Produkt niedostępny
FARMAK

Septogard , pastylki do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła o smaku cytrynowym, 20 szt.

Produkt niedostępny
11,18 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Badania kliniczne wykazały, że benzydamina skutecznie łagodzi ból związany z miejscowym podrażnieniem jamy ustnej i gardła. Ponadto benzydamina wywiera umiarkowane miejscowe działanie znieczulające. Wykazano wchłanianie poprzez błonę śluzową jamy ustnej i gardła obserwując obecność mierzalnych ilości benzydaminy w ludzkim osoczu. Po miejscowym zastosowaniu benzydaminy gromadzi się ona w zapalnie zmienionych tkankach, gdzie osiąga efektywne stężenia, dzięki zdolności przenikania przez warstwę nabłonkową. Wydalanie zachodzi głównie z moczem, w większości w postaci nieaktywnych metabolitów lub produktów sprzężonych.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1 pastylka 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. W przypadku, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni lub towarzyszy im wysoka gorączka, lekarz powinien ocenić stan kliniczny pacjenta. U dzieci w wieku od 6 do 11 lat lek należy podawać pod nadzorem osoby dorosłej. Ze względu na postać farmaceutyczną, leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Pastylkę należy ssać powoli aż do jej rozpuszczenia w jamie ustnej, nie należy jej połykać ani rozgryzać.

Wskazania

Miejscowe leczenie objawowe ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci >6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Skład

1 pastylka twarda zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (co odpowiada 2,68 mg benzydaminy). Ponadto pastylki o smaku cytrynowym zawierają izomalt (E 953) oraz aspartam (E 951); pastylki o smaku miodowo-pomarańczowym zawierają izomalt (E 953), aspartam (E 951) i czerwień koszenilową (E 124).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Benzydaminy nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy oraz kwas salicylowy) lub inne NLPZ. Należy ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową w wywiadzie, gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia skurczu oskrzeli. U niewielkiej grupy pacjentów owrzodzenie jamy ustnej i (lub) gardła może być spowodowane poważną chorobą. Jeśli objawy nasilają się, nie zmniejszają się lub utrzymują przez ponad 3 dni, jeśli wystąpi gorączka lub inne objawy, stan kliniczny pacjenta musi ocenić lekarz. Pastylki o smaku cytrynowym oraz miodowo-pomarańczowym zawierają 3,409 mg aspartamu w każdej pastylce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny; może on być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie z powodu jej nieprawidłowego wydalania. Brak danych nieklinicznych i klinicznych dotyczących stosowania aspartamu u niemowląt w wieku poniżej 12 tyg. Preparat o smaku cytrynowym oraz miodowo-pomarańczowym zawiera izomalt - pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni go przyjmować. Ponadto pastylki o smaku miodowo-pomarańczowym zawierają czerwień koszenilową - barwnik, który może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie innych leków

Nie prowadzono badań dotyczących interakcji i nie zgłaszano klinicznie istotnych interakcji z innymi lekami.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Chlorowodorek benzydaminy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany miejscowo w zalecanych dawkach.

Działania niepożądane

Niezbyt często: nadwrażliwość na światło. Rzadko: pieczenie i suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko: skurcz krtani lub skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości, niedoczulica jamy ustnej.

Kod EAN

5909991444341
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX

Przydatne wpisy związane z Septogard , pastylki do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła o smaku cytrynowym, 20 szt.

Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie
ból gardła
Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie

Ból gardła pojawia się o każdej porze roku, choć najczęściej występuje jesienią i zimą. Może mieć różne przyczyny, w związku z czym wymaga odmiennego leczenia. Jak odróżnić ból gardła wywołany infekcją wirusową od bakteryjnej? Co na ból gardła jest skuteczne?

zapalenie krtani
zapalenie krtani

Ostre zapalenie krtani to choroba dotycząca głównie małych dzieci, a przewlekłe zapalenie krtani - osób dorosłych. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Co stosować na zapalenie krtani u dorosłych, a co u dzieci? Czy inhalacje przy tej chorobie są skuteczne?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 24h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport