Ropiejące oczy u dziecka - jak pielęgnować oczy niemowlaka?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Ropiejące oczy u dziecka mogą mieć różne przyczyny - od niedrożności dróg łzowych po infekcję bakteryjną. Jakie dodatkowe objawy mogą wystąpić przy zaropiałych oczach? Jakie krople na ropiejące oczy dostępne są bez recepty i czy można stosować je u noworodków?

jak pielęgnować ropiejące oczy
Spis treści

Pielęgnacja oczu dziecka - ważny element codziennej toalety

 

Przymknięte, podpuchnięte oczy u dziecka po porodzie są czymś normalnym. Kiedy obrzęk zacznie się zmniejszać, oczka zaczną się coraz szerzej otwierać. W ciągu pierwszych dni życia, narząd wzroku starając się utrzymać odpowiednie nawilżenie oczu produkuje zwiększoną ilość wydzieliny. Może ona prowadzić do sklejania się rzęs. Duża ilość śluzu, który zasycha, nie może zostać odprowadzona do woreczków łzowych. Rośnie wówczas ryzyko infekcji oka. Sprzyja temu tarcie oczu u niemowlaka. Aby zapobiegać zakażeniu, warto regularnie pielęgnować oczy dziecka.

 

Jak dbać o oczy noworodka? Wystarczy dwa razy dziennie przemywać je wacikiem lub gazą nasączoną letnią, przegotowaną wodą. Do pielęgnacji można wykorzystać też sól fizjologiczną, która dostępna jest w niewielkich, poręcznych ampułkach. Należy przy tym pamiętać, żeby jednym wacikiem przemywać tylko jedno oczko. Do mycia drugiego oka potrzebny jest drugi wacik. Istotny jest też kierunek przemywania. Zawsze należy robić to od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa. Przed myciem oczu dziecka trzeba dokładnie umyć ręce. Ogranicza to możliwość przeniesienia różnorodnych mikroorganizmów, które w dużych ilościach znajdują się na dłoniach, na oczy malucha. W produkty do codziennej pielęgnacji oczu noworodka warto zaopatrzyć się jeszcze przed porodem.

 

Czy opuchnięte oczy u dziecka można przemywać rumiankiem? Nie zaleca się wykorzystywania do mycia oczu noworodka wyciągu z rumianku, świetlika, zielonej herbaty, ani innych ziół. Zachodzi wówczas ryzyko podrażnienia delikatnego narządu wzroku.

 

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze

 

Zaropiałe oczy u dziecka mogą mieć różne przyczyny. Przy infekcjach pochodzenia wirusowego, takich jak przeziębienie i grypa, jednym z objawów może być zwiększona ilość wydzieliny w oczach. Jest ona wówczas wodnista i przezroczysta. Można też zaobserwować czerwone oczy u dziecka. Inne dolegliwości, które mogą wystąpić to stan podgorączkowy lub gorączka, kaszel, osłabienie i rozdrażnienie. 

 

Ropna wydzielina o żółtawym kolorze jest bardziej charakterystyczna dla zakażenia bakteryjnego. Bakterie znajdujące się na powiekach przemieszczają się do worka spojówkowego wywołując stan zapalny. Tarcie oczu u niemowlaka również zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej. Oczy mogą być wówczas przekrwione. Powieki są obrzęknięte. Ropiejące oczy u dziecka będące wynikiem bakteryjnego zapalenia spojówek mogą wymagać zastosowania preparatu do oczu z antybiotykiem, który skraca czas trwania choroby. 

