Wysypka u dzieci – o czym może świadczyć?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Wysypka u dzieci może mieć postać bezbolesnych plamek, swędzących krostek lub pęcherzyków wypełnionych płynem. Jakie są najczęstsze przyczyny wysypki u niemowlaka? Jak leczyć zmiany skórne u dziecka?

Wysypka u dzieci – o czym może świadczyć?
źródło: freepik
Spis treści

Wysypka u dziecka – czym jest?

Wysypka u dzieci rozwija się stosunkowo często. Skóra malucha w ciągu pierwszych 2-3 lat życia ciągle się rozwija. Jest ona cieńsza niż u osoby dorosłej. Komórki nie przylegają do siebie tak ściśle jak ma to miejsce w przypadku skóry w pełni dojrzałej. Powoduje to, że skóra dziecka jest bardziej podatna wnikanie substancji drażniących i uszkodzenie. Częściej niż u osób dorosłych, pojawiają się więc u dzieci różnego rodzaju zmiany skórne.

 

Wysypka u niemowlaka lub starszego dziecka może mieć różną postać i różne umiejscowienie. W większości przypadków ma ona charakter łagodny i wymaga jedynie przestrzegania odpowiednich zasad pielęgnacji i/lub zastosowania leków miejscowych. Czasami, zmiany skórne u dziecka świadczą o poważniejszej chorobie, która wymaga przewlekłego leczenia.

 

 

Rodzaje wysypek u dziecka

Wysypka u dzieci może mieć różny charakter. Wyróżniamy:

  • wysypkę plamistą – czerwone lub różowe plamki, niewystające ponad powierzchnię skóry,
  • wysypkę grudkową – wyczuwalne grudki, uniesione nad powierzchnią skóry, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry,
  • wysypka grudkowo-plamista – jednocześnie pojawia się zaczerwienienie skóry i grudki,
  • wysypkę pęcherzykową – wyczuwalne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem,
  • wysypkę pokrzywkową – różowe lub porcelanowo-białe wykwity, uniesione ponad poziom skóry, najczęściej bardzo swędzące.

 

Obserwując wysypkę u dziecka, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to przede wszystkim rodzaj zmiany – czy skóra jest jedynie zaczerwieniona, czy pojawiają się też pęcherzyki, grudki lub krosty wypełnione nieprzezroczystą mętną treścią. Istotna jest też lokalizacja zmian – pojawia się wysypka na twarzy, w okolicy okołopieluszkowej, czy może wysypka na plecach u dzieci. Zmiany są pojedyncze, czy jest ich wiele? Rozmieszczone są symetrycznie czy tylko z jednej strony ciała? Istotną informacją jest również obecność świądu. Swędząca wysypka u dzieci może mieć inne przyczyny niż wysypka plamista, niepowodująca żadnych innych objawów.

 

 

Wysypka u niemowlaka

Krosty u dzieci, zaskórniki, grudki lub guzki mogą świadczyć o trądziku noworodkowym i niemowlęcym, który rozwija się nawet u 20% dzieci. Zazwyczaj pojawia się w niedługim czasie po porodzie. Ustępuje samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni, przy zachowaniu odpowiednich zasad pielęgnacji skóry.

 

Powszechnie występującym rodzajem wysypki u niemowlaka są potówki. Najczęściej mają one postać niewielkich, przezroczystych pęcherzyków, które mogą się ze sobą łączyć. Rzadziej pojawiają się potówki czerwone. Są to grudki lub krostki o czerwonym zabarwieniu, które zazwyczaj swędzą i łatwo mogą ulec nadkażeniu. Potówki pojawiają się w wyniku nie w pełni jeszcze rozwiniętego u niemowlaków systemu termoregulacji. Skóra małych dzieci łatwiej się więc przegrzewa. Przyczyną potówek są też błędy w codziennej pielęgnacji.

 

Wysypka u niemowlaka może rozwinąć się również pod postacią odparzenia w okolicy okołopieluszkowej. Początkowo widoczne jest zaczerwienienie skóry zakrywanej pieluchą. W dalszej kolejności, skóra może zacząć się złuszczać. Pojawiają się krostki, grudki, a później również pęcherze i owrzodzenia.

 

Rzadziej rozwija się wysypka alergiczna u niemowlaka. Zmiany skórne pojawiają się pod wpływem kontaktu z substancją uczulającą. Może być nią składnik kosmetyku, leku lub pożywienia. Wysypka alergiczna u niemowlaka jest swędząca. Ma postać grudek, pęcherzyków, a czasem również nadżerek.

