnie. Jak wygląda bostonka? Czym się charakteryzuje? Poznaj sposoby leczenia bostonki i możliwe powikłania.

Bostonka – objawy, leczenie choroby bostońskiej
źródło: Freepik
Spis treści

Bostonka – co to za choroba?

Bostonka to potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Choć określenie „bostonka” jest nieprawidłowe i najprawdopodobniej zostało zapożyczone od innej choroby wirusowej, na potrzeby artykułu pozostaniemy przy tej nazwie. Niepoprawnym określeniem jest też grypa bostońska. Inna nazwa tego schorzenia to choroba brudnych rąk. Bostonka może rozwinąć się u osób w dowolnym wieku, choć najczęściej jest rozpoznawana u niemowląt i małych dzieci. Bostonka występuje obecnie na całym świecie.

 

Nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMS – hand, foot and mouth syndrome) pochodzi od charakterystycznej lokalizacji wysypki, będącej jednym z typowych objawów bostonki. Symptomy nie zawsze są jednak tak klasyczne.  Schorzenie to powodowane jest przez enterowirusy. Najczęściej, za rozwój choroby odpowiadają wirusy Coxackie A16, A6, A10 oraz enterowirusa 71 (EV-71).

 

Co to jest bostonka? Choroba zakaźna potocznie określana jako bostonka, to w rzeczywistości choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Ma ona podłoże wirusowe i przebiega z charakterystyczną wysypką. Najczęściej rozwija się u małych dzieci, ale może wystąpić również u osób dorosłych.

 

Bostonka – jak dochodzi do zarażenia?

Bostonka na dłoniach, stopach, w jamie ustnej nie bez powodu określana jest jako choroba brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi bowiem najczęściej właśnie w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydalinami lub wydzielinami. Uważa się, że choroba szerzy się głównie drogą fekalno-oralną. Z tego też powodu, bostonka łatwo rozprzestrzenia się w takich placówkach jak żłobki i przedszkola, ponieważ małe dzieci zazwyczaj nie przywiązują jeszcze zbyt dużej wagi do prawidłowej higieny.

 

Choroba brudnych rąk, bostonka jest najbardziej zaraźliwa w ciągu pierwszych dni od pojawienia się objawów (do tygodnia). Niemniej jednak, chory może stanowić źródło zakażenia jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów. Warto również pamiętać, że nie wszyscy przechodzą infekcję objawowo. Pacjenci z bezobjawowym przebiegiem choroby także mogą zarażać inne osoby. Trudno jest więc w pełni efektywnie zapobiegać zarażeniu.

 

Bostonka – objawy

Bostonka – pierwsze objawy choroby to zazwyczaj łagodny wzrost temperatury ciała, ogólny spadek samopoczucia i spadek apetytu. Dość typowym symptomem jest też ból gardła. Po 1-2 dobach pojawia się bostonka na podniebieniu, błonie śluzowej policzków, czasem również na języku. Zmiany w jamie ustnej początkowo mają postać czerwonych plamek, które przekształcają się w pęcherze otoczone czerwoną obwódką. Z czasem pęcherze te pękają i w ich miejscu powstają niewielkie, płytkie owrzodzenia.

 

W dalszej kolejności pojawia się bostonka na stopach i dłoniach, dokładniej na podeszwach stóp i powierzchni dłoniowej rąk. Zmiany na skórze mogą mieć postać plamek, grudek czy też pęcherzyków. Ich rozmiary zazwyczaj są małe – od 2 do 6 mm. Wykwity mogą pojawić się też na pośladkach oraz w okolicy narządów intymnych. Choć najczęściej nie swędzą, mogą wywoływać ból i dyskomfort. Dotyczy to szczególnie owrzodzeń pojawiających się w wyniku pękania pęcherzyków.