 

Żółty katar i ropiejące oczy u dziecka świadczą o rozwoju infekcji. Żółty katar niekoniecznie oznacza zakażenie bakteryjne. Pojawia się on również przy infekcjach pochodzenia wirusowego. Towarzyszące mu ropiejące oczy mogą świadczyć o stanie zapalnym narządu wzroku, który wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Inne przyczyny zaropiałych oczu u dziecka

 

Przyczyną ropiejących oczu u dziecka często jest niedrożność dróg łzowych. Każde oko posiada kanaliki łzowe, którymi łzy odpływają z worka spojówkowego do woreczka łzowego, a następnie przewodem nosowo-łzowym do jam nosa. U większości dzieci po porodzie, drogi te są drożne. U niektórych maluchów, stają się drożne dopiero po porodzie, w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jest to czasem określane jako niedrożność kanalików łzowych. Nie jest to do końca poprawna nazwa, ponieważ w rzeczywistości, u niemowląt rzadko dochodzi do zatkania kanalików. Znacznie częściej zastój pojawia się w dalszej części dróg łzowych, a konkretnie już na odcinku nosowym. W konsekwencji, łzy nie mogą zostać prawidłowo odprowadzone z powierzchni oka. Obserwuje się wówczas łzawiące oczy. Jeśli dojdzie do zainfekowania wydzieliny przez bakterie, rozwija się stan zapalny, a w oku pojawia się ropa.

 

Ropiejące oczy u dziecka, których przyczyną jest niedrożność dróg łzowych leczone są masażem oraz kroplami z antybiotykiem. Prawidłowe masowanie wewnętrznego kącika oka ze stopniowym przesuwaniem ucisku w stronę nosa poprawia drożność przewodu nosowo-łzowego. Masaż trzeba wykonywać systematycznie tak długo, jak zaleca lekarz. Antybakteryjne krople na ropiejące oczy u dziecka leczą stan zapalny i chronią przed rozwojem powikłań. Nie wpływają jednak na drożność kanału łzowego.

 

Zaropiałe oczy u dziecka w połączeniu z częstym pocieraniem powiek, światłowstrętem (dziecko mruży oczy przy kontakcie ze światłem), zaczerwienieniem oczu i powiek może świadczyć o zapaleniu brzegów powiek. W tym przypadku bardzo ważna jest ich odpowiednia higiena oraz wdrożenie antybiotyku. 

 

Przyczyną ropiejących oczu raczej nie jest alergia. Ropna wydzielina, jak już zostało wspomniane, jest dość charakterystyczna dla infekcji pochodzenia bakteryjnego. Przy alergicznym zapaleniu spojówek obserwuje się łzawienie i zwiększoną produkcję wydzieliny, ale nie ropnej lecz przezroczystej, bardziej wodnistej. Typowy dla tej choroby oczu jest silny świąd i częste pocieranie oczu przez dzieci. Widoczny jest też obrzęk powiek. Dokuczliwe objawy ustępują po zastosowaniu leku przeciwalergicznego w kroplach (dla młodszych dzieci) lub tabletkach (dla starszych dzieci).

 

Zaropiałe oczy u dziecka - kiedy do lekarza?

 

Ropiejące, łzawiące oczy u dziecka mogą mieć wiele przyczyn, które wymagają innego sposobu leczenia. Przy infekcji wirusowej można zastosować leki przeciwwirusowe, przy alergii - preparaty przeciwalergiczne. W przypadku infekcji bakteryjnej zastosowanie znajdują antybiotyki. Dostępne są co prawda krople na ropiejące oczy bez recepty (Softeye Net), a dokładniej żel do oczu zawierający antybiotyk, ale o jego zastosowaniu w przypadku noworodków powinien zadecydować tylko i wyłącznie lekarz. 

 

Opiekunom może być trudno prawidłowo rozpoznać rodzaj infekcji oczu. Jest to rola przede wszystkim lekarza, choć w pewnych sytuacjach pomocny jest również doświadczony farmaceuta. Stany zapalne oczu nie zawsze wymagają stosowania leków. Większość infekcji ulega samoograniczeniu i mija po kilku dniach. Przyczyną ropiejących oczu u dziecka może być też niedrożność dróg łzowych, której rodzic nie jest w stanie rozpoznać. 