 

 

Preparaty łagodzące objawy wysypki

     

    Przyczyny wysypki u dziecka

    Przyczyn wysypki u dzieci jest wiele. Może być nią:

    • choroba wirusowa – wysypka wirusowa u dzieci pojawia się przy trzydniówce (początkowo gorączka, a około 3. dnia drobna, bladoróżowa wysypka, ustępująca pod uciskiem), odrze (ciemnoczerwona wysypka na twarzy u dziecka, która stopniowo zaczyna obejmować tułów i kończyny), ospie wietrznej (początkowo czerwone plamki, później grudki i pęcherzyki, z których po 2-3 dniach powstają krosty u dzieci, a ostatecznie widoczne są strupki), a także infekcjach powodowanych przez wirusy grypy, enterowirusy czy rotawirusy,
    • atopowe zapalenie skóry (AZS) – wysypka na twarzy u dzieci w postaci suchych, zaczerwienionych i szorstkich plam, która dodatkowo mocno swędzi, może być oznaką AZS. U niemowląt i małych dzieci, zmiany te pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na brzuchu, podudziach, nadgarstkach i plecach. Na powierzchni zmian widoczne mogą być grudki lub wypełnione płynem pęcherzyki. Więcej informacji na temat tej choroby znajduje się w artykule: Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt – objawy, przyczyny, leczenie. Czy można zapobiegać wystąpieniu AZS u dzieci?,
    • ugryzienie lub użądlenie owada – pojawia się bąbel pokrzywkowy, uniesiony nieco ponad powierzchnię skóry. Dzieci mogą odczuwać silne swędzenie lub pieczenie, przez co często drapią skórę, inicjując w ten sposób powstanie rany w miejscu ugryzienia,
    • wspomniane wcześniej potówki, reakcja alergiczna na substancję uczulającą lub odparzenia od pieluszki w przypadku dzieci, które jeszcze korzystają z pieluch.

     

     

    Wysypka u dzieci – kiedy powinna niepokoić?

    W większości przypadków, wysypka u dzieci przebiega łagodnie i ustępuje samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej, choć są sytuacje, kiedy zalecana jest wizyta u lekarza. Niepokoić powinny zmiany, które szybko się rozprzestrzeniają lub zmieniają swoją postać. Jeśli pojawią się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, silne osłabienie, rozdrażnienie lub trudne do opanowania swędzenie, również warto udać się do lekarza. Po pomoc warto zwrócić się także wtedy, gdy samodzielne leczenie wysypki u dziecka nie przynosi widocznej poprawy. Niepokojące są też zmiany, które nie ustępują przez długi czas lub często nawracają.

     

     

    Jak postępować przy wysypce u dziecka?

    Leczenie wysypki u dzieci zależy od przyczyny i charakteru powstałych zmian. Przy potówkach konieczne jest zapewnienie skórze dostępu powietrza. Pomocne mogą okazać się też preparaty z tlenkiem cynku (np. Linomag krem z tlenkiem cynku, Zinalfat od 6. miesiąca życia), posiadającym właściwości osuszające i przeciwzapalne. Kremy te powinny dobrze sprawdzić się również jako preparaty na odparzenia. Przy łagodnych zmianach można zastosować preparaty silnie natłuszczające, takie jak Linoeparol Intensive, Bepanthen Baby lub maść Linomag.

     

    Na swędzącą wysypkę u dzieci, której przyczyną są ugryzienia owadów, można zastosować lek przeciwalergiczny, taki jak żel Fenistil. Zmniejszy on świąd, obrzęk i miejscowo znieczuli.

     

    Wysypka u niemowlaka, będąca objawem atopowego zapalenia skóry najczęściej wymaga zastosowania leków na receptę (w okresach zaostrzeń). Dodatkowo, bardzo ważnym elementem leczenia jest regularne stosowanie emolientów (np. Atoperal Baby Plus, Emotopic, Mustela Stelatopia). Natłuszczające preparaty na AZS należy nakładać na cała powierzchnię skóry, a nie jedynie na miejsca objęte widocznymi zmianami.

     

    Wysypka na twarzy u dzieci oraz zmiany występujące na innych częściach ciała mogą mieć różną przyczynę. Najczęściej są niegroźne i maja charakter samoograniczający się. Im młodsze dziecko, tym zazwyczaj większy niepokój u opiekunów budzi pojawiająca się u malucha wysypka. Prawidłowa pielęgnacja skóry i zastosowanie odpowiednich preparatów może przyspieszyć ustąpienie zmian skórnych i złagodzić odczuwany świąd lub dyskomfort.

    Bibliografia

    1. Nowicki R.J., Grubska-Suchanek E., Jahnz-Różyk K. i inni. Pokrzywka. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Przegl Dermatol 2020, 107, 1-14
    2. Popielska J., Marczyńska M. Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych. Pediatria po Dyplomie 2016, 01
    3. Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M. Leczenie i profilaktyka chorób skóry u dzieci, [w:] Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2013, s. 121-123

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc dziecku przetrwać podróż?
      zatrucia
      Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc dziecku przetrwać podróż?

      Choroba lokomocyjna u niemowlaka występuje rzadko. Częściej rozwija się u dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Jak pomóc dziecku odczuwającemu objawy choroby lokomocyjnej? Co na chorobę lokomocyjną można mu podać?

    • Zatrucie pokarmowe u dorosłych – jak sobie z nim poradzić?
      zatrucia
      Zatrucie pokarmowe u dorosłych – jak sobie z nim poradzić?

      Zatrucie pokarmowe u dorosłych zdarza się często. W większości przypadków ma ono łagodny przebieg i ustępuje w ciągu kilku dni. Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym? Czy konieczne jest stosowanie specjalnej diety? Co można jeść po zatruciu?