 

Grypa bostońska - objawy utrzymują się kilka dni. U większości pacjentów całkowicie ustępują w ciągu 7-10 dni. Zmiany stopniowo zanikają, nie pozostawiając po sobie blizn. Choć przy typowym przebiegu choroby, wysypka lokalizuje się na dłoniach, stopach i w jamie ustnej, może też rozwinąć się bostonka na nogach, ramionach, pośladkach i części grzbietowej dłoni. Bostonka na twarzy zazwyczaj nie występuje. Dużo bardziej typowa jest bostonka na języku, podniebieniu i wewnętrznej części policzków.

 

Pamiętajmy o tym, że przyczyny wysypki u dorosłych i dzieci są bardzo zróżnicowane. Czasami zmiany skórne, które przez rodziców określane są jako bostonka na plecach czy bostonka na brzuchu, w rzeczywistości są objawem ospy wietrznej. Przy typowym przebiegu choroby dłoni, stóp i jamy ustnej wykwity i pęcherze bardzo rzadko lokalizują się kończynach, tułowiu i twarzy. Zachodzi więc małe prawdopodobieństwo, że rozwinie się też bostonka na całym ciele. Taka lokalizacja zmian sugeruje raczej inną przyczynę niż choroba bostońska.

 

 

Preparaty łagodzące objawy bostonki

     

     

    Bostonka – leczenie

    Bostonka – choroba ta najczęściej ma łagodny przebieg. Ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni. Nie ma leczenia przyczynowego choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Terapia skupia się głównie na łagodzeniu pojawiających się objawów w celu poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Żadne dostępne leki przeciwwirusowe nie mają udowodnionej skuteczności w leczeniu tego schorzenia.

     

    Bostonka – leczenie polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych, w celu zmniejszenia temperatury ciała. Leki te warto stosować, jeśli gorączka powoduje widoczny dyskomfort u pacjenta. U dzieci rekomendowane są leki na bazie ibuprofenu (np. Ibuprom dla dzieci Forte, Ibum Forte Pure) i paracetamolu (np. Apap dla dzieci Forte, Panadol dla dzieci). Oprócz działania przeciwgorączkowego posiadają one również właściwości przeciwbólowe.

     

    Leczenie grypy bostońskiej wymaga też dbania o prawidłowe nawadnianie pacjenta. Może być to dość trudne w przypadku małych dzieci, które ze względu na bolesne owrzodzenia w jamie ustnej mogą nie być chętne do spożywania płynów, ani pokarmów. Warto więc próbować dostarczać im takie produkty, które złagodzą odczuwany ból i dyskomfort. Pomocne mogą być schłodzone napoje i soki warzywno-owocowe lub soki owocowe w zależności od preferencji dziecka. Niewskazane są jednak płyny kwaśne, które mogą dodatkowo nasilać ból. Ulgę przynieść mogą też lody. 

     

    Przy bostonce u dorosłych samopoczucie poprawić może też ssanie kostek lodu. Jeśli samo picie jest bardzo nieprzyjemne dla pacjenta, można skorzystać ze słomki. Małym dzieciom płyny można podawać przy pomocy strzykawki.

     

    Choroba bostońska ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Nie dysponujemy obecnie lekiem, który działałby na przyczynę bostonki, ale dostępne są preparaty, które łagodzą pojawiające się w jej przebiegu objawy. Oprócz leków na gorączkę, bardzo ważne jest dbanie o nawodnienie organizmu.

     

    Powikłania po bostonce

    Zdecydowana większość pacjentów przechodzi bostonkę bez jakichkolwiek powikłań. U niewielkiej części chorych dochodzi jednak do ich rozwoju. Możliwe powikłania choroby dłoni, stóp i jamy ustnej to:

     

    • odwodnienie – może być ono skutkiem ograniczenia spożywanych płynów, związanego z silnym bólem w obrębie jamy ustnej. Jest to najczęstsze powikłanie omawianej choroby,
    • nadkażenia bakteryjne – mogą pojawić się wskutek rozdrapywania pojawiających się na skórze zmian,
    • powikłania neurologiczne, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu - rzadkie powikłania bostonki, 
    • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
    • zapalenie mięśnia sercowego,
    • zapalenie płuc,
    • zapalenie trzustki.