 

Do lekarza warto zgłosić się, gdy:

  • u noworodka lub niemowlaka widoczne są zaczerwienione, zaropiałe, opuchnięte oczy i powieki oraz nadmierne łzawienie - u dzieci poniżej 1. roku życia zawsze warto skonsultować dolegliwości ze strony narządu wzroku z lekarzem. Niektóre schorzenia wymagają szybkiego wdrożenia leczenia, aby nie doszło do rozwoju groźnych powikłań,
  • u starszych dzieci objawy takie jak ropiejące, zaczerwienione oczy i lekki obrzęk powiek nie mija po 3 dniach. W przypadku dodatkowego pojawienia się innych dolegliwości, takich jak ból oczu, silne swędzenie, duży dyskomfort dziecka lub gorączka nie należy zwlekać z wizytą u lekarza,
  • obserwuje się jakiekolwiek zmiany w gałce ocznej , np. przymglenie rogówki,
    doszło do urazu mechanicznego lub do oka dostały się substancje chemiczne, które wywołały niepokojące objawy,
  • dziecko skarży się również na podwójne widzenie lub innego rodzaju zaburzenia widzenia,
  • ropiejące oczy u dziecka często nawracają - konieczne jest wówczas przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki i znalezienie przyczyny problemu.
     

Prawidłowa pielęgnacja oczu u dzieci już od narodzin skutecznie pomaga oczyścić narząd wzroku i powieki. Usuwa nadmiar wydzieliny, która u części maluchów nie jest jeszcze efektywnie odprowadzana do nosa. Dzięki oczyszczeniu powiek pozbywamy się też patogenów, nagromadzonych na ich powierzchni. Odpowiednia pielęgnacja oczu u noworodków chroni przed rozwojem wielu schorzeń dotyczących narządu wzroku. Czasami jest ona jednak niewystarczająca. Zauważając zaropiałe, zaczerwienione, podpuchnięte oczy u dziecka, warto udać się do lekarza, który najlepiej oceni stan oka, zidentyfikuje możliwą przyczynę i dobierze najlepszą metodę leczenia.

Bibliografia

1. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria II, PZWL, 2019, 1244-1251
2. Nowosielska-Grygiel J., Miłoński J., Olszewski J., Niedrożność dróg łzowych i jej następstwa w praktyce otolaryngologa i okulisty, Okulistyka po Dyplomie, 2017, 02
3. Grałek M., Stany zapalne powiek u dzieci - zasady postępowania, Pediatria po Dyplomie, 2012, 06
4. Prost M.E., Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki - wytyczne terapeutyczne, Ophthatherapy [Internet], 2018, 5 (supl. 1), 5-9

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:
Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • wzrok
    wzrok
    Jak dbać o wzrok? Luteina na oczy i inne preparaty wspomagające widzenie.

    Oczy codziennie narażone są na niekorzystne czynniki, które mogą zaburzać ich funkcjonowanie i pogarszać komfort widzenia. Jak dbać o wzrok, aby temu zapobiegać? Jakie witaminy na oczy warto suplementować i kiedy po nie sięgnąć?

  • Choroby oczu
    poprawa wzroku
    Najczęstsze infekcyjne choroby oczu - objawy, przyczyny, leczenie

    Choroby oka i oczu to dolegliwości różnego pochodzenia. Za wiele z nich odpowiadają bakterie i wirusy, a także grzyby, roztocza czy pierwotniaki. Leczenie infekcji oka jak i powiek może być stosunkowo banalne, jednak niektóre z nich wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej. Z pewnością nie można bagatelizować chorób oczu ze względu na powikłania jakie mogą powodować, a są to przewlekłe dolegliwości oczu jak jaskra, zaburzenia pola widzenia czy nawet ślepota. W artykule podejmujemy temat najczęstszych infekcji oczu i powiek jak zapalenie spojówki i rogówki, a także jęczmień i gradówka.

  • Ból oka - jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny?
    ból oka
    Ból oka - jakie mogą być jego najczęstsze przyczyny?

    Ból oczu to jedna z dolegliwości, która jest dotkliwa i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może mu towarzyszyć szereg objawów jak ból głowy, nudności, gorączka, zaburzenia widzenia. Ból oka ma często powiązanie z infekcją zatok, urazem oka czy kontaktem z czynnikiem drażniącym. Warto wiedzieć, że przyczyn bólu oka jest więcej. Istotna jest również wiedza kiedy należy udać się do lekarza z bólem oka, a kiedy wystarczającą opcją są domowe środki.