Molibden – właściwości, działanie, dawkowanie

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Molibden to mikroelement, którego najważniejszą funkcją jest udział w funkcjonowaniu 4 istotnych dla zachowania zdrowia enzymów. Pierwiastek ten obecny jest w różnorodnych produktach spożywczych, a z uwagi na fakt, że organizm potrzebuje go jedynie w niewielkiej ilości, niedobory molibdenu u zdrowych osób nie są obserwowane. W jakich procesach bierze udział molibden? Jakie właściwości posiada? Kto jest szczególnie narażony na nadmiar molibdenu w organizmie?

Molibden – właściwości, działanie, dawkowanie
źródło: freepik
Spis treści

Molibden – co to za pierwiastek?

Pierwiastek Mo – molibden to twardy, ogniotrwały metal o ciemnoszarym zabarwieniu. W przyrodzie nie występuje w postaci czystej, a jedynie w związkach, głównie tlenkowych i siarczkowych. Molibden – zastosowanie tego pierwiastka w przemyśle jest szerokie. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji stopów.

Molibden jest pierwiastkiem śladowym, który podobnie jak inne mikroelementy, ma istotny wpływ na zachowanie zdrowia. Występuje on w wielu produktach spożywczych. Jest też składnikiem licznych preparatów z witaminami i minerałami. Wchłanianie molibdenu z pożywienia jest stosunkowo wysokie. Dorośli przyswajają od 40% do nawet 100% tego pierwiastka. Niemowlęta również przyswajają niemalże cały molibden obecny w mleku matki lub mleku modyfikowanym.

 

 

Molibden – właściwości i zastosowanie

Molibden – właściwości tego pierwiastka związane są z aktywnością enzymów. Dokładna rola molibdenu w organizmie nie została jak dotąd poznana, ale wiadomym jest, że mikroelement ten warunkuje prawidłową aktywność 4 enzymów: oksydazy siarczynowej, oksydazy ksantynowej, oksydazy aldehydowej i dehydrogenazy ksantynowej. Enzymy, do których pracy niezbędny jest molibden, biorą udział w licznych reakcjach zachodzących w organizmie. Uczestniczą w metabolizmie aminokwasów, procesach detoksykacji i przemianach jakim ulegają w organizmie leki oraz alkohol. Pierwiastek ten wpływa też na metabolizm żelaza.

Molibden w organizmie pełni wiele istotnych funkcji. Jest on niezbędny dla zachowania optymalnej aktywności enzymów biorących udział w przemianach żelaza, aminokwasów oraz metabolizmie leków i alkoholu. Molibden posiada też właściwości przeciwutleniające, w związku z czym chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Molibden – zastosowanie w przemyśle, jak zostało już wspomniane, jest skupione głównie na dodawaniu tego pierwiastka do stopów, w celu zwiększenia ich wytrzymałości i twardości. W lecznictwie przyjmowanie molibdenu jest wskazane jedynie u osób, które mają niedobór tego mikroelementu. A ten dotyczy głównie pacjentów z wadą wrodzoną związaną z zaburzeniem syntezy enzymu, którego aktywność warunkuje m.in. molibden. Jest to rzadkie, choć jednocześnie groźne zaburzenie metaboliczne. Przy braku aktywności tych enzymów dochodzi do uszkodzeń neurologicznych, które w krótkim czasie skutkują śmiercią pacjenta.

Molibden – pierwiastek ten może występować w zbyt małej ilości w organizmie osób żywionych pozajelitowo. Mogą wówczas pojawić się takie objawy niedoboru molibdenu jak bóle głowy, przyspieszony oddech, zaburzenia widzenia czy osłabienie. U osób zdrowych nie obserwuje się niedoboru molibdenu. Ryzyko jego rozwoju pojawia się głównie u osób z zaburzeniami wchłaniania i pacjentów z anoreksją.

Nadmiar molibdenu w organizmie również należy do rzadkości. Z dietą, przedawkowanie molibdenu nie jest możliwe. Przy wysokim spożyciu tego mikroelementu, jego nadmiar jest sprawnie usuwany z organizmu. Zbyt wysoki poziom molibdenu może jednak wystąpić w przypadku osób, pracujących w przemyśle związanym z przetwarzaniem tego pierwiastka. Pył i opary molibdenu mogą działać drażniąco na drogi oddechowe i oczy. Podwyższony poziom molibdenu prowadzi do wzrostu stężenia kwasu moczowego w krwi. Przy nadmiarze molibdenu w organizmie mogą wystąpić też takie objawy jak bóle stawów i objawy dny moczanowej. 

 

 

Produkty zawierające molibden

     

     

    Molibden – źródła w pożywieniu

    Molibden występuje w licznych produktach spożywczych. Znaczne ilości tego mikroelementu obecne są w roślinach strączkowych, orzechach i produktach pełnoziarnistych. Mięso również jest źródłem molibdenu. Podobnie jak przetwory mleczne. Zawartość molibdenu w produktach spożywczych jest ściśle związana z zawartości tego pierwiastka w glebie, z której pochodzą spożywane później warzywa lub pasza dla zwierząt.