     

    Bostonka – objawy są zazwyczaj dość łagodne, a sama choroba ma charakter samoograniczający się. Niemniej jednak, pojawiające się zmiany skórne mogą być bolesne dla pacjenta i odczuwalnie zaburzać jego komfort. Dostępnych sposobów zapobiegania chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej nie ma zbyt wielu. Warto jednak pamiętać o regularnym i dokładnym myciu rąk. Istotne jest też wyjaśnianie dzieciom już od najmłodszych lat, dlaczego higiena ma tak istotny wpływ na stan ich zdrowia i jak można o nią dbać na co dzień.

    Bibliografia

    1.       Cywiński A., Ferda-Lewińska D., Gacek M. Skutecznosć doustnej steroidoterapii w leczeniu ostrej makulopatii będącej powikłaniem choroby dłoni, stóp i ust w oparciu o analizę trzech przypadków. Ophthatherapy 2023, 10, 1 (137), 48-56, doi: 10.24292/01.OT.310323.3

    2.       Guerra A.M., Orille E., Waseem M. Hand, Foot, and Mouth Disease. [Updated 2023 Mar 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431082/

    3.       Zhu P., Ji W., Li D., et al. Current status of hand-foot-and-mouth disease. J Biomed Sci. 2023 Feb 24;30(1):15. doi: 10.1186/s12929-023-00908-4

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Wysypka u dzieci – o czym może świadczyć?
      Wysypka
      Wysypka u dzieci – o czym może świadczyć?

      Wysypka u dzieci może mieć postać bezbolesnych plamek, swędzących krostek lub pęcherzyków wypełnionych płynem. Jakie są najczęstsze przyczyny wysypki u niemowlaka? Jak leczyć zmiany skórne u dziecka?

    • Zatrucie pokarmowe u dorosłych – jak sobie z nim poradzić?
      zatrucia
      Zatrucie pokarmowe u dorosłych – jak sobie z nim poradzić?

      Zatrucie pokarmowe u dorosłych zdarza się często. W większości przypadków ma ono łagodny przebieg i ustępuje w ciągu kilku dni. Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym? Czy konieczne jest stosowanie specjalnej diety? Co można jeść po zatruciu?

    • Zatrucie pokarmowe u dzieci – objawy i leczenie
      zatrucia
      Zatrucie pokarmowe u dzieci – objawy i leczenie

      Zatrucie pokarmowe u dzieci najczęściej powodowane jest przez bakterie i wirusy. Jak może się objawiać? Ile trwa zatrucie u dziecka i po jakie leki warto sięgnąć, aby złagodzić pojawiające się dolegliwości i zapobiec odwodnieniu organizmu?

    • Wysypka na ciele - przyczyny wysypki u dorosłych
      Wysypka
      Wysypka na ciele - przyczyny wysypki u dorosłych

      Wysypka stanowi mało specyficzny objaw związany z infekcją bądź alergią. Zmiany skórne przybierają różne formy, a niekiedy pojawiają się również inne objawy. Jakie są rodzaje wysypek u dorosłych? Kiedy warto zgłosić się do lekarza z problemem, a kiedy samoleczenie powinno wystarczyć?

    • Witamina C
      witamina C
      Witamina C - właściwości, działanie i zastosowanie

      O witaminie C krąży tak wiele przekonań, że trudno byłoby rozstrzygnąć je wszystkie w jednym artykule. Postaramy się jednak przedstawić fakty na temat tego, czy witamina C wpływa na przeziębienie, czy wlewy z witaminy C na raka mogą być jedną z opcji leczenia nowotworów, a także jakie dodatkowe właściwości posiada kwas L-askorbinowy.