    Molibden – suplement z tym składnikiem zalecany jest osobom, u których doszło do rozwoju niedoboru molibdenu lub zachodzi wysokie ryzyko jego wystąpienia. Nie jest zalecana rutynowa suplementacja, a szczególnie suplementacja wysokich dawek molibdenu bez wyraźnych wskazań. Molibden wchodzi w skład zestawów witamin i minerałów, preparatów na włosy oraz środków wspomagających płodność. Pierwiastek ten występuje w tych suplementach obok innych mikroelementów (pozostałe mikroskładniki).  Ze względu na właściwości przeciwutleniające, jakie posiada molibden, znajduje się on też w składzie preparatów z antyoksydantami.

    Molibden – suplement zawierający ten mikroelement stosowany jest w celu wzbogacenia diety o składniki minerale. Jest on przyjmowany również dla wsparcia zdrowia włosów oraz utrzymania płodności. Na obecną chwilę nie ma żadnych dowodów naukowych na skuteczność suplementacji molibdenu w tych obszarach. 

    Molibden – rekomendowane dzienne spożycie tego pierwiastka dla osób dorosłych wynosi ok 45 mcg. Nieco wzrasta ono w okresie ciąży i laktacji. Stosując suplementy diety należy zwrócić uwagę na zawartość obecnego w nich molibdenu. Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent przyjmuje kilka preparatów z minerałami. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania określonego przez producenta wybranego produktu.

     

    Molibden jest ważnym mikroelementem, bez którego nie sposób zachować zdrowia. Jest on potrzebny w tak niewielkiej ilości, że nawet przy umiarkowanie zdrowej i zbilansowanej diecie z łatwością można dostarczyć do organizmu wymaganą ilość tego pierwiastka. Niedobory molibdenu należą do rzadkości. Nadmiar tego mikroskładnika dotyczy głównie osób, które w miejscu pracy narażone są na wysoki poziom molibdenu. 

    Bibliografia

    1.       Schwarz G., Belaidi A.A. Molybdenum in human health and disease. Met Ions Life Sci. 2013;13:415-50. doi: 10.1007/978-94-007-7500-8_13. PMID: 24470099

    2.       Schwarz G. Molybdenum cofactor and human disease. Curr Opin Chem Biol. 2016 Apr;31:179-87. doi: 10.1016/j.cbpa.2016.03.016. Epub 2016 Apr 4. PMID: 27055119

    3.       National Center for Biotechnology Information. "PubChem Compound Summary for CID 23932, Molybdenum, PubChem,  https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Molybdenum. dostęp 7.12.2024

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Selen – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru
      selen
      Selen – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru

      Zróżnicowana dieta może w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu na selen. Jakie właściwości posiada ten pierwiastek? Jakie są objawy niedoboru selenu? Poznaj dzienną dawkę selenu oraz dowiedz się, czym może grozić jego nadmierna suplementacja!

    • Źródła selenu w jedzeniu – poznaj produkty bogate w selen
      selen
      Źródła selenu w jedzeniu – poznaj produkty bogate w selen

      Selen występuje w wielu produktach spożywczych. Co zawiera selen? W czym jest ten pierwiastek? Czy dostępne są leki z selenem bez recepty?

    • Cynk w organizmie – właściwości, rola i objawy niedoboru i nadmiaru
      cynk
      Cynk w organizmie – właściwości, rola i objawy niedoboru i nadmiaru

      Rola cynku w organizmie jest złożona i bardzo różnorodna. Pierwiastek ten wpływa na odporność, stan skóry i włosów, funkcje rozrodcze, a także zdolność do koncentracji i zapamiętywania. Jest on istotny również dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jakie inne właściwości posiada cynk? Kto jest narażony na jego niedobór i jak się on może objawiać? Dowiedz się, ile cynku potrzeba do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

    • Produkty bogate w cynk – co jest jego najlepszym źródłem?
      cynk
      Produkty bogate w cynk – co jest jego najlepszym źródłem?

      Cynk – w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej? Czy pokarmy pochodzenia roślinnego są dobrym źródłem cynku? W jakim konkretnym produkcie znajdują się największe ilości tego mikroelementu?

    • Suplementacja cynku – dawkowanie, pora przyjmowania, z czym nie łączyć
      cynk
      Suplementacja cynku – dawkowanie, pora przyjmowania, z czym nie łączyć

      Ile cynku dziennie potrzebujemy? Kiedy brać cynk – rano czy wieczorem, po posiłku czy na pusty żołądek? Dowiedz się też, jaka dawka cynku dziennie jest potrzebna i czym kierować się przy wyborze preparatu z tym mikroelementem!